Je redno delo za mlade nedosegljivo?

1 day ago 12
ARTICLE AD

V Zavodu za mladino, šport in turizem Trbovlje (ZMŠT) se poleg zabavnih aktivnosti za mlade zavzemajo tudi za prihodnost mladih. Od lanskega junija namreč vodi projekt “Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih”, ki je sofinanciran s strani ministrstva za vzgojo in izobraževanje kot tudi evropske unije, s ciljem, da mladim razložimo posledice prekarnosti in jim posledično tudi olajšamo vstop na delovni trg.

Kaj je prekarnost?

“Prekarnost, ki jo poznamo v Sloveniji, je katera koli pravna ali izvenpravna vrsta dela, ki temelji na negotovosti, v sodobnem času pa kaže znake rušenja pridobljenih delavskih pravic ter socialne varnosti. Med prekarne oblike dela običajno sodijo pogodbe za določen čas brez namena zaposlitve delavca po poteku pogodbe, avtorske in podjemne pogodbe, samostojna podjetja – sploh manjša, samooskrbna, pripravništva in nenazadnje tudi študentsko delo,” so zapisali v ZMŠT in pojasnili, da predstavlja vedno večji problem na trenutnem delovnem trgu, pravne podlage za dokazovanje prekarnega dela pa so zastavljene zelo ohlapno. V velikih primerih je težko zakonsko dokazovati, če posameznik opravlja prekarno delo, sploh z vedno manjšim vplivom sindikatov na delovni proces podjetja.

Od predavanj do delavnic in drugih dogodkov

Projekt “Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih” v ZMŠT vidijo kot rešitev, saj naslavlja ravno te težave, hkrati pa Kevin Korbar kot mladinski delavec z metodo neformalnega izobraževanja poučuje mlade o pasteh prekarnega dela, kako ga prepoznajo in kako priti do dostojnega dela. Udeležuje se predavanj “dostojnega dela”, kjer iz prve roke dobi informacije o trgu dela, ki ga lahko potem deli s preostalimi poslušalci na predavanjih ter delavnicah. V prihajajočem letu načrtuje tudi obiske zasavskih podjetij in društev, hkrati pa za namen prepoznavnosti prekarnosti organizira tudi “večere uspeha”, ki potekajo enkrat na mesec. Na dogodke so vabljeni različni sogovorniki, ki so predstavniki društev ali podjetij in lahko iz prve roke povejo o načinu dela, prednostmi in težavami, s katerimi so se srečali na karierni poti in drugih aktualnih temah.

Poleg predavanj, ki jih Korbar izvaja v sklopu projekta na različnih institucijah, kot so trboveljska gimnazija in ekonomska šola, zavod za zdravstveno zavarovanje in raznih dogodkih, pa nudi tudi individualno svetovanje za tiste, ki so se že znašli v prekarni obliki dela ter za mlade, ki bi radi dobili malo bolj temeljit vpogled v trg dela.

Sorodni članki:

Cikel brezplačnih delavnic in aktivnosti v ZMŠT Trbovlje!

The post Je redno delo za mlade nedosegljivo? appeared first on ZON.

Read Entire Article