Izpolnila je anketo, zdaj pa ji vsak mesec trgajo 200 evrov – ne nasedajte! (FOTO)

4 days ago 12
ARTICLE AD

V zadnjem času se tudi slovenski spletni uporabniki pogosto srečujejo s prevarami, ki obljubljajo neverjetne nagrade – telefone, kavne aparate, bonitete – v zameno za simbolično plačilo nekaj evrov.

Čeprav na prvi pogled delujejo kot običajne nagradne igre ali akcije znanih podjetij, se v ozadju skriva skrbno načrtovana prevara, ki iz uporabnikov izvabi podatke kreditne kartice in jih brez njihove vednosti prijavi na plačljive naročniške storitve.

Kako delujejo pasti s skrito naročnino

Prevara se običajno začne z mamljivo ponudbo. Uporabnik na svojem telefonu, preko e-maila ali družbenih omrežij prejme obvestilo o nagradi. Povabijo ga, da klikne na povezavo in izpolni nekaj preprostih vprašanj. Vsi odgovori vodijo do istega rezultata – uporabniku je ponujen drag izdelek po izjemno nizki ceni.

Foto: Prevara na Facebooku

Ko želi uporabnik pridobiti nagrado, mora vnesti svoje osebne podatke in številko kreditne kartice. S tem plača simbolični znesek, ki naj bi pokril “stroške pošiljanja” ali potrdil identiteto. Kar večina ne opazi, je to, da s tem ne pridobi izdelka, ampak sklene naročnino. Po nekaj dneh mu začnejo s kartice redno trgati zneske, ki lahko znašajo tudi do 100 evrov na mesec.

Uporaba lažnih osebnosti in komentarjev kot vabe

Da bi bila prevara bolj prepričljiva, storilci pogosto vključijo izmišljene izjave znanih osebnosti, lažne Facebook komentarje ter slike “zadovoljnih” uporabnikov. Ti elementi ustvarijo občutek legitimnosti in uporabnika spodbujajo k hitremu odločanju.

Foto: Prevara na spletu

Veliko ljudi nasede, ker se jim zdi, da je ponudba preverjena, saj so jo delili tudi “drugi” uporabniki. A v resnici gre za ponarejene strani, kjer ni nobenih pravih komentarjev in nobene povezave z znanimi osebami, ki jih navajajo.

Zakaj je odjava skoraj nemogoča

Ko uporabnik ugotovi, da je bil prevaran, se običajno poskuša takoj odjaviti. A tu nastopi druga past – kontaktne poti so nejasne, elektronski naslovi ne delujejo ali pa se ponudnik sploh ne odziva. Celo če uporabnik uspe poslati zahtevek za odjavo, ta pogosto začne veljati šele naslednji mesec. Medtem pa se naročnina še naprej obračunava.

Foto: Prevara na spletu

Poleg tega storitve, na katere je uporabnik naročen, pogosto sploh ne vsebujejo obljubljene vsebine – gre za prazne portale z generičnimi igrami, kvizi ali nedelujočimi povezavami. Uporabnik tako plačuje za nekaj, česar ne potrebuje in nikoli ni zares želel.

Kaj storiti, če ste že vnesli podatke

Če ste postali žrtev takšne prevare, morate ukrepati takoj. Najprej kontaktirajte podjetje, ki upravlja s storitvijo, in zahtevajte prekinitev naročnine. V zahtevku jasno navedite, da storitve niste zavestno naročili in da zahtevate vračilo že zaračunanih zneskov.

Če se ponudnik ne odzove ali odkloni vračilo, kontaktirajte svojo banko. Zahtevajte reklamacijo plačila (postopek “chargeback”), ki ga večina bank omogoča. Pojasnite situacijo in predložite vso možno dokumentacijo – potrditve plačil, posnetke zaslonov, komunikacijo s ponudnikom.

Foto: Prevara na spletu

V najhujšem primeru, če vam denarja ne uspe dobiti nazaj in se naročnina ne ustavi, prekličite kreditno kartico, da preprečite nadaljnje bremenitve.

Spletne prevare postajajo vse bolj sofisticirane in težje prepoznavne. Eden najučinkovitejših načinov, da se zaščitite, je preprosto previdnost. Če je ponudba videti prelepa, da bi bila resnična, potem zelo verjetno ni resnična.

Nikoli ne vnašajte številke kreditne kartice na straneh, ki niso preverjene, in vedno preberite pogoje, še posebej drobni tisk. Če niste prepričani, raje ne klikajte in ne delite osebnih podatkov. Zdrav dvom vas lahko reši pred veliko nevšečnostjo.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook

The post Izpolnila je anketo, zdaj pa ji vsak mesec trgajo 200 evrov – ne nasedajte! (FOTO) first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article