Helena Meško, ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor: “Med nami se ustvarja neka posebna vez.”

4 hours ago 7
ARTICLE AD

V oddaji Kulturni izziv na BK TV smo gostili Heleno Meško, ravnateljico Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Ta ustanova, ki je tako pedagoška, izobraževalna kot tudi umetniška, praznuje letos 80 let delovanja.

Takoj po drugi svetovni vojni ustanovitev šole

Helena Meško je najprej povedala, kako je pred 80 leti nastal Konservatorij. Takoj po drugi svetovni vojni je namreč osvobodilna fronta je 9. maja izdala dekret, s katerim je Oton Bajde zbral več instrumentov po porušenem Mariboru. Samo nekaj dni za tem je šola začela delovati. Šola je tako nastala na ruševinah. »Jaz si z današnjimi očmi težko predstavljam, kako je to moralo biti. Koliko poguma, koliko volje so morali naši predhodniki zbrati,« je dejala Helena Meško.
Vse do danes se trudijo ohranjati in nadaljevati vizijo Bajdeta, ki je bil pravi vizionar. »Naša šola je bila prva šola, ki je nastala po drugi svetovni vojni. On je bil sicer violončelist, izjemen glasbenik. In kot rečeno, takoj po osvoboditvi je začel z glasbeno šolo,« je še enkrat poudarila izjemno vlogo glasbenika, ustanovitelja in tudi prvega ravnatelja. Izpostavila je, da je bil velik organizator. Januarja 2026, ko bo obletnica njegovega rojstva, bodo letošnje jubilejno leto končali z razstavo, posvečeno prav njemu.

In kaj pomeni sedanji ravnateljici jubilejno leto?

»Zdi se mi ena dobra priložnost, da se spomnimo ljudi, ki so delovali pred nami. Prepričana sem, da en sam človek ne more narediti veliko . Vsak, ki pride na mesto nekoga, ki je bil prej, nadaljuje njegovo delo. Zato se mi zdi pomembno, da se sedanja generacija spominja tistih, ki so začeli, tistih, ki so orali ledino. Tistih, ki so ustvarili pogoje, da mi danes orjemo in sejemo naprej.«

Osrednja slovesnost praznovanja 80-letnice konservatorija bo jeseni

Več dogodkov so že imeli letos, še nekaj jih bodo imeli do konca leta. Med drugim pripravljajo jeseni veliko osrednjo slovesnost. »Osrednja slovesnost bo septembra. Veseli smo, da je častno pokroviteljstvo prevzela predsednica republike. Pri scenariju in režiji nam bo pomagal naš nekdanji dijak Jure Ivanušič, ki je sicer danes dramski igralec in glasbenik po duši. V pozno jesenskem času bomo izdali monografijo, ki bo sestavljena iz treh delov. Zgodovinski prerez zadnjih 20 let. In poskušali bomo v tej monografiji umestiti ta zavod v širši družbeni kontekst, z esejskimi prispevki pomembnih Mariborčanov in tudi drugih, družboslovcev, umetnikov, ki znajo konservatorij umestiti v prostor in čas.«

Izziv povezati več generacij

Vse to je slišati kot velik izziv – pripraviti toliko stvari. Povezani so s svojimi učenci in učenkami pa tudi tisti, ki so nekoč obiskovali in dokončali konservatorij ter so nenazadnje postali uspešni. Gre za pravi preplet izzivov. »Res je. Mislim, da naš konservatorij določa ravno to. Povezanost generacij. Nenazadnje vsi mi delujemo na področju javnosti – nastopi so zmeraj javni. Med nami se ustvarja neka posebna vez. Še iz časov, ko se ti mladi šolajo, ko gredo v svet, ko uspejo – so potem bodisi učitelji bodisi umetniki velikega kova, dirigenti, direktorji, ne vem, kaj vse počnejo naši nekdanji dijaki. Ohranjamo stik, ohranjamo povezanost. Na nek način imamo vsi radi to Mladinsko 12. Ulica je Mladinska 12. To je mladost že v samem imenu. In poskušamo tako tudi živeti.”

Združujejo mlade iz kar 23 občin

Dejansko se že pred zgradbo vidi, da je tam konservatorij. A imajo še več enot. Tudi po drugih občinah, tako da je šola razvejana in velika, pravi Helena Meško. V sam konservatorij hodijo mladi iz 23 občin.

Ukvarjanje z glasbo in baletom pomaga tudi pri drugih veščinah

Maribor je dobil tudi baletno šolo, v kateri se otroci učijo pomembnih veščin, je še dejala. Zgodnje ukvarjanje z glasbo je pomembno, vpliva tudi na druge sposobnosti.

Izziv povezovanja staršev, otrok, družin

Izpostavila je še nekaj: »Zdi se mi zelo pomembno, ko starši sodelujejo pri otrokovem izobraževanju v glasbeni ali baletni šoli. Od blizu vidijo, koliko vaje je potrebno, kako veliko je treba vložiti za najkrajšo, najmanjšo skladbo. In se mi zdi, da se tudi skozi to starši učijo z njihovimi otroki. Nastane ena taka lepa simbioza.«

»Nikoli se ne da prikriti nedela v naši dejavnosti,« je izpostavila, ko je govorila o razvijanju talenta, znanja in sposobnosti. »Če dijak ne vadi, če učenec ne vadi, se to sliši. Najprej sliši to učitelj. In seveda, če gre tak dijak na oder, se sliši tudi na odru. Ravno ta vztrajnost, to nenehno vadenje, leta in leta vaje so potrebna, da nastane en vrhunski umetnik,« je dejala ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor.

V konservatoriju imajo tudi izzive z iskanjem prostorov

Govorila je tudi o tem, kako lahko umetniki ali razvijajočih umetniki odpravijo tremo. Pa o pereči problematiki Konservatorija za glasbo in balet Maribor, ki potrebuje več prostora. Kje in kako iščejo rešitev, kakšen izziv so si pri tem zadali, vse to omenja v nadaljevanju intervjuja, ki si ga lahko v celoti ogledate na spodnji povezavi.

The post Helena Meško, ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor: “Med nami se ustvarja neka posebna vez.” appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article