Gospodinjstva v Sloveniji so lani v povprečju privarčevala manj kot leto prej

7 hours ago 37
ARTICLE AD

Gospodinjstva v Sloveniji so lani v povprečju privarčevala manj kot leto prej. Rast finančnih sredstev gospodinjstev se je nekoliko upočasnila, a je še vedno presegla rast obveznosti, poroča SURS.

Svetovni dan varčevanja so razglasili 31. oktobra 1924 na mednarodnem kongresu v Milanu

Na njem so se zbrali predstavniki hranilnic in njihovih podružnic iz 27 držav, med drugim z območja današnje Slovenije. Glavni namen kongresa je bil spodbuditi ljudi k varčevanju, predvsem v obliki vlog na računih v bankah in hranilnicah.

Gospodinjstva del svojega razpoložljivega dohodka porabijo za nakup trajnih in netrajnih potrošnih dobrin ter storitev (t. i. izdatki za končno potrošnjo gospodinjstev), preostali del pa namenijo varčevanju. S stopnjo bruto varčevanja prikažemo, kolikšen delež svojega razpoložljivega dohodka gospodinjstva privarčujejo.

V Sloveniji stopnja bruto varčevanja gospodinjstev lani 13,3-odstotna

Delež privarčevanega razpoložljivega dohodka je za leto 2024 znašal 13,3 %. S to stopnjo bruto varčevanja smo se po zadnjih podatkih Eurostata uvrstili v sredino lestvice članic EU, za katere so ti podatki na voljo. Najnižjo stopnjo so imeli na Slovaškem (5,9 %), najvišjo pa v Nemčiji (20,0 %). Višji kot za Slovenijo, sta bili tokrat stopnji za povprečje EU (14,6 %) in evrsko območje (15,3 %).

vir: surs

The post Gospodinjstva v Sloveniji so lani v povprečju privarčevala manj kot leto prej appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article