ARTICLE AD BOX
Kaj je gel lak?
Gel lak je posebna vrsta premaza za nohte, ki se od običajnega laka bistveno razlikuje po formuli in postopku nanosa. Na videz sta si podobna, vendar se bistveno razlikujeta po svojih lastnostih. Prvič, gel se hitro suši: pod UV-žarnico ali svetilko LED se strdi v 60-90 sekundah. Drugič, gel lak je zelo odporen proti razmazovanju in lomljenju, zato manikura ostane sveža 2-3 tedne.
Med obstojne premaze lahko poleg gel laka vključite še gele za modeliranje nohtov, shellac (kombinacija gela in laka) ter poligele (kombinacija akrila in gela). Ti izdelki vsebujejo naslednje sestavine:
- metakrilatne spojine – glavni element, ki zagotavlja, da se lak ob izpostavljenosti ultravijolični svetlobi strdi.
- Fotoiniciatorji, kot je benzoil peroksid, ki aktivirajo proces polimerizacije pod vplivom ultravijolične svetlobe.
- plastifikatorji, kot sta kafra in gliceril tribenzoat, ki preprečujejo, da bi premaz razpokal.
- Pigmenti, ki dajejo lakom barvo.
- Zgoščevalci, najpogosteje stearalkonijev eter, ki držijo pigmente in dodatke na mestu.
- UV-stabilizatorji, kot je benzofenon-1, ki varujejo lak pred bledenjem, ko je izpostavljen sončni svetlobi.
Kako gel lak vpliva na zdravje vaših nohtov in kože
Z nanašanjem gel laka je povezanih več tveganj, ki ne vplivajo le na zdravje nohtov, temveč tudi na kožo.
1. Bolečina med postopkom
Žal se lahko gel lak med postopkom strjevanja segreje, kar nekaterim ljudem povzroča nelagodje. To je odvisno od debeline nohta in individualne občutljivosti.
2. Poškodbe nohtov
Eden najpogostejših načinov odstranjevanja gel laka je njegovo piljenje. Če mojster to stori površno, lahko poškoduje nohte: jih polomi, odlušči, pusti bele lise in žlebove. Okrevanje nohtov po takšnih poškodbah lahko traja več mesecev.
Nekateri učitelji za odstranjevanje gel laka uporabljajo acetonske kopeli . Pogosto namakanje v topilu povzroči suhe in krhke nohte, saj aceton razgradi lipide na njihovi površini.
Nekateri učitelji za odstranjevanje gel laka uporabljajo acetonske kopeli . Pogosto namakanje v topilu povzroči suhe in krhke nohte, saj aceton razgradi lipide na njihovi površini.
4. Alergijske reakcije
Sestava gel laka lahko povzroči alergijske reakcije na akril in metakrilat, ki se kažejo kot izpuščaj ali dermatitis. Zato ga najprej preizkusite tako, da gel lak nanesete na en noht in počakate nekaj dni.
5. Izpostavljenost ultravijolični svetlobi
Ultravijolične sijalke, ki se uporabljajo za sušenje gel laka, lahko negativno vplivajo na zdravje, saj povzročajo poškodbe kožnih celic in mutacije DNK, ki povečujejo tveganje za nastanek kožnega raka. Ta izpostavljenost povzroča tudi fotostaranje, izgubo elastičnosti in gube.
6. Tveganje za okužbo
Med postopkom v salonu lahko pride do tveganja okužbe, ki lahko povzroči bolezni različnih stopenj resnosti.
Ta manikura je hit Tiktoka. Za takšne nohte povprašajte svojega manikerja.
Kako poskrbeti za nohte med tretmaji
Eden od pomembnih pogojev za obnovo nohtov je redna nega. Nohtne ploščice in obnohtno kožico je treba večkrat na dan navlažiti s pomočjo vlažilnih krem in olj. Priporočljivo je tudi obrezovanje nohtov, če so videti šibki, in natančno spremljanje stanja nohtov, pri čemer je treba posebno pozornost nameniti problematičnim območjem.
Ne pozabite na redne odmore, da se nohti spočijejo, in v tem času uporabljajte vlažilna sredstva. Priporočljivo je, da si vsake 2-3 mesece vzamete odmor od gel lakiranja, da si nohti opomorejo.
Limonova Skrivnost za Močne in Lepše Nohte: Preprosto kot 1-2-3!
Nasveti, kako okrepiti nohte po odstranitvi gel laka
Obstaja celotna strategija, ki vam omogoča, da znatno izboljšate stanje nohtne ploščice in tkiv okoli nje. To velja tako za posebne metode izvajanja manikure kot tudi za upoštevanje prehrane in uporabo posebnih izdelkov.
