ARTICLE AD
Naša tokratna sogovornica je poslanka Jelka Godec iz vrst SDS. Otroštvo je preživljala na Teharjih in v Celju, srednješolska leta na Ponikvi, študentska leta v Ljubljani. Osnovnošolsko in srednješolsko šolanje je dokončala v Celju. Študentska leta je preživela v Ljubljani, kjer je diplomirala na Pedagoški fakulteti smer fizika – tehnika in pridobila naziv učitelj. »Moja prva zaposlitev za leto dni je bila na Srednji kmetijski šoli Rakičan, nato kratek čas na Osnovni šoli Sv. Trojica v Slovenskih goricah in potem na Srednji gostinsko turistični šoli v Radencih, kjer sem poučevala fiziko in informatiko ter nekaj časa matematiko. Delno zaradi zahtev pogojev za delovno mesto, delno tudi zaradi lastnih ambicij, sem 2003 ob delu končala študij eno predmetne fizike na Pedagoški fakulteti v Mariboru in pridobila naziv profesor fizike. Kasneje sem opravila še dodatno strokovno izobraževanje s področja računalništva in informatike na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani,« nam predstavi poklicno pot in doda, da se je po letih poučevanja odločila, da je potreben korak naprej in je kandidirala za direktorsko mesto Ljudske univerze v Šentjurju. »Le-to sem vodila od 2006 do 2014 in jo iz anonimnosti v lokalnem in državnem okolju postavila na mesto prepoznavne institucije, ki je uspešno izvedla tako nacionalne kot Interreg ter IPA projekte.«
Letos z možem obhajata trideset let poroke. »Leta, ki so obogatena s tremi otroki, imava dve hčeri in sina.« Po študiju se je preselila v Prlekijo (mož je iz Ljutomera). Najprej v Gornjo Radgono in kasneje v Ljutomer. Leta 2006 se je z družino vrnila v domači kraj na Ponikvo, kjer živi še danes.
Na državnozborskih volitvah 2014 je bila v okraju Šentjur izvoljena za poslanko Državnega zbora RS v vrstah SDS. Poslansko službo je opravljala do imenovanja na mesto državne sekretarke v kabinetu predsednika vlade. Ponovno je bila na mesto poslanke izvoljena leta 2022.
Zdaj je pa že čas, da si preberete, kako je odgovorila na naših 12 stalnih vprašanj in še nekaj dodatnih, ki jih zastavim vsakemu gostu rubrike posebej.
Katera je vaša najlepša lastnost?
Verjamem, da se dobro z dobrim vrača.
Kaj je vaša največja slabost?
Trma.
Kdo je vaš vzornik / vzornica in zakaj?
Nimam specifičnega vzornika, ker ti lahko spodleti, če poskušaš posnemati drugega. Bi rekla, da imam začasne vzornike na posameznih področjih mojega delovanja z namenom motiviranja za dosego zastavljenih ciljev.

Jelka Godec družino (najstarejša hči manjka) ob reki Gračnica ob Orionovi poti v občini Laško. Vir slike: Osebni arhiv Jelke Godec.
Kdaj ste bili v življenju najsrečnejši?
Ko so mi v roke položili moje novorojene otroke.
Kaj vas je v življenju najbolj prizadelo ali razočaralo?
Še vedno me razočara neiskrenost med ljudmi.
Kdaj in kje ste izgubili nedolžnost?
Se sprašujem, koliko izgub nedolžnosti me še čaka v življenju :).
Najljubša knjiga, najljubša glasbena skupina ali glasbenik in naj film ali odrska predstava?
Trenutno odrske predstave del Draga Jančarja To noč sem jo videl ter In ljubezen tudi. Glasbene skupine in glasbenik glede na trenutno razpoloženje, kar velja tudi za knjige. Trenutno trilogija Kurji pastir, Feri Lajnšček.
Katera jed in pijača sta vam najljubši in katero jed sami radi pripravite?
Pri hrani nisem izbirčna in tudi rada kuham. Pri nas je ob nedeljah še vedno na mizi domača goveja juha z domačimi rezanci, ki jih naredim sama ali pa moja mama. Ob hrani izbiro dobrega vina prepustim možu, ki je doma iz vinorodnega okoliša ljutomerskih goric.
