ARTICLE AD BOX
Fakulteta za industrijski inženiring Novo mesto (FINI), Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu (FOŠ) in javni raziskovalni zavod Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto so uspešno izvedli 9. mednarodno konferenco o razvoju industrijskega inženiringa z naslovom »Priložnosti, potenciali in izzivi za zeleni prehod«. Konferenca je potekala v prostorih JRZ Rudolfovo, udeležili pa so se je strokovnjaki iz Slovenije in tujine, ki delujejo v gospodarstvu, raziskovalnih inštitutih, visokošolskih zavodih in širši strokovni javnosti.
Osnovni cilj znanstvenega srečanja je zagotavljanje prenosa znanja med deležniki s poudarkom na razvojnih tendencah ter zavedanjem potreb po kakovostnih kadrih predvsem v tehnoloških oziroma industrijskih panogah ter tudi na širšem raziskovalnem področju. Konferenca, ki tradicionalno spodbuja prenos znanja med akademsko in gospodarsko sfero, je letos osvetlila pomen trajnostnega razvoja in zelenih tehnologij za dosego podnebne nevtralnosti do leta 2050.
Dogodek se je začel z uvodnimi nagovori prof. dr. Simona Muhiča, dekana FINI Novo mesto, prof. dr. Janeza Povha, direktorja JRZ Rudolfovo in doc. dr. Tomaža Savška, predsednika Programskega odbora. Sledila so vabljena predavanja in tematske sekcije, kjer so udeleženci razpravljali o ključnih temah, kot so Zeleni prehod, Trajnostne tehnologije in materiali ter Strategije za trajnostno družbo. Med drugim so razpravljalci obravnavali uporabo analize življenjskega cikla v energetiki, napovedovanje rabe energije z naprednimi modeli in krožno gospodarstvo v povezavi z železarskimi tehnologijami. Predstavitve so vključevale inovativne raziskave o hibridnih materialih, trajnostnem 3D tiskanju in mehanskih lastnostih jekla ter razvoju trajnostnih izdelkov, analizi tokov tekočin in optimizaciji procesov v industrijski proizvodnji.
Prof. dr. Simon Muhič, dekan Fakultete za industrijski inženiring Novo mesto, je poudaril: »Znanja, ki so potrebna za naslovitev izzivov zelenega prehoda in širjenje teh znanj, so ključna za uspešno obvladovanje ciljev, ki smo si jih zadali v EU, ko želimo biti do leta 2050 podnebno nevtralni. Pri tem je treba posebno pozornost nameniti ravno problematiki zelenega prehoda, saj mora biti izveden na način, da bo omočil konkurenčno gospodarstvo. Ob tem pa je potrebno ozavestiti tudi dejstvo, da zeleni prehod poleg številnih izzivov prinaša tudi številne priložnosti.«
Skupno je bilo predstavljenih 22 znanstvenih in strokovnih prispevkov, ki so vključeni v Zbornik recenziranih prispevkov, izdan pod okriljem FINI Novo mesto.
Konferenca se je zaključila s povzetkom ključnih spoznanj in poudarkom na pomenu nadaljnjega sodelovanja med gospodarstvom ter raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami.
Vir: Rudolfovo – Znanstveno in tehnološko središče Novo mesto
The post Industrijski inženiring za prihodnost appeared first on Vaš kanal.