ARTICLE AD
Med vsemi sredozemskimi zelišči, ki jih pridelujemo tudi v slovenskih vrtovih in loncih, rožmarin izstopa kot eno najbolj vsestranskih. Vse bolj se umika s polic zgolj kot okrasni dodatek za pečenke in si priboril mesto med tistimi začimbami, ki so nepogrešljive v vsakodnevni kulinariki. Njegov vonj vzbuja občutek domačnosti, svežine in naravne razkošnosti, hkrati pa vsebuje tudi vrsto koristnih spojin, ki jedi ne le obogatijo, temveč jim dodajo tudi ščep zdravja.
S svojo trpežno strukturo in izrazito aromo rožmarin odlično prenaša različne oblike termične obdelave. Ne ustraši se niti pečenja, dušenja ali sušenja, zato ni presenetljivo, da ga Ďdalje pogosteje srečujemo tudi v bolj sodobnih kuhinjskih eksperimentih.

Kaj pravzaprav je rožmarin?
Rožmarin (Rosmarinus officinalis) je zimzeleni grmiček iz družine ustnatic, ki uspeva predvsem v Sredozemlju. V Sloveniji ga gojimo kot okrasno rastlino, v primorskih krajih pa tudi kot zelnato kulturo na prostem. Njegovi igličasti listki vsebujejo aromatična olja, ki so glavni nosilci njegovih kulinaričnih in zdravilnih lastnosti.
Poleg tega, da je aromatičen, rožmarin vsebuje antioksidante, kot sta rosmarinska kislina in karnosol, ki vplivata na delovanje prebave, blažita vnetja in celo prispevata k ohranjanju živčnega sistema.
Rožmarin kot del vsakodnevne kuhe
1. Pečen krompir in zelenjava
Le kdo se lahko upre hrustljavemu pečenemu krompirju, ki ga med peko spremlja nekaj vejic rožmarina? Eterična olja, ki jih sprosti med pečenjem, se odlično ujemajo s sladkostjo krompirja in ustvarijo okusno skorjico, ki jo poznamo iz mediteranskih restavracij. Podobno se obnaša tudi v družbi korenja, bučk, pastinaka ali rdeče pese.
2. Meso, ribe in rožmarinov dim
Rožmarin je naravni prijatelj mesa, predvsem jagnjetine, piščanca in svinjine. Meso lahko marinirate v mešanici oljčnega olja, nasekljanega rožmarina, soli in limoninega soka. Poseben učinek pa dosežete tudi, če vejico rožmarina položite neposredno na žar ali v pečico, kjer začne sproščati dim z aromo, ki prežame vse okoliške okuse.
Tudi bele ribe, kot so brancin, orada ali oslič, se odlično povežejo z rožmarinom. Najboljši učinek dosežemo, če ga uporabimo skupaj z limono in nekaj stroki česna.
3. Juhe in enolončnice
Pri dolgi kuhi pride rožmarin posebej do izraza. Dodan juhi, fižolovi enolončnici ali golažu razvije bogatost okusa, ki se z vsakim žlico še poglobi. Pomembno pa je, da vejico po kuhi odstranite, saj lahko v prevelikih količinah preglasi ostale sestavine.
4. Rožmarinovo olje in sol
Za hitro poživitveno dozo okusa si lahko pripravite rožmarinovo olje. Nekaj svežih vejic prelijte z oljčnim oljem in pustite stati vsaj en teden. Tako pripravljeno olje lahko uporabljate na solatah, testeninah ali celo na kruhu.
Rožmarinova sol pa je še en trik, ki ga lahko uporabite v domači kuhinji. V terilniku zmečite grobo morsko sol in suhe lističe rožmarina, ter shranite v steklen kozarec. Odlična je na jajcih, pečenem krompirju ali pečenih oreščkih.
5. Sladice z rožmarinom
Presenečenje? Morda. A rožmarin se zna prav lepo povezati tudi s sladkimi okusi. Uporabite ga lahko v sirupih, ki jih polijete po vaniljevem sladoledu ali biskvitu. Dodajte ga limonini piti, pomarančni marmeladi ali celo čokoladnim piškotom za nepričakovano aromatičen preobrat.

Rožmarin tudi v pijačah in konzerviranju
Zeliščne limonade z rožmarinom in kumarami so pravi poletni hit, a tudi pozimi se dobro znajde v toplih napitkih. V kombinaciji z medom, cimetom in limono lahko rožmarin postane osvežilni tonik proti prehladu.
Pri vlaganju zelenjave, predvsem bučk, paprik in oliv, lahko rožmarin dodate v kozarce skupaj z ostalimi zelišči. Podobno velja pri pripravi domačih kisov ali zeliščnih kislih kumaric.
Vloga rožmarina v sodobni kuhinji
Z vzponom zavestnega prehranjevanja in ponovnim zanimanjem za doma pridelana zelišča, rožmarin znova dobiva zvezdniški status. Nekoč rezerviran za nedeljsko pečenko, danes pa ga najdemo tudi v veganskih jedeh, fermentiranih napitkih in celo v kombučah.
Sodobni kuharji ga uporabljajo kot osnovo za pene, infuzije in prahe, v molekularni gastronomiji pa postaja sestavni del aromatičnih meglic in esenc.
Gojenje in sušenje za lastno uporabo
Tudi če nimate vrta, lahko rožmarin uspeva v cvetličnem lonču na balkonu ali kuhinjski polici. Potrebuje veliko sonca in odcedno zemljo, sicer pa je izredno trdoživ. Lističe lahko režete sproti ali pa vejice porežete, povežete v snope in obesite na zračno mesto. Suhe listke shranite v steklenih kozarcih stran od svetlobe.
Rožmarin naj postane stalnica
Ni veliko zelišč, ki bi bila hkrati tako aromatična, zdravilna in vsestranska kot rožmarin. V domači kuhinji si zasluži posebno mesto, ne le kot del mediteranskega okusa, temveč tudi kot simbol vračanja k naravi, enostavnosti in bogastvu okusov. Njegova uporaba presega osnovno kulinariko in se prepleta z razvojem sodobnih prehranskih smernic, kjer ni prostora za umetne dodatke, temveč za čist okus in naravne arome.
Tudi če se vam zdi, da imate doma že preveč začimb, naj vas rožmarin spomni, da je nekaj posebnega. Vsebuje v sebi spomin na morje, sonce in praznične trenutke, a hkrati zna oplemenititi tudi navaden torek popoldne.
Objava Kako uporabiti rožmarin v domači kuhinji in zakaj ga ne sme manjkati na polici z začimbami! se je pojavila na Vse za moj dan.