ARTICLE AD
Mediteran ima okus po olivnem olju, vonju po morju in nežni svežini, ki ne obteži. Če obstaja jed, ki vse to združuje v enem krožniku, je to hobotnica v solati. Na videz preprosta jed iz nekaj sestavin, a ravno v tej preprostosti se skriva njena moč.
Koščki mehke hobotnice, prelite z olivnim oljem, limoninim sokom in posuti s svežim peteršiljem, niso le kulinarična posebnost primorskih gostiln – postali so simbol lahkotnega uživanja v hrani. Vprašajte kogarkoli, ki se je poleti kdaj usedel na teraso z razgledom na morje, in verjetno vam bo potrdil: hobotnica v solati ima poseben status.

Zakaj je hobotnica v solati tako priljubljena?
Del odgovora se skriva v okusu, ki je specifičen, a nevsiljiv. Hobotnica ima teksturo, ki ponuja ravno prav žvečenja, obenem pa nase veže vse arome, s katerimi je obogatena. Vendar gre tudi za nekaj več kot le senzorični užitek – v ozadju je tudi občutek lahkotnosti, svežine, elegance.
Hrana brez težkih omak, brez nepotrebnih dodatkov, ki jo jemo toplo ali hladno, ob morju ali sredi mesta. Je jed, ki ne pozna sezonskih meja, čeprav se največkrat znajde na poletnih mizah. V njej ni ničesar industrijskega, predelanega, umetnega. In morda je ravno to tisto, kar jo v sodobnem svetu dela tako priljubljeno.
Recept za hobotnico v solati
Sestavine za 4 osebe:
- 1 srednje velika hobotnica (ok. 1,2–1,5 kg)
- 2–3 stroki česna
- 1 manjša rdeča čebula (ali šalotka)
- Šop svežega peteršilja
- Dober ščep grobe soli
- Sveže mlet poper
- 4–5 žlic ekstra deviškega olivnega olja
- Sok polovice limone (ali po okusu)
- Po želji: krompir, olive, kaper, rukola
Priprava hobotnice: od trde do mehke
1. Čiščenje hobotnice
Če ste kupili svežo hobotnico, jo najprej očistite – odstranite oči, kljun in notranjost glave. V trgovinah je pogosto že pripravljena, zmrznjena hobotnica, kar je celo priporočljivo: zamrzovanje deluje kot naravno mehčanje mišičnega tkiva.
2. Kuhanje
V velik lonec nalijte vodo (lahko dodate tudi lovor, limono ali čebulo), a ne solite. Ko voda zavre, hobotnico večkrat “potopite” z lovkami navzdol – tako se lepo zvije in ohrani obliko. Nato jo pustite v vodi, naj rahlo vre približno 45 do 60 minut, odvisno od velikosti.
Preizkusite z vilico – če zlahka prodre v najdebelejši del lovke, je hobotnica kuhana. Pustite jo, da se ohladi v vodi – tako bo ostala sočna.
3. Priprava solate
Ohlajeno hobotnico narežite na kolobarje ali večje koščke. Drobno sesekljajte česen in peteršilj. Čebulo narežite na tanke rezine ali kolobarje – če je čebula preostra, jo lahko predhodno poparite ali namočite v hladno vodo z limono.
Vse sestavine zmešajte v večji skledi. Dodajte limonin sok, poper, dobro olivno olje in po okusu še malo soli. Pustite stati vsaj pol ure, da se okusi povežejo.
Hobotnica v solati in dodatki, ki se lepo ujamejo
Topel krompir
Hobotnica v solati se odlično poveže s kuhanim krompirjem – najbolje z mehkim, drobljivim sortam, narezanimi na kocke. Mešanje naj bo nežno, da krompir ne razpade.
Olive ali kapre
Za sredozemski pridih dodajte nekaj črnih oliv ali žlico kaper. Njihova slanost se lepo ujema z nevtralnim okusom hobotnice.
Zelišča
Peteršilj je klasika, a tudi drobnjak, bazilika ali meta lahko v manjših količinah popestrijo aromatiko.
Serviranje – hladna predjed ali glavna jed?
Najpogosteje hobotnico v solati postrežemo kot hladno predjed, še posebej v gostilnah in restavracijah z morsko hrano. A doma je lahko prav tako dobro samostojna večerja, še posebej v kombinaciji s krompirjem. Zraven se lepo poda rezina kruha z drožmi, pečena bageta ali sveža fokača.
Solata je odlična tudi kot del narezka – skupaj z ribjimi paštetami, mariniranimi sardelami ali vloženimi lignji. Za tiste, ki želijo nekaj več, pa je zanimiva tudi kot polnilo za toplo tortiljo ali kot dodatek zelenjavni skledi.
Zdravstveni vidik: lahko, a hranljivo
Hobotnica vsebuje malo maščob in veliko beljakovin. Poleg tega je bogata z vitamini skupine B, železom in cinkom. Zaradi nizkega kaloričnega vnosa je primerna tudi za tiste, ki pazijo na prehrano. Če jo kombiniramo z olivnim oljem in svežimi sestavinami, dobimo obrok, ki telesu ne dela teže, obenem pa nasiti.
Ni presenetljivo, da hobotnica v solati pogosto najde mesto v dietah, ki temeljijo na sredozemski prehrani – eni najbolj raziskanih in priporočenih prehranskih smernic na svetu.
Vrnitev k osnovam z okusom morja
Hobotnica v solati ni modna muha, ampak stalnica, ki ne potrebuje nadgradenj. Z nekaj sestavinami in malo spretnosti nastane jed, ki navduši z eleganco in čistostjo okusa.
To ni jed, ki kriči po pozornosti. Ni bogato začinjena, nima žarečih barv ali kompleksnih tehnik. A ravno zato zasije: ker deluje brez nepotrebnega hrupa. In ko sedeš k mizi, potrebuješ samo vilico in nekaj tišine, da začutiš tisto, kar morje pusti v dobri hrani – preprostost, ki traja.
Objava Hobotnica v solati: recept, postopek in razlog, zakaj jo imamo tako radi se je pojavila na Vse za moj dan.