ARTICLE AD BOX
Inšpektorat: Varnostniki delajo prek meja zakona in brez ustreznega počitka
Varnostniki Centra za varovanje in zaščito (CVZ), ki bdijo nad funkcionarji, kot so predsednica države in ministri, se soočajo z izredno zahtevnimi delovnimi pogoji. Po poročanju 24ur je Inšpektorat za delo v izrednem pregledu razkril številne nepravilnosti, ki vključujejo prekoračitve dovoljenega delovnega časa, pomanjkanje počitka in pritiske na zaposlene. Zaradi teh ugotovitev je bil uveden postopek o prekršku.
Inšpektorat za delo je avgusta izvedel izredni nadzor in analiziral delovni čas sedmih naključno izbranih varnostnikov za mesec junij. Po poročanju 24ur so ugotovili, da so nekateri varnostniki delali več kot 70 ur na teden, kar presega zakonsko omejitev 56 ur. Na primer, eden od varnostnikov je od 3. do 9. junija opravil kar 75 ur dela, medtem ko so drugi delali od jutra do poznega večera, tudi do 18 ur dnevno, brez ustreznega počitka med premori. Šest od sedmih nadzorovanih delavcev ni imelo zakonsko določenih 11 ur počitka med dvema delovnima dnevoma.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Adil Huselja je, kot navaja 24ur opozoril, da tovrstne kršitve ne ogrožajo le zdravja varnostnikov, temveč tudi varnost varovanih oseb. Obenem je poudaril, da v tako občutljivem delu, kot je varovanje visokih funkcionarjev, ni prostora za napake. “Zmanjšanje števila ur počitka pomeni tveganje tako za policista varnostnika kot za varovano osebo. Zato zahtevamo, da se prilagodi organizacija dela, zahtevamo, da se zagotovi večje število varnostnikov,” je dejal Huselja.
Očitki o pritiskih in odziv Policije
Varnostniki, ki so opozorili na neprimerne delovne pogoje, naj bi bili po besedah Huselje deležni pritiskov, celo groženj s premestitvami na druge delovne naloge. “Češ, če ti kaj ne paše, pa pojdi drugam. Ali pa, premestili te bomo na policijsko postajo. To se nam zdi sploh nesprejemljivo. Smo zelo razočarani in jezni, da se zdaj na tiste uslužbence izvaja pritisk in lahko rečem določena oblika mobinga in šikaniranja,” je bil kritičen Huselja. Policija očitke zavrača in, kot navaja 24ur zatrjuje, da predloge in pripombe zaposlenih obravnava resno ter da bodo skladno z ugotovitvami inšpektorata uredili delovni čas v skladu z zakonskimi zahtevami.
Kljub temu Policija opozarja, da narava dela CVZ pogosto zahteva prilagoditve delovnega časa, saj varnostniki spremljajo varovane osebe tako pri službenih kot zasebnih obveznostih, kar lahko pomeni delo od jutra do poznega večera. Po poročanju 24ur pa zapisnik inšpektorata jasno kaže, da so takšna odstopanja v nasprotju z zakonodajo.
Dejstva, razkrita v nadzoru, jasno kažejo na potrebo po spremembah v organizaciji dela varnostnikov. Sindikat policistov zahteva povečanje števila zaposlenih in boljšo organizacijo dela, da bi se izognili podobnim kršitvam v prihodnosti. Medtem ko se varnostniki soočajo z vsakodnevnimi izzivi, se generalni direktor Policije Senad Jusić že tretji dan ni odzval na vabila za komentar o nadaljnjih ukrepih.
Objava Inšpektorat: Varnostniki delajo prek meja zakona in brez ustreznega počitka je bila najprej objavljena na Portal24.