Vaš najljubši praznik je?
Ko se zbere cela družina za domačo mizo.
Električni paneli, drva in premog ali jedrska elektrarna in zakaj?
Lepi spomini na krušno peč in štedilnik na drva pri starih starših. Doma imamo toplotno črpalko. V Sloveniji pa bomo verjetno še nekaj časa kurili tudi na drva. V prihodnosti pa je nujno zgraditi drugi blok NEK.
Največja nevarnost, ki grozi našemu planetu in rešitev?
Človek sam.
Če bi lahko, kaj bi v Sloveniji / na svetu spremenili?
Dodobra je potrebno prepihati to dolino šentflorjansko, da bi sosed sosedu postal človek.
Bližajo se državnozborske volitve. Vaši stranki SDS dobro kaže, a premalo, da bi lahko sami sestavili vlado. Kdo bo po vašem v naslednjem mandatu vladal, levica, desnica, velika koalicija?
Leta 1990 smo na plebiscitu glasovali za samostojno in suvereno državo, za Slovenijo razvojnih priložnosti, za Slovenijo enako za vse. Žal so nam državo ugrabile ozke interesne skupine, ali, če želite, politične in ekonomske elite, ki jo izključno zaradi lastnih interesov slabijo in prilagajajo po svojih merilih. Preko medijske krajine ustvarjajo in prirejajo javnomnenjske ankete in s tem usmerjajo volivce.
Za volitve ustvarjajo in nastavljajo nove obraze od Jankoviča, Cerarja, Šarca do Goloba in sedaj kreirajo novo »maskoto« za ljudi. Stranke za en mandat, kot so bile Pozitivna Slovenija, Stranka A. Bratušek, SMC, LMŠ in sedaj Svoboda so orodje političnih elit za izvrševanje njihovih ciljev in interesov. Slovenija pa kot država stagnira, prehitevajo nas države Varšavskega bloka in sosednja Hrvaška.
Za to, da Slovenijo postavimo nazaj na pot, ki smo jo začrtali 1990, potrebujemo v naslednjem mandatu ustavno večino razuma. Verjamem, da bo to ustavno večino vodila Slovenska demokratska stranka (SDS).

V Jeruzalemu s pogledom na goro Oljko in kupolo Al-Aksa na Tempeljskem griču. Vir slike: Osebni arhiv Jelke Godec.
Državni zbor je sprejel Zakon o zdravstveni dejavnosti, ki ste mu v opoziciji nasprotovali. Državni svet je včeraj (9. aprila) izglasoval prepričljiv veto, tako da bo moral Državni zbor še enkrat glasovati. Na kratko, zakaj vaša stranka meni, pa tudi vi kot dobra poznavalka zdravstva pri nas, da je omenjena reforma zdravstva škodljiva tako za zdravstveno osebje kot za paciente?
Gibanje Svoboda je zdravstveno reformo obljubljalo kot prvo prioriteto, Socialni demokrati so obljubljali dostop do specialista v 30. dneh, Levica pa okrepitev zdravstvenega sistema. Vse to so zapisali v koalicijsko pogodbo in jo podpisali. Še več. Na začetku leta 2023 so podpisali zavezo, ki je vključevala prednostne naloge za izvedbo zdravstvene reforme in opredelila časovnico za njihovo izvedbo.
Med prednostnimi nalogami so navedli reformo plačnega sistema, digitalizacijo zdravstvenega sistema, prenovo ZZZS, reševanje problematike družinske in urgentne medicine, prenovo vodenja javnih zavodov ter celovito prenovo financiranja.
Nič od tega se ni zgodilo. Namesto izvršitve zaveze smo najprej doživeli preoblikovanje prostovoljnega dopolnilnega zavarovanja v obvezni prispevek. To za bolnika ni prineslo nobenih sprememb, še vedno čakajo nedopustno dolgo. Potem so, da bi prikazali, kako so njihovi ukrepi pozitivni za bolnika, administrativno skrajšali čakalne dobe. Eden izmed takšnih ukrepov je bila sprememba napotnice zelo hitro iz 14 dni na 30 dni. Če ste po starem sistemu čakali 25 dni ste bili zavedeni, kot naddopustno čakajoči, po novem sistemu pa ne več.
