ARTICLE AD
Skrita v jugovzhodnem delu Hercegovine leži vas, ki se ponaša s prizorom, kakršnega ne najdemo pogosto – voda, ki iz globin kraškega sveta privre na dan s tolikšno močjo, da oblikuje celotno dolino. Blagaj, le nekaj kilometrov oddaljen od Mostarja, se zdi kot razglednica, ki je ušla iz časa. Kljub temu, da se nahaja v neposredni bližini urbanega vrveža, jo obdaja spokojnost, zaradi katere se obiskovalec nehote umiri. Reka Buna, ki tukaj privre izpod visoke skalne stene, je le eden od razlogov, da se ta kraj v spominu zadrži dlje kot le za popoldanski izlet.
Zgodbe o Blagaju ne pripovedujejo zgolj kamni in voda, temveč tudi duh, ki lebdi med zidovi stare tekije. Gre za kraj, ki obiskovalca ne povabi z bučnostjo, temveč s tihim utripom narave in zgodovine, ki sobivata v ritmu, ki mu drugje redko prisluhnemo.

Bazeni, bazeni, bazeni
Blagaj je znan po svojih vilah in turističnih nastanitvah, v sklopi katerih imajo lastniki tudi domače bazene. Ob pregledu Google zemljevidov lahko tako običajni uporabniki najde samo modre pike. V dobrem kvadrantnem klometru smo našteli – okroglih – 120 modrih pik in bazenov, ki so ob vilah in apartmajih.
A po čem je Blagaj še znan?
Tekija, ki ni le arhitektura, temveč utelešena kontemplacija
Derviška tekija ob izviru Bune ni le arhitekturni spomenik. Njena pozicija pod previsno steno, tik ob vodi, simbolizira iskanje ravnotežja med naravnim in duhovnim. Zgrajena je bila v 16. stoletju, v času osmanske vladavine, vendar njena prisotnost presega politične okvire. Stoji tam kot opozorilo, da so nekateri prostori ustvarjeni za tišino, ne za besede. Hoditi po lesenih tleh teh soban, poslušati kapljanje vode skozi odprto okno in opazovati svetleč odsev reke – to ni turistična izkušnja, temveč skoraj duhovna.
Tekija še danes privablja vernike in radovedneže, raziskovalce duhovnosti in ljubitelje zgodovine, fotografe in popotnike. Vsak izmed njih odide z drugačnim odtisom v mislih. Prav zato Blagaj ostaja nedokončana zgodba – z vsakim obiskom se napiše nova stran.
Reka, ki ni le voda, ampak utrip kraja
Izvir Bune je med najmočnejšimi kraškimi izviri v Evropi. Njegova naravna moč ni le fizikalna posebnost, temveč del kulturne zavesti ljudi, ki tu živijo. Voda ni le vir življenja, ampak tudi simbol toka časa. Medtem ko obiskovalci posedajo ob bregu, srkajo turško kavo in zrejo v mirno gladino, reka nezadržno teče naprej – enaka, pa vendar vedno nova.
Okoli nje se je razvila gastronomija, ki spoštuje lokalne danosti. Restavracije, ki se vrstijo ob vodi, ponujajo postrvi, ulovljene nekaj metrov stran. Hrana tukaj ni zgolj obrok, ampak del celotnega doživetja – počasnega, čutnega, prizemljenega. In čeprav se morda komu zazdi, da je takšnih krajev še nekaj, Blagaj vseeno zadrži nekaj posebnega. Morda ravno zato, ker ne išče pozornosti, ampak si jo zasluži.
Stjepangrad in razgled, ki zadrži dih
Na vzpetini nad Blagajem se razprostira tisto, kar je ostalo od trdnjave, za katero se verjame, da je bila rojstni kraj zadnjega bosanskega kralja. Stjepangrad je danes zbirka ruševin, a tisto, kar obiskovalca prevzame, ni zgolj arheološka vrednost, temveč razgled. Od tam se odpre pogled na dolino reke Bune, na tekijo, ki kot bela pika žari v zeleni dolini, in na pokrajino, ki se nežno dviga proti obzorju.
Vzpon do trdnjave ni zahteven, a ponuja občutek, da se z vsakim korakom bližamo nečemu starejšemu, bolj osnovnemu. To ni razgledna točka zaradi selfijev, ampak zato, ker človeka spomni, kako majhen je v primerjavi s širino sveta.
Kraj, kjer se čas ustavi in misli stečejo
Blagaj je danes več kot le še en kraj na turističnem zemljevidu Hercegovine. Ni spektakularen v smislu množičnih atrakcij, a morda prav v tem tiči njegova moč. Ponudi mir, prostor za razmislek, možnost, da se človek za trenutek umakne od informacijskega šuma, ki ga spremlja vsakdan.
Ljudje, ki sem pridejo, ne iščejo adrenalina, ampak izklop. Tu se fotografije ne naredijo same, ampak jih je treba začutiti. In ko človek odide, ne odnese le podob v telefonu, temveč tudi vtise, ki ostanejo nekje globoko – kot voda, ki se pod zemljo skriva, preden izbruhne na plano.
Objava Je to kraj v Bosni in Hercegovini z največ bazeni na kvadratnem kilometru? se je pojavila na Vse za moj dan.