ARTICLE AD
Odziv na ameriške carine bo velik izziv za evropsko politiko, če želi preprečiti dodatno škodo za domače gospodarstvo, je po sredini napovedi carin danes dejal glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije Bojan Ivanc. Takšna trgovinska politika ZDA je po njegovih besedah sicer presenetljiva, saj bo škodovala tudi ameriškim podjetjem.
Skupni izvoz blaga iz EU v ZDA je lani predstavljal približno tri odstotke bruto domačega proizvoda EU, z vidika dodane vrednosti pa je bil delež približno 1,5-odstoten, je v današnji izjavi za medije v Ljubljani dejal Ivanc. “Z makroekonomskega vidika torej ni večjega tveganja, da bi zaradi teh učinkov padli v recesijo, vsekakor pa obstaja nevarnost predvsem z vidika, kako se bodo na carine odzvale druge države,” je povedal.
Izziv za Evropo bi po njegovih besedah lahko predstavljal predvsem močno povečan uvoz iz Azije, za katero je za ZDA drugi najpomembnejši trg. Zato bo morala morda tudi Evropa sčasoma poseči po določenih carinah, da bi zaščitila proizvodnjo na evropskih tleh. Če bi se te carine nato prelile v končne cene za potrošnike, pa bi to znova spodbudilo inflacijo, je opozoril.
Po njegovem mnenju se Evropska komisija ne bo odzvala z grožnjo univerzalnih carin, tvegala pa bi tudi, če bi ocarinila posamezne skupine izdelkov. “Evropska politika je pred kar velikim izzivom. Na drugi strani pri evropski civilni družbi vidimo, da ji ni vseeno, saj izvaja selektivne bojkote ameriških izdelkov,” je dejal.
Evropska komisija bi morala po njegovem mnenju v odzivu na carine izpostaviti velik presežek, ki ga ZDA ustvarjajo pri izvozu storitev. Ameriški tehnološki velikani namreč v Evropi ustvarjajo visoke dobičke. “Tudi mi imamo torej gospodarsko gledano precej močne argumente,” je dejal.
Škodo zaradi carin bodo po njegovih besedah utrpele tudi ameriške multinacionalke, saj mnoge surovine uvažajo iz Azije ali pa imajo tam proizvodnjo. “S tega vidika je tak trgovinski pristop res presenetljiv,” je dejal. Po njegovem mnenju ameriški predsednik Donald Trump s carinami tako ne bo dosegel želenega cilja: “Menim, da bodo povzročile predvsem rast cen v ZDA, kar bo povečalo pritisk na blaginjo Američanov.”
Tudi sicer je uvedbo takšnih carin po njegovih besedah zelo težko utemeljiti s strokovnimi argumenti. “Temeljijo na neki psevdoekonomski znanosti, ne na znanstveno-strokovnem pristopu,” je ocenil.
Trumpova administracija trgovinskim partnericam ZDA očita tudi, da ameriškim podjetjem z uvajanjem višjih standardov postavljajo številne ovire. Kot je poudaril Ivanc, se je treba glede tega vprašati, ali je ameriški trg za Evropo res tako pomemben, da bi pristala na poenotenje z ameriškimi standardi.
EU s standardi namreč ščiti domačo proizvodnjo in od tujih proizvajalcev zahteva prilagoditve. “Vendar pa to ni diskriminacija, temveč morajo tuji proizvajalci le upoštevati naša pravila igre,” je dejal. To je po njegovih besedah pomembno tudi z varnostnega vidika.
Slovenska podjetja so bolj kot od ameriškega odvisna od evropskega trga, zato je zanje pomembneje, ali bo Evropa povečala javne izdatke za infrastrukturo in obrambo, je dodal.
Slovenija je lani v ZDA izvozila za 922 milijonov evrov blaga, uvozila pa ga je za 1,19 milijarde evrov. Skupno je blagovna menjava med državama dosegla 2,1 milijarde evrov, s čimer so se ZDA lani uvrstile na 12. mesto najpomembnejših trgovinskih partneric Slovenije v blagovni menjavi, kažejo podatki portala Izvozno okno.