ARTICLE AD
Poročilo Greenpeaca brezkompromisno razkriva: proizvajalci pohištva za blagovno znamko IKEA nabavljajo les iz zadnjih evropskih starih gozdov v romunskih Karpatih To pa zelo ogroža biotsko raznolikost. Ogroža tudi zaščitena območja Natura 2000.
Proizvajalci pohištva, ki delajo za Ikeo nabavljajo les v še zadnjih predeli staruh gozdov v Evropi. To so predeli karpatov (Romunija), Ne ozirajo se niti na zaščitene predele pod oznako Natura 2000.
Greenpeace je izdal poročilo
Kaj lahko preberemo v poročilu? Sedem proizvajalcev , ki izdelujejo najbolj zaželene izdelke v IKEI (stoli INGOLF ali otroške posteljice in postelje SNIGLAR iz masivnega lesa), so vpleteni v uničevanje gozdov z visoko ohranitveno vrednostjo.
Vsaj 30 izdelkov te vrste je najdenih v trgovinah IKEA. Trgovine s temi izdelki najdemo razkropljene po vsej evropi: v N Avstriji, Belgiji, Češki, Finski, Franciji, Nemčiji, Madžarski, Italiji, Izraelu, Poljski, Švedski, Švici in Veliki Britaniji. Seveda tudi v Sloveniji.
Primer stola: – Stol INGOLF Trpežno ogrodje stola iz masivnega lesa je pobarvan v svežo belo barvo, ki razsvetli še tako turoben dan. Na voljo v INGOLF seriji stolov v različnih barvah, z oblazinjenim sedežem ali brez njega, zato lahko zlahka najdeš enega (ali več stolov) po svojem okusu.
Greenpeace poziva IKEO
Greenpeace poziv IKEO, da postane del rešitve in ne del problema. Namesto da prispeva k še dodatni krizi podnebja, naj sodeluje pri reševanju.
Robert Cyglicki je direktor kampanje za biotsko raznolikost za srednjo in vzhodno Evropo, Lepo je povedal: “Naše naravne dediščine ni mogoče spremeniti v kose pohištva. Stari gozdovi so ključnega pomena za zdravje planeta in jih je treba takoj zaščititi. IKEA mora izpolniti lastne obljube glede trajnosti in svojo dobavno verigo očistiti pred uničenjem starih gozdov.”

Uničevanje starih gozdov
“Stari ali drugače lahko tudi Starodavni gozdovi so prvobitni bukovi S gozdovi Karpatov in drugih delov Evrope. Veljajo za i spomenik Unescove svetovne naravne dediščine v 12 evropskih državah. Na začetku je pod imenom Prvobitni bukovi gozdovi v Karpatih obsegal gozdove, ki rastejo na desetih ločenih območjih Karpatov, vzdolž 185 km dolge osi od hribovja Rahiv in gorskega grebena Čornogora v Ukrajini preko grebena Poloniny do Vihorlatskih vrhov na Slovaškem.
Gozdovi v Karpatih merijo 77.971,6 ha. V zaščiteno območje spada samo 29.278,9 ha gozdov, ostali del pa tvori nekakšno vmesno zaščitno območje. 70 % zaščitenega območja je v ukrajinski Zakarpatski oblasti, 30 % pa v slovaškem Prešovskem okraju. Vanj spadata dva narodna parka, biosferni rezervat in nekaj habitatov, večinoma na Slovaškem. Oba narodna parka in njena okolica na Poljskem tvorita poseben Vzhodno Karpatski biosferni rezervat.” navaja Wikipedija.
Les in tok dobavnih verig
Da bi izdelali verodostojno poročilo, podkovano z dokazi, so raziskovalci v Greenpeace zavihali rokave.
Sledili so toku lesa od gozda preko prodajnih verig. Nato preko skladišč lesa in proizvajalcev pohištva do krajev, kjer izdelki končajo – na policah trgovin IKEA.
Analizirali so dovoljenja in pripravljali satelitske posnetke posekov.
Kar so ugotovili je grozovito:
Ugotovili so, da največ proizvajalcev pohištva nabavlja les v gozdovih z visoko ohranitveno vrednostjo. Po zadnjih podatkih je IKEA največja dobaviteljica teh izdelkov. Torej je redna stranka pri nabavi pohištva visoko kvalitetnega lesa. Ugotovljeno je bilo, da več proizvajalcev nabavlja les iz gozdov z visoko ohranitveno vrednostjo. Primer je podjetje Plimog, ki izdeluje pohištvo in druge lesene izdelke izključno le za IKEO.
Izsledke raziskave so bili tudi poskus komuniciranja z Ikeo in proizvajalci. Žal se je le eden od proizvajalcev potrdil, da les pridobivajo iz območja Natura 2000. Ikea pa podatkom ni oporekala.
Les in pohištvo. Kaj je tu dobrega?
Priznati je treba, da je predelav lesa v pohištvo eden najboljših načinov shranjevanja ogljika. Lesu se s tem doda nova in višja vrednost. Vendar se to nikakor ne sme dogajati ob žrtvovanju biološke raznolikosti gozdov. Gozdovi na področju Karpatov so točno to.
Gozdovi Karpatov so zavetje rjavega medveda, risa, evropskega bizona in volka
Kje je težava
Podjetja in celo oblasti se želijo izogniti kaznim. Te so lahko vrtoglavo visoke. Zato nasprotujejo, da bi se ta področja označila kot primarni ali stari gozdovi, S tem bi se izognile omejitvam, ki bi tam veljale.
Zanimiv je podatek:
2,4% romunskih Karpatov ( to je 1700 kvadratnih kilometrov) je zaščiteno pred sečno.
7% gozdov je starejših od 120 let. V skladu z strategijo EU bi morali biti taki gozdovi strogo zaščiten in posebej varovani.
Gozdovi so naša dediščina, kaj ne?
Da je le 2,4 % (1700 km²) romunskih karpatskih gozdov trenutno zaščitenih pred sečnjo. Hkrati uradni podatki kažejo, da je približno 7 % romunskih gozdov starejših od 120 let. V skladu s strategijo EU o biotski raznovrstnosti bi morali biti ti gozdovi strogo varovani. “IKEA mora postati vodilna v podjetju za potrebno politično ukrepanje za uvedbo pravno zavezujočih in učinkovitih ukrepov za zaščito biotske raznovrstnosti za izpolnitev evropskih ciljev biotske raznovrstnosti,” zaključuje Cyglicki.
Sara Kosirnik iz Greenpeacea Slovenija, je ohranitev starih gozdov eden ključnih vidikov boja s podnebno krizo. »Zato pozivamo Ikeo, naj spoštuje lastne obljube glede trajnosti in naj očisti svoje dobavne verige okolju in naravi škodljivih praks, ki so bile ugotovljene v Greenpeaceovi preiskavi,« poziva.
Ob tem še dodaja: Poziv slovenskim kupcem
»Veliko Slovenk in Slovencev nakupuje v Ikeinih poslovalnicah v Avstriji in Italiji, kjer so naprodaj kosi pohištva spornega izvora,« dodaja Kosirnikova, ki prav te kupce opozarja, da lahko s svojimi nakupovalnimi navadami vplivajo na varovanje in zaščito okolja.
Pripravila: AK
vir: delo
greenpeace.com
IKEA
The post Ikea uničuje zadnje stare evropske gozdove first appeared on NaDlani.si.