ARTICLE AD BOX
Zmogljivosti v domovih za starejše verjetno nikoli niso dohajale povpraševanja, število prošenj za sprejem pa že leta narašča. Prosilci že leta čakajo na prosto mesto, v zadnjih letih pa se je pomanjkanje razpoložljivih postelj še povečalo zaradi katastrofalnega pomanjkanja osebja. Manjka več kot 300 delavcev za oskrbo starejših različnih profilov, zaradi česar je na stotine razpoložljivih postelj v domovih za ostarele praznih, ker ni dovolj osebja za oskrbo stanovalcev. Novi zakon o dolgotrajni oskrbi, ki stopa v veljavo v teh dneh, prinaša nekaj pomembnih novosti in je po mnenju ministrstva ključen za zagotavljanje ustrezne oskrbe starejših za solidarno prihodnost. Mnogi starejši ljudje bi kljub težavam raje ostali na svojih domovih, če bi le dobili ustrezno podporo, ki bi jim omogočila čim bolj kakovostno in varno življenje. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je umrljivost oseb, starih 65 let in več, v Sloveniji samo zaradi padcev 2,5-krat višja kot v EU.
Dejstvo, da se je delež starejših od 65 let v Sloveniji od začetka stoletja povečal z nekaj manj kot 14 % na skoraj 22 %, kaže, kako hitro se staramo. To pomeni, da je danes skoraj 470 000 prebivalcev države starejših od 65 let; pred četrt stoletja jih je bilo 272 000.
Slovenija: od 54 do 384 stoletnikov v 25 letih
Morda je še bolj ilustrativen podatek, da je bilo pred četrt stoletja v Sloveniji 54 stoletnikov, danes pa jih je 384. Tudi v starostni skupini od 95 do 99 let je danes petkrat več ljudi kot takrat.
Zakon predvideva uvedbo nekaterih pravic, ki bodo za upravičence začele veljati postopoma, do 1. decembra 2025.
The post Kako bo država poskrbela za starejše prebivalce appeared first on Little Saturday.