ARTICLE AD
Po letu dni v makedonski vladi premierja Hristijana Mickoskega je majhna stranka Zavezništvo za Albance (AA) napovedala izstop iz vlade. Njen vodja, minister za zdravje Arben Taravari je po sestanku vodstva stranke v ponedeljek sporočil, da se je stranka za izstop odločila zaradi neizpolnjenih obljub in da bo delovala v opoziciji.
“Vračamo se k državljanom. Na oktobrskih lokalnih volitvah bomo imeli veliko boljši rezultat,” je dejal. Dodal je, da jih državljani kritizirajo, ker vlada ni izpolnila obljub o spremembah, poroča medijska mreža Radio Svobodna Evropa.
Izpostavil je, da je nezadovoljstvo albanskega volilnega telesa veliko, še posebej zaradi zastoja pri približevanju države Evropski uniji. Po njegovih besedah pripadniki albanske manjšine menijo, da se v času sedanje vlade z njimi ravna še slabše kot prej.
Stranka Zavezništvo za Albance (AA) je pred tem že odločila, da bo na lokalnih volitvah, ki bodo predvidoma oktobra, kandirala sama. Ostale stranke v koaliciji desnosredinskih strank albanske manjšine Vlen, v okviru katere je bila stranka v vladi, so nato odločile brez nje koalicijo preoblikovati v stranko.
Vodja desne stranke VMRO-DPMNE Mickoski je vlado v Skopju oblikoval po zmagi na parlamentarnih volitvah 8. maja lani. Ob njegovi stranki s 59 poslanskimi sedeži so v vladi stranke koalicije Vlen, ki ima 13 poslancev, in levo nacionalistično gibanje Znam (Vem), ki jih ima pet. S tem je imela vlada jasno parlamentarno večino 77 poslancev v 120-članskem parlamentu. VMRO-DPMNE pa se je po sedmih letih v opoziciji vrnila na čelo vlade.
Po odhodu petih poslancev AA bo imela vlada Mickoskega v sobranju še vedno varno večino, zato njihov odhod po ocenah portala BalkanInsight ne bo prinesel večjih pretresov. Premier bo sicer moral izvesti manjše spremembe zaradi odhoda ministrov in in drugih članov vlade iz stranke, med katerimi je tudi Taravari, ki je minister za zdravje.
Stranka je izstop iz vlade naznanila po tednih napetih odnosov v koaliciji. Odnosi so se zaostrili, potem ko se aprila ni želela pridružiti ostalim strankam v Vlenu, ki so pred lokalnimi volitvami napovedale preoblikovanje v stranko. Taravarija so obtožili, da skuša ostati v vladi, medtem ko se spogleduje z opozicijsko stranko etničnih Albancev Demokratično unijo za integracijo (DUI). Taravari je to zanikal.
Odhod njegove stranke pa bi vlado vendarle lahko oslabel, saj je v Severni Makedoniji, kjer je četrtina prebivalcev etničnih Albancev, stabilnost vlade odvisna od podpore močnega albanskega partnerja.
Taravari je imel namreč na lanskih parlamentarnih volitvah ključno vlogo pri krepitvi zavezništva Vlen proti takrat vladajoči stranki DUI. Po tem, ko je bila 20 let v različnih vladah, jo je Vlen uspel izriniti z oblasti.
Njegova odločitev, da pred volitvami odide iz vlade pod vodstvom Socialdemokratske zveze Makedonije in se pridruži koaliciji Vlen, je pripomogla k njeni priljubljenosti med Albanci. Čeprav je na volitvah dobila manj glasov kot DUI, jo je Mickoski povabil v svojo vlado.