ARTICLE AD BOX
Friedrichu Merzu je uspelo. Potem ko ga je nekdanja dolgoletna vodja krščanskih demokratov (CDU) Angela Merkel izrinila iz politike, je zdaj dobil realno možnost, da postane novi nemški kancler. Konservativna unija CDU/CSU je na volitvah zmagala, zdaj pa je njen kanclerski kandidat Merz pred težko nalogo sestaviti koalicijo.
Strožja migrantska politika, poenostavitev davčnega sistema, odprava nadomestila za brezposelne, ki niso pripravljeni delati. To so bile volilne obljube Merza, ki je leta 2022 prevzel vodenje CDU, jo premaknil bolj v desno in prekinil s politično usmeritvijo Angele Merkel.
Merz od ljudi v svoji bližini pričakuje disciplino in tudi sam ima visoka pričakovanja do sebe. To je razvidno tudi iz njegovega sloga vodenja. Zasedanja poslanske skupine se začenjajo točno, odvečnega klepetanja skoraj ni več, poroča portal Tagesschau.
Kljub disciplini in več desetletjem v politiki pa 69-letni Merz še nima izkušenj z delom v vladi. V svoji karieri namreč še nikoli ni bil član vlade, čeprav je bil v stranki na poti, ki običajno vodi do ministrskega položaja. Politično pot je začel v pomladku CDU, postal je evropski poslanec, nato član zveznega parlamenta, kasneje celo vodja poslanske skupine.
Tudi njegovo osebno življenje je precej značilno za člana CDU. Prihaja iz Severnega Porenja-Vestfalije, je pravnik, katolik, poročen s tremi otroki.
Kljub temu se je njegova politična kariera praktično končala, ko je na čelo CDU prišla prva ženska, Angela Merkel.
Zasedla je položaj, ki ga je imel tik pred nosom Merz. Kmalu se je umaknil iz politike in začel delati v gospodarstvu, med drugim je bil član nadzornega odbora investicijske družbe BlackRock. V tem obdobju je razburil z izjavo, da se ima za višji srednji razred, čeprav velja za milijonarja, ki ima svoje letalo. Letenje je sicer vedno utemeljeval s tem, da je to bila njegova želja že od otroštva.
O politiki je začel znova razmišljati šele, ko je Merkel napovedala svoj odhod. Vmes je minilo okoli 20 let, na čelo stranke pa je prišel šele v tretjem poskusu leta 2022, za Annegret Kramp-Karrenbauer in Arminom Laschetom.
Pod njim se je CDU umaknila od bolj sredinske politike Angele Merkel in se vrnila h konservativnejšim koreninam. Zagovarja liberalno gospodarsko politiko in ostrejši pristop do migracij. Po oceni nemških medijev je CDU pod vodstvom Merza tudi bolj moška stranka, tako tudi ni želel odgovoriti na vprašanje, koliko žensk bi lahko bilo del nove vlade, dejal je le, da gre na prvem mestu za “res dobro tehnično znanje”.
Prihodnja politika Nemčije pa bo odvisna tudi tega, kdo bodo koalicijski partnerji. Za najbolj verjetne veljajo socialdemokrati in Zeleni.
Pred volitvami je sicer Merz razburil javnost, ko je skušal skozi budnestag ostrejše predloge glede migracij spraviti s podporo AfD. A obenem je ves čas zatrjeval, da vlade ne bo oblikoval s skrajno desnico.