ARTICLE AD
V trgovini nas pogosto premamijo rdeče, sijoče jagode, ki vabijo s polic hladilnikov in sadnih kotičkov. Toda čestokrat se zgodi, da videz vara. Jagode so lahko obrane še nezrele, skladiščene v neprimernih pogojih ali na poti do trgovine izgubijo svojo prvotno sočnost. In nič ni hujšega kot odpreti plastično škatlico, v kateri se med nekaj privlačnimi sadeži skrivajo mehke, plesnive ali povsem brezokusne jagode.
Kupci imamo več moči, kot si mislimo. S pravilnim izborom lahko vplivamo na kakovost, ki se bo znašla na domačem krožniku. V nadaljevanju bomo razkrili, kako s pogledom, dotikom in vonjem ugotoviti, ali so jagode v trgovini res sveže.

Na kaj najprej pogledamo
Barva kot prvi pokazatelj zrelosti
Jagode morajo imeti enakomerno rdečo barvo, brez belih ali zelenkastih predelov ob peclju. Nezrele jagode ne bodo dozorele po obiranju, saj prenehajo zorenje takoj, ko jih utrgajo. Zato je izogibanje bledim ali lisastim sadežem ključna poteza pri nakupu.
Temnejša rdeča barva ni vedno slab znak, a če jagoda izgublja sijaj in postaja rjavkasta, to nakazuje na časa, ko je že prešla vrhunec zrelosti. Tak sadež bo mehkejši, manj obstojen in bolj nagnjen k kvarjenju.
Površina naj bo suha in napeta
Sveže jagode so na otip napete, z rahlo črvrstostjo, in imajo suho površino. Jagode, ki so vlažne, lepljive ali mehke, so že začele razpadati. Vlažnost pogosto nakazuje na prisotnost plesni, ki se širi med sadeži tudi, če je vidna le na enem izmed njih.
Pogled pod spodnji del embalaže je prav tako nujen. Če so na dnu rdeči madeži, pomeni, da so jagode pod pritiskom izcedile sok, kar ni dober znak za svežino.
Pecelj naj bo zelen in črvrst
Lističi in pecelj so odličen pokazatelj svežine. Sveže nabrane jagode imajo svetlo zelene, pokončne in neuvihane lističe. Če so listi rjavi, uveli ali jih sploh ni, je to jasen znak, da je od obiranja minilo že več dni.
Prav tako je dobro preveriti, ali se pecelj drži črvrsto ob sadežu. Če jagodo zlahka ločimo od peclja, je to lahko posledica staranja sadeža.
Prepoznava s pomočjo vonja in postavitve v embalažo
Diši po jagodah? Potem je obetavno
Jagode, ki so zares sveže, imajo izrazit sladek in saden vonj. Če jagode v trgovini ne dišijo, tudi njihov okus ne bo navdušil. Vonj izgubljajo z časom, hlajenjem in prekomerno obdelavo.
Neprijeten vonj po alkoholu ali kvasu pa lahko nakazuje na fermentacijo, ki se prične takoj po začetku kvarjenja. Takih sadežev se je pametno izogniti.
Postavitev v embalaži marsikaj pove
Sadeži so občutljivi in hitro poškodovani. Zato če so v škatlici natlačene, je večja verjetnost, da bodo spodnje mehke ali nagnite. Previdno dvignemo škatlico in preverimo, če spodaj niso zmečkane.
Nekatere trgovine so že uvedle embalažo z zračnim dnom ali papirnato podlogo, kar zmanjšuje nabiranje vlage in podaljša življenjsko dobo jagod. Tudi to je lahko dober indikator, da trgovina razmišlja o kakovosti, ne le o količini.
Izbira sorte in porekla
Lokalno pomeni pogosto bolj sveže
Jagode slovenskih pridelovalcev imajo pogosto krajšo pot od polja do trgovine, kar pomeni manj časa v hladilnicah in transportu. S tem ohranijo več okusa, vonja in življenjskosti. Seveda pa ni vsaka lokalna jagoda samodejno dobra – tudi tu velja uporabiti vse druge preverjene kazalce.
Nekatere sorte so obstojnejše kot druge
Nizozemske ali Španske sorte, ki jih pogosto najdemo v trgovinah, so vzgojene za transport in dolgo obstojnost. So črvrste, a pogosto manj sladke. Slovenske sorte, kot so “Marmolada” ali “Asia”, pa slovijo po okusu in aromi, a so bolj občutljive. Poznavanje sort nam pomaga pri realnih pričakovanjih glede okusa in obstojnosti.
Kaj storiti doma?
Hitro iz hladilne verige na mizo
Jagode je najbolje pojesti še isti dan, ko jih prinesemo domov. V hladilniku naj bodo shranjene v eni plasti, na papirnati brisači, brez pranja. Perejo naj se tik pred uporabo.
Če opazimo en sadež z znaki plesni, ga odstranimo, ostale pa hitro pregledamo in prestavimo v čisto posodo. Plesen se hitro razširi tudi, če je ni več videti.
Jagode so okus poletja, a zahteva oči na peclju
Sveže jagode so eden najboljših sezonskih sadežev, a zahtevajo malo več pozornosti pri izbiri. Ne smemo verjeti le bleščavi embalaži ali reklami na polici. Potrebno je uporabiti vse čute – oči, nos in prste. Le tako bomo domov prinesli sadeže, ki niso le lepi, temveč tudi polni okusa, življenja in zdravja.
Objava Kako v trgovini ugotovite, katere so sveže jagode in katere ne? se je pojavila na Vse za moj dan.