ARTICLE AD
Prvi april, dan, ko je laž dovoljena in potegavščine skoraj pričakovane, praznujejo v številnih državah po svetu – a vsaka kultura ga razume po svoje. Medtem ko nekateri dan izkoristijo za domiselne šale v medijih in oglaševanju, ga drugje sploh ne praznujejo ali pa mu dajejo poseben pomen. Poglejmo, kako se ta dan norčij odvija v nekaterih zanimivih državah.

1. april po svetu
Japonska: Dan za subtilen humor in tehnološke šale
Na Japonskem sicer ne poznajo 1. aprila kot tradicionalnega praznika, vendar pa ga vseeno obeležujejo predvsem tehnološka podjetja in spletne strani. Japonci cenijo subtilen, inteligenten humor, zato so njihove šale pogosto bolj duhovite kot zlobne.
Primer: Leta 2015 je podjetje Google Japan predstavilo lažno tipkovnico z japonskimi črkami, ki naj bi jo uporabljali z levo roko in nosom. Mnogi so se nasmejali, a tudi verjeli, saj je bila predstavitev nadvse prepričljiva.
Francija: “Poisson d’Avril” ali “aprilska riba”
V Franciji je 1. april znan kot Poisson d’Avril, kar dobesedno pomeni “aprilska riba”. Otroci in tudi odrasli se zabavajo tako, da drug drugemu na hrbet neopazno prilepijo izrezane papirnate ribice.
Ko “žrtev” odkrije ribo, se prisotni zasmejejo in zakličejo: “Poisson d’Avril!” Mediji in trgovine pogosto sodelujejo v potegavščinah, ki pa so običajno prijazne in zabavne.
Švica: Medijske šale in mlečne potegavščine
Švicarji imajo radi dobre šale, še posebej tiste, ki vključujejo naravo ali kmetijstvo. Eden najbolj znanih primerov sega v leto 1957, ko je BBC (ki je bil v Švici na snemanju) objavil lažno reportažo o “žetvi špagetov”, ki naj bi uspevali na drevesih v švicarskem kantonu Ticino. Ljudje so verjeli, ker je bil posnetek videti resničen.
Danes švicarski mediji še vedno občasno pripravijo podobne šale – recimo, da bodo krave v Alpah dobile zvočno navigacijo, ki jih bo varno pripeljala nazaj v hlev.
Združeno kraljestvo: Resna zadeva – a samo do poldneva!
V Veliki Britaniji je 1. april dan, ko se ljudje šalijo, a obstaja nenapisano pravilo: šale so dovoljene samo do 12. ure opoldne. Če koga potegneš za nos po tem času, se šala obrne proti tebi.
Britanski mediji že desetletja sodelujejo v šaljivih objavah. Na primer: The Guardian je nekoč objavil reportažo o izmišljeni otoški državi San Serriffe, s podrobno geografijo, politiko in celo valuto.
Nemčija: Dan, ko tudi resni Nemci popustijo
Tudi v Nemčiji praznujejo “Aprilscherz”, kar pomeni “aprilska šala”. Tradicija sega stoletja nazaj, včasih celo s pridihom praznoverja – ljudje so verjeli, da bo tisti, ki ga uspešno prevaraš 1. aprila, imel nesrečo skozi celo leto.
Mediji, podjetja in tudi javne institucije danes objavljajo šaljive novice – denimo, da bo Berlinski zid obnovljen kot turistična atrakcija ali da bodo vse ceste posute z barvnim peskom.
Italija: “Pesce d’aprile” – še ena riba!
Tako kot Francozi imajo tudi Italijani svojo ribo – pesce d’aprile. Otroci skušajo drug drugemu prilepiti papirnato ribico na hrbet, mediji pa se pogosto pridružijo s šaljivimi objavami. Šale so ponavadi lahkotne in brez zlonamernih namenov.
Združene države Amerike: Vse je dovoljeno, če je smešno
V ZDA je 1. april priložnost za domiselne potegavščine – tako na osebni ravni kot v oglaševalskem svetu. Podjetja, kot so Google, Amazon, Taco Bell ali Netflix, vsako leto tekmujejo, kdo bo objavil najbolj domiselno ali noro lažno novico.
Primer: Taco Bell je nekoč objavil, da je kupil Liberty Bell in ga preimenoval v Taco Liberty Bell. Ljudje so klicali razjarjeni, dokler ni podjetje priznalo šale.
Indija in druge azijske države
V Indiji se 1. april ne praznuje množično, a vseeno se pojavljajo šale in potegavščine med mladimi, predvsem v urbanih središčih. Zaradi vpliva interneta in globalne pop kulture se praznik vedno bolj uveljavlja tudi v državah, kjer ga nekoč niso poznali.
Kaj pa Slovenija?
V Sloveniji je 1. april poznan kot dan norcev, ko otroci, učenci, sodelavci in mediji pripravijo drobne šale. Mediji vsako leto objavijo kakšno “čudno” novico, ki jo nekateri celo vzamejo resno.
Smeh in potegavščine – le da ne bi šlo predaleč
Čeprav se tradicije razlikujejo, imajo vse skupno eno stvar – smeh. Potegavščine, lažne novice in domiselne šale nas spomnijo, da je smeh najboljše zdravilo. In čeprav morda kdo nasede, naj vas potolaži: smejati se sebi je ena najbolj zdravih navad.
Objava Kako je 1. april videti po svetu? Norčije iz Japonske, Francije, Švice in drugod se je pojavila na Vse za moj dan.