Kako torej hitro okrepiti nohte po gel-lakiranju – preprosti in učinkoviti nasveti:
- Spremenite prehrano. Neposredno povezavo med prehrano in zdravjem nohtov je takoj težko opaziti, a kljub temu je to zelo učinkovit nasvet. Pomanjkanje hranilnih snovi v prehrani izzove rast neenakomerne valovite nohtne plošče. Bogatejši kot je vaš jedilnik, hitreje bodo vaši nohti rasli in si opomogli. Meso, ribe, jajca, sir bodo postali viri beljakovin, ki so potrebne za gradnjo tkiv. Da bo nohtna ploščica trda in gosta, obogatite svojo prehrano s kalcijem z uvedbo oreščkov, mlečnih izdelkov, jedi iz stročnic. Da bodo vaši nohti močni in brezhibni, bodo pomagali elementi v sledovih, kot sta železo in cink. Vir železa sta rdeče meso in jetra, cink pa lahko dobite iz perutnine in morskih sadežev.
- Čim bolj zmanjšajte dolžino nohtov. Daljši kot so nohti, ki imajo težave in poškodbe, večja je verjetnost, da bodo razpokali, se razslojili in poškodovali. V tem primeru je globina poškodbe šibke nohtne ploščice zelo pomembna. Da bi jo čim prej obnovili, nohte čim bolj skrajšajte tako, da nekoliko zaokrožite njihove robove.
- Poskrbite za obnohtno kožico. Obnohtna kožica je mesto rasti nohta, od njenega stanja pa je odvisna hitrost obnove nohtne ploščice. Med zdravljenjem je priporočljivo 2-3-krat na dan na kožo okoli nohta nanesti posebno kozmetiko ali druga naravna olja, kot so ricinusovo olje, mandljevo olje, olje pšeničnih kalčkov. Nato je treba vlago in prejeta hranila „zapečatiti“ v obnohtni kožici tako, da nanjo nanesemo gosto mastno kremo.
- Ne obrezujte valjčkov ob ležišču nohta. Nohti rastejo in se oblikujejo v matrici, ki jo ščiti obnohtna kožica, zato jo je treba vedno navlažiti. V ta namen ne popravljajte ali obrezujte obnohtne kožice.
- Izogibajte se poliranju nohtov. Tudi če je poškodovana nohtna ploščica neenakomerna ali valovita, je ne poskušajte zbrusiti, saj takšno ravnanje za dolgo časa odloži okrevanje oslabljenih nohtov.
- Uporabljajte poživljajoče lake. Za prikrivanje motne barve in rumenkaste barve nohtne plošče lahko uporabite profesionalne obnovitvene zdravilne lake. Vsebujejo keratin, minerale ter vitamine A, E, D in B5, ki jih vaši nohti potrebujejo. Obnovitvene lake lahko nanašate vsak dan ali 2-3-krat na teden, pri čemer izberete želeno barvo in sijajni odtenek.
- Nohte polirajte z voskom. Za zapečatenje površine poškodovanih nohtov uporabite posebej za ta namen zasnovan izdelek na osnovi čebeljega voska, ki dodatno vsebuje med, propolis, betakaroten, minerale in koristne smole. po tem lepotnem izdelku postanejo nohti lepi in sijoči, prekrije jih tanek film, ki jih ščiti pred poškodbami.
- Kozmetični vosek nanesemo takoj po manikiri. Majhno količino ga je treba vtreti v nohtne ploščice in obnohtno jamico. Nato jim zagotovite popolno gladkost, tako da površino nohtov polirate s polirno pilico (zrnatost 1200).
- Izvajajte parafinske kopeli. To preizkušeno sredstvo pomladi kožo rok, jo zaščiti pred izsušitvijo in luščenjem ter obnovi poškodovane nohte. Kozmetični parafin je treba na vodni kopeli segreti na prijetno temperaturo, vanj potopiti roke ali pa ga na kožo in nohte nanesti s širokim čopičem. Nato si za ohranjanje toplote nadenite rokavice in roke ovijete za 15-30 minut. Nato odstranite parafin in nanesite kremo za roke in nohte. Isti parafin lahko uporabite večkrat. Postopek se izvaja 2-3-krat na teden.
- Poskusite s strokovno sanacijo. V specializirani trgovini lahko kupite linijo profesionalnih izdelkov za obnovo nohtne plošče in obnohtne kožice, obogatenih s koristnimi snovmi. Za pridobitev trajnega zaščitnega premaza je dovolj, da izdelek nanesete na nohte, nakar sta tako pripravek kot obnohtna ploščica trdno povezana med seboj. Zagotovljen učinek: zapolnitev poškodb, lepljenje razpok, odstranjevanje belih lis in pik s plošče nohta, pridobitev čudovite manikure takoj po prvem tretmaju.
Da bi ohranili zdrave nohte, ne smete zlorabljati pogoste uporabe gel laka za manikuro. Vzemite si odmor, izvajajte preventivne in terapevtske tečaje obnove nohtne plošče in obnohtne kožice in ne boste imeli razloga za skrb.
V letu 2025 se trende na področju manikure vračajo k osnovam.
The post Gel lak: škoda ali korist? Preprosti nasveti, kako hitro obnoviti nohte po podaljševanju nohtov. appeared first on Little Saturday.