Ves čas pa so potekali na ulici pritiski uličnega zabavljača in bivšega ministra s parolami »Smrt dvoživkam«. S podporo režimskih medijev so ustvarjali vtis, da so za vse težave v zdravstvu krivi zdravniki. Ta vtis je poglobil sam predsednik vlade z izjavami, da zdravniki v dopoldanskem času ne delajo nič, popoldan pa v zasebnih ordinacijah služijo mastne denarje ter zdravnike označil za parazite. Ko so vladajoči začutili, da se je vtis o parazitskih zdravnikih med ljudmi dobro prijel, so sprejeli spremembo zakona o zdravstveni dejavnosti in ga razglasili za rešitev zdravstva.
Kako prikladno. Ko smo poslušali razprave ministrice in vladajoče koalicije, skoraj nikoli niso omenjali, kaj bo zakon prinesel za bolnika, ampak le poudarjali, kako bo po novem ločeno javno in zasebno zdravstvo.
Za opozorila s strani zdravniških organizacij določenih specialnosti (plastične in maksilofacialne kirurgije), da bodo zdravniki zapustili javno zdravstvo, se niso ozirali.
Zakon naj bi zaposlene v javnih zavodih spodbujal oziroma motiviral za delo pri lastnem delodajalcu, vendar nikjer ni videti konkretnega ukrepa, ki bi v resnici povečal privlačnost zaposlitve v javnih zdravstvenih zavodih. Zakon tudi ne prinaša rešitev za izboljšanje delovanja in pogojev dela v javnih zdravstvenih zavodih.
V nekaterih bolnišnicah so in še opozarjajo, da bo zaradi neurejenih razmer in nestimulativnega okolja prišlo do odhodov zdravnikov. To bo privedlo do večjih obremenitev ostalih zaposlenih na oddelkih, kar lahko privede do dodatnih odhodov ali/in do zaprtja posameznih oddelkov. Posledično bo prišlo do pomembnega zmanjšanja zdravstvenih storitev tudi zato, ker je slovenski zdravstveni sistem v veliki meri odvisen od dodatnega dela zdravnikov.
Pri tem bodo kratko potegnili pacienti, ki bodo zaradi dolgih čakalnih dob prisiljeni iskati pomoč pri zasebnikih ali v tujini.
Ob tem pa je potrebno povedati, da pacient dobi s strani ZZZS delno ali v celoti povrnjeno zdravstveno storitev opravljeno v tujini. Če je zdravstvena storitev opravljena v Sloveniji izven javne zdravstvene službe pa ZZZS pacientu ne povrne stroškov zdravljenja. Kakšna ironija.

V Državnem zboru je vedno zanimivo in pestro. Vir slike: Osebni arhiv Jelke Godec.
Kako gledate na eni strani na delovanje vlade Roberta Goloba in na drugi na delovanje Državnega zbora pod taktirko Urške Klakočar Zupančič?
O delovanju obeh je skoraj škoda zgubljati besed. Problem pa je, ker je trenutna oblast mlado slovensko demokracijo popolnoma razvrednotila in postavila na moralno dno.
Golob notorično laže, laži pa načrtno izkorišča za doseganje lastnih ciljev. Ni redne seje državnega zbora, kjer se pri odgovarjanju na ustna poslanska vprašanja Golob ne zlaže. Pa naj le spomnim na sto hiš za poplavljence, pa na farso glede omrežnin, ko je državljane najprej prepričeval, da bodo položnice nižje, potem pa učil kako naj perejo perilo čez vikend in na koncu napadel Agencijo za energijo in botroval odstopu nekaterih članov sveta. Pa da ne naštevam vsega, naj spomnim le še na ukradeno identiteto v Romuniji in odprt bančni račun z njegovim imenom. Še danes ne zna odgovoriti na vprašanje ali mu je in kdo mu je ukradel identiteto. Predsednik vlade, ki govori o dvoživkah in parazitih v zdravstvu, sam pa je lastnik podjetja Star Solar, ki posluje z državnim podjetjem GEN-i.
