ARTICLE AD
Strokovnjaki menijo, da lahko rastline ob ugodnih razmerah živijo dlje.
Nekatere rastline lahko živijo na stotine in celo tisoče let / foto depositphotos.com
O človekovem staranju vemo veliko in imamo celo nekaj idej, kako ta proces upočasniti. Vendar pa se mnogi sprašujejo, kako se to dogaja pri rastlinah in ali lahko umrejo preprosto zaradi starosti, piše IFLScience.
Če se ukvarjate z vrtnarjenjem, veste, da rastline umirajo. Vzroki so preveč ali premalo vode, neustrezna svetloba, pomanjkanje hranil, paraziti in bolezni. Okoljski dejavniki pomagajo razumeti dolgoživost rastlin, vendar ima pomembno vlogo tudi genetika.
Če so razmere ugodne, lahko rastline živijo dlje, vendar še vedno umrejo zaradi starosti. Tudi najstarejša drevesa na svetu niso nesmrtna in bodo sčasoma propadla, čeprav ljudje tega skoraj ne opazimo.
“Tako dolgo živijo zato, ker imajo številne mehanizme, ki zmanjšujejo veliko obrabo zaradi staranja […] [Но] imajo omejitve. Obstajajo fizične in mehanske omejitve, ki omejujejo njihovo zmožnost, da bi živeli v nedogled,” je v izjavi za leto 2020 pojasnil rastlinski biolog Sergi Munne-Bosch.
Po besedah strokovnjakov je njihova življenjska doba odvisna od rastlinske vrste, zato lahko nekatere živijo več tisoč let, druge pa živijo le, da dajo semena in cvetijo.
“Rastline lahko glede na njihovo življenjsko dobo razdelimo v tri skupine: enoletnice, dvoletnice in trajnice. Enoletne rastline zrastejo, dajo semena in odmrejo v enem letu, medtem ko dvoletnice živijo dve rastni sezoni. Rastline, ki živijo dlje, imenujemo trajnice,” je poudarjeno v gradivu, ki navaja podatke Kraljevega hortikulturnega združenja.
Opozorjeno je, da v življenjskem ciklu vsake rastline ločimo dve fazi – mladostno in odraslo, katerih trajanje se pri različnih vrstah razlikuje. Zlasti mladostne rastline rastejo brez listov in ne cvetijo, medtem ko odrasle rastline lahko cvetijo.
“Življenjska doba rastlin je zelo različna; nekatera drevesa na primer v primerjavi z živalmi dosežejo nekaj, kar je videti kot nesmrtnost. Ena od glavnih razlik med rastlinami je, da so njihova rastna območja, imenovana meristemi, videti večno mlada in obnovljiva,” je leta 2018 za rubriko The New York Times Science Q&A zapisal C. Claiborne Ray.
Znano je, da so meristemi območja nespecializiranih celic v rastlinah, ki so sposobna celične delitve. Imajo matične celice z možnostjo preoblikovanja v katero koli vrsto specializiranih celic, kar pomeni, da se lahko po potrebi obnavljajo in obnavljajo dele rastline.
“Veja drevesa lahko odmre, drugje pa se pojavi nov poganjek. Korenine rastejo ves čas življenja rastline,” je dodal Claiborne Ray.
Vse rastline, ne glede na to, kako dobro so oskrbovane ali kako genetsko nagnjene so k dolgemu življenju, bodo nekoč umrle zaradi staranja. S staranjem se delitev celic upočasni in sčasoma ustavi, zato se rastline ne obnavljajo.
“Na staranje lahko vpliva več dejavnikov. Rastlinski hormoni ali regulatorji rasti lahko na primer spodbujajo ali zavirajo staranje. Na ravnovesje teh hormonov lahko vplivajo sezonski in okoljski dejavniki, ki povzročajo biokemične spremembe v rastlini,” je povzeto v članku.
Preberite si tudi: “V Sloveniji se je v letu 2015 začelo obdobje rasti in razvoja rastlinskih vrst:
Druga zanimiva dejstva o rastlinah
Prej so nam izkušeni vrtnarji povedali, katere rastline imajo rade kavno usedlino. Po mnenju strokovnjakov kava rastlinam zagotavlja pomembne minerale, vzdržuje strukturo tal, odganja škodljivce in ima še druge prednosti.
Strokovnjak je pojasnil tudi, kaj storiti, da bo “ženska sreča” zacvetela. Opozoril je, da spathiphyllum potrebuje “obdobje počitka”, po katerem njegovo cvetenje sprožijo določeni pogoji, na primer povečanje količine svetlobe.
Článek Kako dolgo lahko rastline živijo in ali lahko umrejo zaradi starosti: razlaga biologov se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.