ARTICLE AD
V juliju kakiji že kažejo svojo značilno obliko, čeprav so še povsem zeleni. Njihova prisotnost med listi je zanesljiv znak, da je opraševanje uspelo in da se sadje razvija. Poleti večina pozornosti sadjarjev odide na zalivanje in zaščito jabolk, hrušk in koščičarjev, a prav kaki je tisti, ki zahteva umirjeno, a dosledno pozornost.
Poletna tišina v sadovnjaku skriva živahne procese v plodovih
Sredi poletja se v plodovih dogajajo pomembni procesi, ki bodo odločili o tem, ali bo pridelek jeseni čvrst, sladek in zdrav. Prav zdaj se določajo parametri okusa, teksture in obstojnosti. Na tej poti pa lahko narava in človek storita marsikaj narobe – ali prav.

Kako izgledajo kakiji sredi poletja
Zeleni plodovi so že razločno oblikovani
Plodovi v juliju niso več mikroskopski. Imajo prepoznavno obliko, zaobljenost in razporeditev po vejah. Čeprav so še trdi in povsem zeleni, se njihova velikost iz dneva v dan povečuje.
Listna masa je zaščita in kazalnik zdravja
Zdravi listi kakija so bleščeče temno zeleni, gosti in debelejši od listja drugih sadnih vrst. Če listi porumenijo, se vihajo ali odpadajo, je to znak težav z zalivanjem, prehrano ali škodljivci.
Kaj se v plodu dogaja po oblikovanju
Celice ploda se povečujejo in polnijo z vodo
Po začetnem oblikovanju ploda sledi obdobje povečanja volumna. V tej fazi se povečuje število vakuol v celicah, plod se veča in nabira sokove.
Plodovi začno nalagati škrob in organske kisline
Čeprav še niso sladki, se v notranjosti začne priprava na poznejšo pretvorbo škroba v sladkor. Nastajajo tudi osnovne aromatične snovi, ki določajo končni okus.
Občutljivost na nihanja vode je največja
Julijska suša ali preobilno zalivanje lahko v tej fazi povzročita mikro razpoke v povrhnjici, ki se pokažejo šele v septembru kot pokanje plodov.
Kaj morajo sadjarji spremljati v tem obdobju
Pravilno zalivanje določa kakovost plodov
Največja napaka je zalivanje po občutku. Kaki potrebuje redno, a globoko zalivanje. Površinsko močenje koreninske grude je neučinkovito.
Poletno redčenje plodov je včasih nujno
Če drevo nosi preveč plodov, je smiselno odstraniti najslabše razvite. S tem razbremenimo drevo, plodovi pa bodo večji in bolj enakomerni.
Listne uši, pršice in kaparji so tihi sovražniki
V vročini se hitro razmnožijo škodljivci, ki so brez rednega opazovanja skoraj neopazni. Znaki napada se pojavijo najprej na spodnji strani listov ali kot lepljiva prevleka na plodovih.

Katera hranila v juliju igrajo največjo vlogo?
Kalij vpliva na sladkobo in barvo
Kalij spodbuja delovanje encimov, povezanih s prenosom sladkorjev. V poletnih mesecih je njegova prisotnost bistvena za dobro obarvanje in kasnejšo sladkobo.
Dušik je lahko tudi težava
Preveč dušika v tej fazi povzroči prekomerno rast poganjkov in mehkejše plodove. V juliju dodatno gnojenje z dušikom ni priporočljivo.
Mikroelementi kot podpora encimom
Bor, mangan in cink podpirajo razvoj cvetnega nastavka za naslednje leto, obenem pa sodelujejo pri encimskih procesih v razvijajočem se plodu.
Kakšne so največje poletne nevarnosti za kaki
Vročinski udar poškoduje rast
Temperatura nad 34 °C lahko ustavi rast, povzroči odpadanje listov ali celo ožige na plodovih. V izpostavljenih legah je priporočljiva uporaba senčne mreže ali povečanje vlage v tleh.
Poletna toča povzroča drobne poškodbe
Toča na plodu kakija pogosto ne naredi takoj vidne škode, a povzroči notranje poškodbe, ki pozneje postanejo gnile pike. Po toči je treba ukrepati hitro s škropljenjem s kontaktnim fungicidom.
Nihanja med sušo in nalivi
Največji stres za drevo nastane, kadar po daljši suši pride močan naliv. Korenine niso pripravljene, da bi sprejele veliko količino vode, plodovi pa se začnejo nenadzorovano širiti in pokati.
Kako prepoznati težave na plodovih
Površinske razpoke že v juliju so resen signal
Če plod že zdaj pokaže drobno razpoko, je razlog pogosto v prehitrem nalivu po sušnem obdobju. Tak plod ne bo dobro dozorel.
Odtisi žuželk ali plesen na kožici
Sivo-belkast film ali črne pike kažejo na prisotnost glivic. To je pogosto posledica stoječe vlage ali neprezračenega krošnje.
Prezgodnje rumenenje posameznih plodov
Če kaki že v poletnem času dobi svetlejši odtenek ali začne mehčati, to kaže na notranjo poškodbo ali motnjo v prehrani.
Kaj vse se že julija odloči o jesenskem pridelku
Poletna faza razvoja kakijev je tiha, a odločilna. Sadjarji, ki znajo prepoznati signale, bodo imeli v oktobru zdrave, enakomerno zrele in bogato obarvane plodove. Tisti, ki julija pozabijo na sadovnjak, bodo jeseni morda imeli razpokane ali gnile sadeže, brez intenzivnega okusa in kratke obstojnosti.
Kaki ni zahtevno drevo, a potrebuje zanesljivo roko in stalno pozornost. V poletnem obdobju ni prostora za površnost. Vsak korak šteje. Voda, prehrana, opazovanje in potrpežljivost. To je recept za uspeh, ki se ne začne septembra, temveč julija.
Objava Kakiji v juliju že dobivajo obliko. Kaj sledi in na kaj morajo biti pozorni sadjarji? se je pojavila na Vse za moj dan.