ARTICLE AD
Iran vztraja pri posrednih pogovorih o jedrskem programu
Napetosti med Iranom in Združenimi državami Amerike se stopnjujejo, saj Iran vztraja, da bodo pogovori o njegovem jedrskem programu z ZDA potekali v posredni obliki, kar je v nasprotju z izjavami ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ta je v ponedeljek presenetil svetovno javnost, ko je napovedal “neposredne pogovore” med državama, ki naj bi se začeli že v soboto v Omanu, in dodal, da bo Iran v “veliki nevarnosti”, če pogovori ne bodo uspešni. Iran je hitro zanikal neposredno obliko pogajanj in poudaril, da je ključno vprašanje resnost namenov pogajalcev, ne pa oblika dialoga.
Trumpova nenadna objava je v Teheranu sprožila nemir, saj je bila razkrita brez predhodnega uradnega dogovora z iransko stranjo. Ameriški predsednik je očitno želel s tem korakom povečati pritisk na Iran, kar potrjujejo tudi nedavne obsežne premestitve ameriških vojaških sil na Bližnji vzhod, navaja The Guardian. Po besedah iranskega zunanjega ministra Abbasa Araghchija Iran ostaja odprt za posredne pogovore, a ZDA še niso uradno potrdile, ali se strinjajo s to obliko. Araghchi je v objavi na družbenem omrežju X pogovore označil za “priložnost in preizkus”, pri čemer je dodal, da je zdaj na ZDA, da pokažejo svojo resnost.
Posredni pogovori kot iranska prednostna izbira
Med obiskom v Alžiru je Araghchi dodatno pojasnil iranski pristop. “Oblika pogajanj, neposredna ali posredna, ni ključna. Pomembno je, ali so pogajanja učinkovita, ali so strani resne in kakšni so njihovi nameni,” je dejal. Poudaril je, da Iran ne vidi potrebe po neposrednih stikih z ZDA, saj vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej temu nasprotuje. Hamenejev veto na neposredne pogovore izhaja iz protesta proti ameriškim sankcijam in podpore trdi liniji v Iranu, ki meni, da so pogovori z ZDA past. Kljub temu ZDA pričakujejo, da bi se posredni pogovori lahko razvili v neposredne, kar pa Iran za zdaj zavrača.