ARTICLE AD
Geopolitične napetosti pretresajo trge: Nafta na tleh, zlato v višavah
Svetovni trgi surove nafte in zlata so se znašli v vrtincu nestanovitnosti, ki ga povzročajo stopnjevanje trgovinskih napetosti, spreminjajoča se dinamika ponudbe in makroekonomske negotovosti. Od začetka maja 2025 se obe surovini znajdeta v kompleksnem okolju, ki ga oblikujejo geopolitični dogodki in razpoloženje vlagateljev, cene pa odražajo širšo gospodarsko nelagodje.
Surova nafta: strm upad sredi strahu pred preveliko ponudbo
Cene surove nafte so utrpele močan padec, pri čemer se je terminska cena nafte Brent ustalila pri približno 66 dolarjih za sod, nafta West Texas Intermediate (WTI) pa se je gibala okoli 62 dolarjev, kar pomeni tedenski padec za več kot 3 odstotke. Najnovejši padec, o katerem so poročali 30. aprila, predstavlja največji mesečni padec v več kot treh letih, poroča Reuters. Glavni krivec? Napoved Savdske Arabije, da bo morda opustila svojo vlogo neodvisne proizvajalke v OPEC-u, kar bi lahko trg preplavilo z dodatno ponudbo, da bi si povrnila tržni delež.
OPEC+ se bo sestal 5. maja, da bi razpravljal o pospeševanju rasti proizvodnje v juniju, kar bi lahko še dodatno znižalo cene. Viri nakazujejo, da skupina razmišlja o ponovnem povečanju proizvodnje, potem ko je bila sprejeta podobna odločitev prejšnji mesec. To se dogaja v času, ko je svetovno povpraševanje pod pritiskom zaradi trenutne trgovinske vojne med ZDA in Kitajsko, ki je sprožila strahove pred upočasnitvijo gospodarstva. Analitiki pri Rystad Energy ocenjujejo, da bi 15-odstotni upad svetovne rasti BDP – ki odraža vpliv trgovinske vojne v letih 2018–2019 – lahko zmanjšal rast povpraševanja po nafti na le 600.000 sodčkov na dan leta 2025, kar je polovica prejšnjih napovedi.