Njegove vsakoletne pompozne napovedi o drastičnih reformah na zdravstvenem, pokojninskem in davčnem področju so se izkazale kot napad na delovnega človeka in povsem ideološko usmerjene. Vlada potiho krši ustavne določbe svobodnega razpolaganja z zasebno lastnino in svobodno gospodarsko pobudo. To se je pokazalo pri sprejemanju nove zakonodaje v zdravstvu in se že kaže tudi pri predlagani zakonodaji na področju izobraževanja.
Reforma plačnega sistema v javnem sektorju se je izkazala za katastrofalno za tiste z najnižjimi dohodki, pokojninska reforma ne bo nič boljša. V decembru 2024 denimo pove, da zimskega dodatka za upokojence ne bo, ker za to ni nobene potrebe, potem pa v aprilu 2025 slavnostno napove ta isti zimski dodatek, ki bo ravno tolikšen, kot bodo vse nove obremenitve neto plač za upokojence v tem letu.
Velika večina upokojencev bo namreč v tem letu prispevala obvezne prispevke od pokojnine:
– 1. 7. 2025 bo vsak upokojenec prispeval 1% za dolgotrajno oskrbo;
– od marca dalje se obvezni zdravstveni prispevek dvigne s 35 evrov na 37,17 evra;
– z januarjem se je povišal tudi RTV prispevek z 12,75 evra na 14,02 evra;
Izračun za povprečno pokojnino 900 evrov na letni ravni to pomeni:
– 108 evrov za dolgotrajno oskrbo;
– 21,7 evra več za obvezno zdravstveni zavarovanje;
– 15,24 evra več za RTV prispevek.
Kar je skupaj 144,94 evra. Napovedan zimski dodatek pa je 150 evrov. Upokojencu s povprečno pokojnino 900 evrov ostane nekje 5 evrov. Za dve kavi.
Najprej uvede obvezne prispevke in nekatere poviša, potem pa se pojavi kot rešitelj. Tako deluje ta vlada. Najprej nekaj odvzame, potem nekaj malega da ljudem in se predstavi kot rešiteljica.
Delo predsednice Državnega zbora govori samo zase. Kršenje Poslovnika DZ, prirejanje pravnih praks v korist vladajoči kliki, pritiski na druge veje oblasti in na ustavne sodnike samo kažejo na določeno odstopanje od dela in osebnosti dosedanjih predsednikov DZ, če se zelo blago izrazim.

Na vrhu Cairn Gorma v nacionalnem parku Cairngorms, Škotska. Vir slike: Osebni arhiv Jelke Godec.
Pravkar se sprejema medijska zakonodaja, pred nami je referendum o dodatkih k pokojninam za umetnike. Bodo po novem mediji bolj svobodni, upokojenci pa razdeljeni na dva dela, na privilegirane in na tisto veliko večino, ki to ni?
Pod to vlado je bolj svobodna politična in gospodarska elita, ki jo tvorijo izbranci globoke države. Jasno je, da vsak dan prinese kakšno novo škodljivo odločitev Svobodnjakov in njihovih sopotnikov SD in Levice. Z vsakim dodatnim dnem je škoda za ljudi vse večja.
Vlada vsekakor deli državljane na prvo- in drugorazredne, privilegira peščico posameznikov z visokimi dodatki, medtem ko velika večina slovenskih upokojencev, ki so trdo delali štirideset let, prejema pokojnino nižjo od praga revščine (ki je 981 evrov).
Zato poziv vsem državljanom z volilno pravico, ki jim je mar za prihodnost Slovenije; vzemimo si trenutek za državljansko dolžnost, povabimo prijatelje, družino in sodelavce; in 11. maja skupaj jasno izrazimo: DOVOLJ JE PRIVILEGIJEV.
The post Jelka Godec: »Golob notorično laže, laži pa načrtno izkorišča za doseganje lastnih ciljev« appeared first on Slovenec.