Iztekanje geotermalne vode iz raziskovalne vrtine v Rakičanu pod nadzorom

4 days ago 25
ARTICLE AD

Avgusta je Ministrstvo za naravne vire in prostor prejelo obvestilo o iztekanju geotermalne vode iz raziskovalne vrtine RAK-1 v Rakičanu, ki je bila izvrtana leta 1986 in sanirana ter likvidirana leta 2001. Kot so sporočili, je bila leta 2022 izvedena tehnična revizija, po kateri se izvaja monitoring vplivov na okolje.

„Dne 8. julija 2025 je Inšpekcija za naravne vire in rudarstvo prejela obvestilo o večjem iztekanju vroče vode in plinov iz ustja vrtine. Po preliminarnih podatkih gre za geotermalno vodo z značilnimi primesmi, ki so značilne za to območje,“ so navedli na ministrstvu. Dodali so, da so „koncentracije mineralnih olj (C10–C40) nižje od mejnih vrednosti, določenih z Uredbo o stanju površinskih voda ter z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo“.

Po podatkih ministrstva rezultati ustrezajo pričakovanim za termalne vode na tem območju, zato iztekanje ne predstavlja tveganja za onesnaženje okolja ali podzemnih voda. „Vrtina RAK-1 se prav tako ne nahaja na vodovarstvenem območju, zato ocenjujemo, da ni pomembnega vpliva na stanje podzemne vode in s tem tudi ne na zajetja pitne vode. Morebiten vpliv in stopnjo tveganja pa bo proučila Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO),“ so poudarili.

Na ministrstvu so ob tem opozorili, da se preverja več možnih vzrokov za pronicanje vode. „Preučujejo se možnosti, da je do iztekanja prišlo zaradi dotrajanosti materialov, mehanskih poškodb (npr. vožnja s kmetijsko mehanizacijo) ali naravnih pojavov, kot so seizmične aktivnosti. Prav tako se preverja, ali voda prihaja neposredno iz vrtine ali iz okoliškega območja,“ so pojasnili.

Pooblaščeni koncesionar za vzdrževanje vodotokov je že pregledal teren in ugotovil, da se voda ne izliva v bližnji vodotok. Iz previdnosti je bil odvzet vzorec vode. „Ministrstvo je zaprosilo ARSO za dodatne analize tal, zraka, podzemnih in površinskih voda. Rezultati teh preiskav bodo podlaga za nadaljnje ukrepanje,“ so dodali.

Sanacija vrtine je bila z državnimi sredstvi zaključena leta 2022, od takrat pa se izvajajo zgolj monitoringi. Zakupnik zemljišča je ob nedavnem iztekanju izvedel prve ukrepe in usmeril vodo v melioracijski jarek.

„Ministrstvo bo po zaključku vseh preiskav in ugotovitvah o vzrokih iztekanja obvestilo lokalno skupnost in širšo javnost ter določilo ustrezen način sanacije in odgovornega zavezanca oziroma zavezance za izvedbo ukrepov,“ so sklenili.

Miha D. Kovač

Foto: Pixabay/dersil3nt

Objava Iztekanje geotermalne vode iz raziskovalne vrtine v Rakičanu pod nadzorom je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article