ARTICLE AD
Kako pripraviti trato na ekstremne vremenske razmere?
Podnebne spremembe in vse bolj nepredvidljivo vreme postavljajo trato pred velike izzive. Suša, obilno deževje in zmrzal lahko hitro pustijo posledice na zelenici, ki smo jo skrbno negovali. Na srečo obstajajo preprosti in učinkoviti načini, kako trato pripraviti na te ekstremne razmere, da bo ostala zdrava in privlačna ne glede na vremenske preizkušnje. Z izbiro pravih vrst trave, tehnikami mulčenja in naravnimi zaščitnimi sloji lahko svojo trato opremimo za boj proti naravi – brez pretiranega truda ali dragih posegov.
Suša je eden največjih sovražnikov trate, saj hitro izsuši zemljo in povzroči rjave, suhe madeže. Prvi korak k odpornosti je izbira primernih vrst trave. Trpežne sorte, kot so trstikasta bilnica (Festuca arundinacea) ali travniška latvica (Poa pratensis), imajo globlje korenine, ki bolje črpajo vlago iz tal. Če je trata že zasajena, razmislite o postopnem uvajanju teh vrst z dodatno setvijo. Poleg tega je pomembno mulčenje – pokošeno travo pustite na površini, saj deluje kot naravni ščit, ki zadržuje vlago in ščiti tla pred izsušitvijo. Zalivanje naj bo redko, a globoko, najbolje zgodaj zjutraj, da zmanjšate izhlapevanje. Tako korenine rastejo globlje in postanejo manj odvisne od pogostega namakanja.
Obvladovanje obilnega dežja: Drenaža in zračnost
Prekomerna vlaga lahko prav tako uniči trato, saj stoječa voda duši korenine in spodbuja razrast plesni. Ključna je dobra drenaža. Če opazite luže, ki se dolgo zadržujejo, razmislite o rahlem zrahljanju tal z vilami ali celo o ustvarjanju nežnih naklonov za odtekanje vode. Pesek, pomešan v zgornjo plast zemlje, lahko izboljša prepustnost. Prav tako je koristno redno odstranjevanje odmrle trave, saj gosto zastiranje preprečuje zračenje. Izbira sort, kot je angleška ljuljka (Lolium perenne), ki dobro prenaša vlažna tla, je še ena pametna poteza za deževne razmere.