V Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto sredi maja že tradicionalno potekajo Hrvaški dnevi, ki jih že vrsto let pripravljajo v sodelovanju s svojo partnersko Mestno knjižnico Ivana Gorana Kovačića Karlovec in Hrvaškim kulturnim združenjem Novo mesto. Tokrat so se obiskovalci lahko udeležili odprtja razstave karlovškega fotografa Marinka Polovića ter prisluhnili koncertu tamburaškega orkestra društva upokojencev iz Karlovca.
Marinko Polović je navdušen bralec in po poklicu knjižničar, zato ni presenetljivo, da njegova razstava »Naslovnice« odpira vrata v prostor, kjer se srečujeta na videz tihi, a izjemno močni umetnosti – književnost in fotografija. Postavljena v ambient knjižnice, kjer besede vsak dan najdejo svoje bralce, raziskuje, kako je mogoče zgodbe prevesti v vizualni jezik in kako lahko knjižne platnice postanejo izhodišče za nove, avtorske interpretacije. Njegovi motivi so pogosto urbani, zapuščeni in razdrobljeni prostori Karlovca. Njegov poudarek ni izključno na estetsko dovršenem kadru, temveč na podobi, ki nosi zgodbo. Da bi to dosegel, uporablja tople barve, mehke kontraste in premišljeno kompozicijo. Zato njegove fotografije jasno in čustveno komunicirajo, pritegnejo pogled gledalca in odpirajo prostor za osebno interpretacijo. Razstavo si bo v prireditvenem atriju knjižnice mogoče ogledati še do konca junija.
Po odprtju razstave je sledil koncert tamburaškega orkestra Društva upokojencev Karlovec, ki je pod vodstvom uglednega glasbenega pedagoga Mihajla Šepe igral v ritmu polke, valčka in drmeša. 13-članski orkester z vokalnim solistom Ivanom Matešo je izvedel znane hrvaške narodne pesmi iz Dalmacije, Zagorja in Slavonije, kot so »Dobro mi došel prijatelj«, »Ne dirajte mi ravnico«, »Lepe ti je Zagorje zeleno«, »Ta divna Splitska noć«, »Somborski fijaker« in številne druge, ob katerih je občinstvo navdušeno ploskalo in pelo. Orkester združuje večinoma upokojence brez formalne glasbene izobrazbe, katerih cilj je čim več nastopati, da bi pridobili potrebne izkušnje za kakovostne nastope. Nastopajo v domovih za upokojence, na obletnicah in različnih praznovanjih, občinstvo pa se dobro odziva na njihovo glasbo, ki redno vzbuja nostalgijo in globoka čustva.
Vir in foto: Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto
The post Hrvaški dnevi v novomeški knjižnici appeared first on Vaš kanal.

1 hour ago
15




English (US)