Kaj so konklave in zakaj ob vsaki izvolitvi papeža vznemirijo ves svet

1 day ago 12
ARTICLE AD

Beseda “konklave” ima skoraj mističen prizvok. Povezuje se s skrivnostnimi postopki, starodavnimi obredi in odločanjem, ki ima vpliv na več kot milijardo ljudi po svetu. A kaj pravzaprav konklave so, kdo v njih sodeluje in kako potekajo? Razkrivamo ozadje enega najbolj zaprtih in hkrati najbolj odmevnih volilnih procesov v sodobnem svetu.

Kaj pomeni izraz “konklave”?

Zaprta soba s simboliko tišine

Beseda conclave izhaja iz latinščine – cum clave pomeni “s ključem”. Nanaša se na prostor, v katerem so kardinali zaprti, dokler ne izvolijo novega papeža. Gre torej za “zaklenjeno srečanje”, namenjeno preprečevanju zunanjih vplivov.

Konklave niso le fizični dogodek, temveč duhovni proces. Kardinali niso tam zgolj kot volilno telo, temveč kot tisti, ki po veri skušajo prisluhniti božji volji. Ta simbolna razsežnost daje konklavam poseben značaj.

Trg sv. Petra v Vatikanu, RimTrg sv. Petra v Vatikanu, Rim

Kdo sodeluje v konklavah?

Kardinali z volilno pravico

V konklavah lahko sodelujejo kardinali, ki še niso dopolnili 80 let na dan, ko nastopi sede vacante – obdobje brez papeža. Trenutno je število volilnih kardinalov omejeno na 120, čeprav so v zgodovini že obstajale izjeme.

Kardinali prihajajo z vseh koncev sveta in predstavljajo univerzalnost Katoliške cerkve. Čeprav imajo vsi enak volilni glas, nekateri med njimi zaradi svoje funkcije ali vpliva veljajo za bolj verjetne kandidate.

Kako potekajo konklave?

Od zaprisege do belega dima

Konklave se odvijajo v Sikstinski kapeli v Vatikanu. Pred začetkom volitev kardinali prisežejo, da bodo spoštovali zaupnost postopka. V prostor ne smejo nositi mobilnih telefonov, tablic ali drugih naprav.

Glasovanje poteka v več krogih, običajno dvakrat dopoldne in dvakrat popoldne. Za izvolitev papeža je potrebna dvotretjinska večina. Po vsakem krogu se glasovnice sežgejo. Če papež ni izvoljen, se v peči doda snov, ki obarva dim črno. Ko je izvolitev uspešna, se iz dimnika nad kapelo vije bel dim – znamenje, da ima Cerkev novega voditelja.

Zgodovinska ozadja in zanimivosti

Od srednjeveškega kaosa do sodobnih pravil

V preteklosti so bile volitve papeža pogosto dolgotrajne in kaotične. Leta 1268 v Viterbu kardinali tri leta niso mogli doseči dogovora. Mesto je kardinale celo zaprlo v sobo in jim odvzelo streho, da bi jih prisilili k odločitvi. Iz tega primera se je razvila ideja konklave.

Danes so postopki natančno določeni. Vse podrobnosti ureja apostolska konstitucija Universi Dominici Gregis, ki jo je leta 1996 izdal papež Janez Pavel II.

Zakaj svet spremlja konklave z zanimanjem?

Ker odločajo o človeku z globalnim vplivom

Papež je eden najvplivnejših verskih voditeljev na svetu. Njegove izjave odmevajo v politiki, etiki, znanosti in mednarodnih odnosih. Zato konklave presegajo okvire cerkvenega dogajanja.

Mediji z vsega sveta se zberejo v Rimu, vsak dim iz dimnika na strehi Sikstinske kapele spremljajo milijoni ljudi. Beli dim, ki oznani izvolitev, prinaša občutek pričakovanja, upanja, včasih tudi presenečenja.

Kdo lahko postane papež?

Teoretično vsak katoliški moški

V teoriji lahko papež postane vsak krščen katoliški moški. V praksi pa je izbran kardinal, saj bi bilo v nasprotnem primeru treba izbranca najprej posvetiti za škofa.

Ime novega papeža ni vedno znano vnaprej. V zgodovini je bilo več primerov “presenečenj”, ko so izbrali nekoga, ki ni bil med favoriti. Izbrani sprejme novo papeško ime in v nekaj urah že nagovori svet iz lože bazilike svetega Petra.

Konklave kot spoj skrivnosti in skupnosti

Konklave niso zgolj volitve. So dogodek, v katerem se prepletajo vera, zgodovina, politika in človeška psihologija. So ritual, ki združuje starodavno tradicijo z aktualnimi vprašanji sodobnega sveta.

Medtem ko čakamo beli dim, se svet ustavi in čaka. Morda je prav ta trenutek tišine, ko se vse oči zazrejo v nebo, največja moč konklav – trenutek, ko svet išče smer.

Objava Kaj so konklave in zakaj ob vsaki izvolitvi papeža vznemirijo ves svet se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article