Sušenje perila pozimi, zlasti v majhnem stanovanju, je lahko problematično. Dolgotrajno sušenje perila prispeva k nabiranju vlage, kondenzaciji na oknih in sledovom plesni v različnih kotih prostora. Da ne omenjamo onesnaženega zraka. Kako sušiti perilo pozimi? Vodnik, ki smo ga pripravili za vas, vam bo pomagal izbrati najučinkovitejšo metodo. Vaša oblačila bodo dišala bolj sveže, hitreje bodo prišla v omaro, vi pa boste dobili prost prostor.
Ali jeseni in pozimi sušite perilo na prostem?
Nekatere dejavnosti, ki jih poleti ni težko izvajati, je treba pozimi prilagoditi povsem drugačnim razmeram. V nasprotnem primeru izgubijo svojo učinkovitost. Tako je pri pranju perila, zlasti pri njegovem sušenju. Poleti perilo preprosto položite na teraso ali balkon in počakajte nekaj časa, da se popolnoma posuši. Pozimi to ni tako enostavno.
Naše babice so oprana oblačila, odeje in rjuhe nosile ven na mraz, kjer so jih obesile na vrvi, tako kot poleti. Mi se težje prepričamo, da bi uporabljali to metodo. Ste opazili, da to počnejo tudi vaši sosedje, in se sprašujete, ali naj jeseni in pozimi svoje perilo sušite zunaj? Poskusite. Ta metoda je resnično učinkovita.
- Perilo se v mrazu resnično izsuši, natančneje, voda na njem se zaradi zelo nizkih temperatur spremeni v led, ki postopoma izhlapi – ta proces se znanstveno imenuje sublimacija, tj. sprememba trdnega stanja neposredno v plinasto z izogibanjem tekoči obliki.
- Na ta način se zamrznjeni materiali dejansko znebijo tekočine, ki se je nabrala med pranjem, in jih je mogoče po segrevanju in likanju ponovno pospraviti v omaro.
Ne pozabite pa, da se lahko nekatere tkanine, ki jih nosimo in niso bile v mladosti naših babic ali niso bile tako priljubljene kot zdaj, lažje pokvarijo. Če se iz različnih razlogov raje odločite za sušenje na domu, vam lahko svetujemo, kako to storiti razumno, da se vlaga ne bo nabirala in da bodo pogoji v vašem domu ugodni.
Kako sušiti perilo pozimi
Pozimi se perilo, obešeno v hiši, suši veliko počasneje kot poleti.
- Ne samo, da so zaradi tega prostori vlažni in da v njih namesto vonja po vašem najljubšem pralnem prašku ali mehčalcu tkanin ostane značilen težak, plesniv vonj po mokrih oblačilih, temveč se poveča tudi nevarnost nastanka plesni na stenah.
Kako sušiti perilo pozimi? Predstavljamo vam, čemu se izogibati in kaj uporabljati, da se bodo vaša oblačila hitreje posušila, bolj sveže dišala, da ne bodo izgubila mehkobe, elastičnosti in ustrezne teksture ter da se voda, ki iz njih izhlapi, ne bo obarjala na stenah.
Na kaj se osredotočiti
- Operite manjšo količino oblačil naenkrat. Če v pralni stroj vržete veliko oblačil, težjih tkanin ali obsežnih materialov, kot je posteljnina, se vsa oblačila ne bodo posušila naenkrat, zaradi česar se v stanovanju nabere veliko vlage. Bolje je, da stvari razporedite in operete po eno naenkrat ter pustite, da se manjša serija posuši, preden obesite naslednjo.