ARTICLE AD
Izraelska vojska je danes izvedla dva napada blizu sedeža sirske vojske v Damasku. Izraelski obrambni minister Izrael Kac je nekaj ur pred tem v luči spopadov na jugu Sirije zahteval umik vladnih sil iz mesta Suvajda, v nasprotnem pa zagrozil s krepitvijo napadov. Poškodovani sta bili dve osebi, poroča Sirski observatorij za človekove pravice.
Nova zaostritev razmer v Siriji sledi večdnevnim medetničnim spopadom v južni Siriji, poročajo tuje tiskovne agencije.
Po izbruhu spopadov med druzi in sunitskimi beduini v Suvajdi so v torek vladne sile vojaško posredovale na strani beduinov, je navedel observatorij.
Po podatkih organizacije s sedežem v Združenem kraljestvu je bilo od nedelje v mestu Suvajda ubitih najmanj 248 ljudi. Med temi naj bi bilo 21 civilistov, ki so jih usmrtile vladne sile.
Sirsko predsedstvo je danes obljubilo preiskave in kaznovanje, odgovornih za morebitna grozodejstva.
V spopade se je z letalskimi napadi vključil tudi Izrael, ki se razglaša za zaščitnika druzov. Več kot 130.000 pripadnikov druzov namreč živi na ozemljih pod nadzorom Izraela in so kljub temu, da so arabsko govoreča manjšina, dolžni služiti vojaški rok. Kot pojasnjuje ameriška televizija CNN, so druzi posledično zastopani tudi na najvišjih položajih varnostnega aparata.
Minister Kac je danes ponovil zavezanost zaščiti druzov, ki tvorijo večino prebivalstva Suvajde. Poudaril je, da bo vztrajal pri politiki demilitarizacije južne Sirije, kar Izrael zahteva, odkar so islamistični borci decembra lani strmoglavili dolgoletnega predsednika Bašarja al Asada.
Če se vladne sile ne umaknejo, bo Izrael “povišal stopnjo odgovorov proti režimu”, je povedal Kac, izraelske letalske sile pa so grožnjo malo kasneje tudi uresničile. Kot so sami navedli, so zadeli vhod na sedež oboroženih sil v sirski prestolnici.
Izraelska vojska je lani po spremembi oblasti v Damasku razširila območje okupacije znotraj Sirije in izvedla niz napadov na ostanke poraženih sirskih sil.
Napade in zahtevo po demilitarizaciji juga Sirije upravičujejo z domnevno grožnjo novih islamističnih oblasti.
Izrael je Sirijo sicer redno napadal tudi, ko ji je vladal Asad, kar so utemeljevali s tesnimi vezmi takratnih oblasti z Iranom in libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah.