ARTICLE AD
“Depolitiziran” državni medij poroča, da bi po novem zakonu o “privilegiranih pokojninah” lahko polovični dodatek k pokojninam prejeli tudi prejemniki nagrad Prešernovega sklada in državnega odlikovanja z vsaj še eno pomembnejšo nagrado.
Seznam prejemnikov bi postal javen, dedovanje dodatka ne bi bilo več mogoče, a poslanec SDS opozarja, da so izpustili bistveno zadevo. Po njegovih besedah je državni medij izpustil bistveno zadevo. Katero pa?
Dodatki k pokojninam za umetniške dosežke v Sloveniji obstajajo že od leta 1974, ko je bil sprejet Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam s posebnimi zaslugami.
Zakon je bil po javni razpravi in usklajevanju s pristojnimi ministrstvi sprejet v Državnem zboru 30. januarja 2025, po tem ko je bil na decembrski seji izglasovan in nato prestal tudi zakonodajni veto Državnega sveta. SDS je nato 6. februarja vložila pobudo za referendum, ki bo potekal 11. maja 2025.
Po novem zakonu bodo poleg prejemnikov Prešernove nagrade za življenjsko delo do pokojninskega dodatka upravičeni tudi upokojeni prejemniki nagrade Prešernovega sklada in državnih odlikovanj, če so prejeli še pomembnejšo nagrado. Tem bo pripadal 50-odstotni dodatek, pri čemer bo višina dodatka temeljila na razliki do najvišje pokojninske osnove (3098 evrov). Dodatek bo izplačan iz državnega proračuna, dedovanje pa bo ukinjeno. Vsi prejemniki bodo javno objavljeni. Ministrstvo ocenjuje, da bo do dodatka upravičenih povprečno štiri osebe letno, kar bo državo stalo okoli 61.572 evrov. Računsko sodišče je že leta 2010 opozorilo na nujnost prenove zaradi neenakopravnosti in možnosti političnih vplivov.
Primerljiv zakon za vrhunske športnike obstaja že od leta 2017. Ti so deležni 70- ali 100-odstotnega dodatka, glede na število in vrsto osvojenih medalj, in do danes je bil priznan 110 upravičencem, a ob tem opomnimo, da tukaj ni vprašanje “elitne kulture”, ampak ljudi, kot je Maja Smrekar – ki si jo je javnost zapomnila po dojenju psa. “Maja Smrekar v intervjuju za Delo, 2018, o hranjenju pasje mladičke in o tradicionalni družini kot problematični utvari. Nagrada Prešernovega sklada,” je ob tem zapisal Igor Pirkovič.
Vprašanje referenduma, ki čaka volivce 11. maja, bo jasno: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?”
Spletno uredništvo