Janez Pavel II. dvajset let po smrti ostaja priljubljen

1 day ago 7
ARTICLE AD

Mineva dvajset let od smrti papeža Janeza Pavla II., ki je katoliško cerkev vodil med letoma 1978 in 2005. Karizmatični papež, ki je pomembno zaznamoval Cerkev v 20. stoletju in je od leta 2014 svetnik, je med verniki še vedno zelo priljubljen. V Vatikanu bodo obletnico v sredo obeležili z mašo in bedenjem ob molitvi.

Poljak Karol Wojtyla je umrl 2. aprila 2005, star 84 let. Zadnja leta življenja je bil slabega zdravja in pod neprestanim zdravniškim nadzorom, umrl pa je zaradi zastoja srca.

Njegovega pogreba 8. aprila 2005 se je udeležilo več kot milijon vernikov in kakih tisoč najvišjih predstavnikov vlad in držav. Grobnica pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra, kjer je pokopan, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še vedno ena najbolj obiskanih točk v Vatikanu.

Janez Pavel II. je po svoji smrti rekordno hitro postal svetnik. Sedanji papež Frančišek ga je za svetnika razglasil leta 2014 skupaj s papežem Janezom XXIII. Kot čudeža Janeza Pavla II. sta priznani ozdravitvi redovnice s Parkinsonovo boleznijo in ženske s Kostarike, ki je preživela možgansko bolezen.

Papež Frančišek je večkrat izpostavil, da v Janezu Pavlu II. vidi vzornika, tudi zaradi načina, kako se je spopadal z boleznijo. Pred rimsko kliniko Gemelli, kjer je Janez Pavel II. zadnja leta življenja preživel veliko časa, nedavno pa je bil zaradi pljučnice tam na zdravljenju tudi Frančišek, danes stoji kip poljskega papeža.

Papež iz Vzhodne Evrope in prvi neitalijanski papež po več stoletjih je močno vplival na katoliško cerkev, ki jo je vodil 26 let. Njegov pontifikat so zaznamovali predvsem spoštovanje hierarhičnosti na vseh področjih, spiritualizem ter tradicionalistična in stroga morala.

Njegova konservativna usmerjenost je poskrbela za številne napetosti v cerkvenih krogih, predvsem zaradi njegovega vztrajanja pri nedotakljivosti celibata in prepovedi razprave o možnosti, da bi ženske lahko postale duhovnice. Nepopustljiv je bil tudi do vernikov in je vztrajal pri prepovedi umetnih metod preprečevanja nosečnosti. Vatikan je približal ljudem ter naredil ogromno za sožitje različno verujočih. Prosil je tudi odpuščanja za napake in grehe Cerkve.

V Vatikanu bodo 20. obletnico smrti Janeza Pavla II. v sredo obeležili s posebno mašo v baziliki svetega Petra. Ker papež Frančišek še okreva po bolezni, jo bo vodil kardinal Pietro Parolin.

Zvečer pa bo na vatikanskem Trgu svetega Petra potekalo molitveno bdenje v poljskem in italijanskem jeziku, poroča spletni portal Vatican News. Papež Frančišek je vsem, ki se bodo tistega dne udeležili spominskih dogodkov za pokojnega poljskega papeža, poslal svojo blagoslov.

Read Entire Article