Kaj se je spremenilo? Cene hrane najvišje v zadnjih 18 mesecih

1 week ago 14
ARTICLE AD BOX

Cene hrane so v svetovnem merilu nedvoumni rekord dosegle marca 2022, ko je več različnih dejavnikov, kot so bili začetek vojne v Ukrajini in zaključevanje koronavirusnega obdobja, pripeljalo do enega najvišjih skokov cen v zgodovini.

Na srečo smo v drugi polovici leta 2022 bili priča vztrajnemu padanju cen in umirjanju razmer, kar se je lepo nadaljevalo tudi skozi celotno lansko leto.

Leto 2024 pa ponovno prinaša naraščanje cen hrane. Če nas je po koronavirusu presenetil zgodovinski skok, kjer so se tako cene hrane kot tudi drugih življenjskih potrebščin podražile skorajda čez noč, pa letos spremljamo veliko počasnejše, a zaradi tega toliko bolj grozeče podražitve.

 Freepik.

Leto 2024 ponovno prinaša naraščanje cen hrane. Vir slike: Freepik.

Po drugi strani nas Evropska centralna banka miri s podatki o umirjajoči se inflaciji in nižanju obrestnih mer. Vendar je po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), ki redno spremlja cene na svetovnem trgu, hrana iz meseca v mesec dražja.

Poglejmo samo primer velike Milka čokolade, za katero se zdi, da je še včeraj stala slabe tri evre. Zdaj jo na trgovskih policah najdemo že po skoraj šest evrov.

Hrana najdražja od lanskega aprila

Indeks cen hrane FAO je oktobra v povprečju znašal 127,4 točke, kar je dva odstotka več kot septembra, a hkrati največ od aprila 2023. Indeks je bil za 5,5 odstotka višji kot pred letom dni, vseeno pa je ostal 20,5 odstotka pod najvišjo vrednostjo, doseženo marca 2022.

Cene žit so se spremenile le za odtenek oziroma za slab odstotek navzgor. Sicer pa so se cene pšenice zvišale že drugi mesec zapored, na kar je vplivala zaskrbljenost glede neugodnih vremenskih razmer.

 FAO.

Gibanje cen hrane po kategorijah. Vir slike: FAO.

Svetovne cene koruze so se oktobra še naprej zviševale, deloma zaradi velikega domačega povpraševanja v Braziliji in težav pri prevozu v nekaterih delih države zaradi nizke gladine rek. Ječmen se je podražil, medtem ko se je sirek pocenil. Indeks vseh cen riža se je oktobra znižal za 5,6 odstotka.

Oktobra so se najbolj podražila rastlinska olja in sicer za 7,3 odstotka, kar predstavlja najvišjo vrednost v zadnjih dveh letih. Mednarodne cene palmovega olja so se oktobra zvišale že peti mesec zapored, k čemur je v veliki meri prispevala zaskrbljenost zaradi manjše proizvodnje.

Podobno so še naprej rasle tudi svetovne cene sončničnega in ogrščičnega olja, k čemur so prispevali predvsem obeti o omejeni oskrbi zaradi nižje pričakovane proizvodnje v prihajajoči sezoni. Svetovne cene sojinega olja so se zvišale zaradi velikega svetovnega povpraševanja.

 Freepik.

Dražji so bili tudi mlečni izdelki in sicer za 1,9 odstotka. Vir slike: Freepik.

Dražji so bili tudi mlečni izdelki in sicer za 1,9 odstotka, kar je 21,4 odstotka višja vrednost kot pred letom dni. Mednarodne cene sira so zabeležile največje povečanje, kar je odraz omejene razpoložljivosti dobave ob močni notranji prodaji, zlasti v Evropski uniji, kjer se je proizvodnja mleka sezonsko zmanjšala.

Tudi svetovne cene masla so se oktobra že trinajstič zapored zvišale, in sicer zaradi velikega notranjega povpraševanja, omejenih zalog in sezonsko nizke proizvodnje mleka v Zahodni Evropi.

Meso se je oktobra za odtenek pocenilo, vendar so cene kljub temu ostale za 7,5 odstotka nad vrednostjo v lanskem letu. Najbolj so se znižale mednarodne cene prašičjega mesa, kar je odraz povečanega zakola v Zahodni Evropi ob šibkem domačem in tujem povpraševanju.

 Freepik.

Tudi svetovne cene masla so se oktobra že trinajstič zapored zvišale. Vir slike: Freepik.

Svetovne cene perutninskega mesa so se rahlo znižale pod pritiskom večje izvozne ponudbe glavnih svetovnih proizvajalcev. Nasprotno pa so se mednarodne cene govejega mesa zmerno zvišale, k čemur je pripomogel večji mednarodni nakup.

Za 2,6 odstotka je bil oktobra dražji sladkor. To pomeni že drugo zaporedno mesečno zvišanje, kar je posledica vztrajne zaskrbljenosti glede slabe napovedi proizvodnje v Braziliji za obdobje 2024/25.

Poleg tega so k zvišanju cen dodatno prispevale višje mednarodne cene surove nafte, ki spodbujajo večjo uporabo sladkornega trsa za proizvodnjo etanola v Braziliji. Vendar sta oslabitev brazilskega reala v primerjavi z ameriškim dolarjem in ugodnejše padavine na ključnih južnih pridelovalnih območjih Brazilije konec oktobra omejila splošno rast svetovnih cen sladkorja.

The post Kaj se je spremenilo? Cene hrane najvišje v zadnjih 18 mesecih appeared first on Slovenec.

Read Entire Article