ARTICLE AD
Je naše vesolje ujeto v obzorju dogodkov črne luknje?
Najnovejše ugotovitve, povezane z vesoljskim teleskopom James Webb (JWST), ki ga je razvila NASA, nakazujejo možnost, ki presega meje običajnega razumevanja kozmosa. JWST, ki velja za najnaprednejši teleskop doslej, je bil izstreljen 25. decembra 2021 in je poleti 2022 začel svoje delovanje iz gravitacijsko stabilne točke L2 Lagrange, približno 2,5 milijona milj od Zemlje. V treh letih delovanja je ta orbitalni observatorij posnel izjemno podrobne slike oddaljenih delov vesolja, kar je astronomom omogočilo vpogled v skrivnosti nastanka galaksij in zvezd, piše SYFY. Zdaj pa podatki, ki jih je zbral JWST, vzbujajo špekulacije, da naše celotno vesolje morda obstaja znotraj obzorja dogodkov črne luknje, ki je del večjega matičnega vesolja.
Ta zamisel izhaja iz kozmologije črnih lukenj, ki predpostavlja, da črne luknje niso le uničujoči pojavi, temveč tudi porodnišnice novih vesolj. Črne luknje nastanejo, ko masivna zvezda, vsaj 20-krat večja od našega Sonca, ob koncu življenja kolapsira pod lastno težo. Gravitacija v tem procesu premaga vse druge sile, kar ustvari območje, iz katerega ne more uiti niti svetloba. Nova teorija pa nakazuje, da se v središču črne luknje snov ne zgosti v singularnost, temveč sproži proces, ki vodi v nastanek novega vesolja.
Kako črne luknje ustvarjajo nova vesolja?
Črne luknje so že dolgo ena največjih ugank vesolja. Njihova narava je skrivnostna, saj jih je težko neposredno opazovati in razumeti. Tradicionalna fizika predvideva, da se v središču črne luknje nahaja singularnost – točka neskončne gostote. Vendar kozmologija črne luknje ponuja alternativno razlago. Matematika kaže, da kvantno-mehanski kotni moment osnovnih delcev ustvari silo, imenovano torzija, ki preprečuje popoln kolaps. Namesto tega se črna luknja “odbije” in začne širiti novo območje prostora-časa, kar od znotraj spominja na veliki pok.
To novo vesolje ostane ujeto znotraj obzorja dogodkov črne luknje, kar pomeni, da nič ne more pobegniti nazaj v matično vesolje. Vsaka črna luknja bi tako lahko delovala kot črvina ali Einstein-Rosenov most, ki vodi v ločen kozmos. Čeprav je ta ideja še vedno hipotetična, odpira vprašanja o naravi našega lastnega obstoja. Ali smo tudi mi del takšnega ugnezdenega vesolja? In če je tako, kako lahko to dokažemo?
Dokazi iz opazovanj JWST
Odgovor na vprašanje, ali naše vesolje res obstaja znotraj črne luknje, je za zdaj nedosegljiv. Če bi bila teorija resnična, ne bi mogli videti onkraj lastnega obzorja dogodkov, saj je to meja, ki ločuje naše vesolje od matičnega. Vendar pa podatki, ki jih je JWST zbral v okviru programa JADES (JWST Advanced Deep Extragalactic Survey), ponujajo zanimive namige. Astronomi so analizirali vrtenje 263 oddaljenih galaksij in ugotovili, da se večina vrti v isto smer. Natančneje, za vsako galaksijo, ki se vrti v nasprotni smeri urinega kazalca (kot naša Galaksija Rimska cesta), se dve vrtita v smeri urinega kazalca.
Ta nenavadna preferenca v smeri vrtenja nakazuje, da vesolje morda ni nastalo naključno. Ena od razlag, ki jo je izpostavil avtor študije Lior Shamir, je, da se je vesolje rodilo z določeno rotacijo, kar bi podprlo teorijo kozmologije črne luknje. Če je naše vesolje znotraj črne luknje, bi lahko podedovalo vrtenje svoje matične črne luknje. Vendar pa obstaja tudi možnost, da gre za opazovalni artefakt, povezan z gibanjem Zemlje okoli središča naše galaksije. Galaksije, ki se vrtijo v določeni smeri, bi lahko zaradi tega izgledale svetlejše, kar bi popačilo podatke.
Shamir poudarja, da bi v primeru potrditve te hipoteze morali ponovno umeriti meritve razdalj v globokem vesolju. To bi lahko razjasnilo tudi druge nerešene uganke, kot so razlike v izmerjenih stopnjah širjenja vesolja ali obstoj galaksij, ki se zdijo starejše od samega vesolja. Ne glede na končni odgovor JWST še naprej premika meje našega razumevanja in nas sili k razmisleku o tem, kje v resnici živimo – morda v notranjosti črne luknje, ki je hkrati grob in zibelka novega kozmosa.
Portal24, Foto: Pixabay
Objava Je naše vesolje ujeto v obzorju dogodkov črne luknje? je bila najprej objavljena na Portal24.