ARTICLE AD BOX
Francoski kmetje odločno nasprotujejo sporazumu med EU in južnoameriško gospodarsko zvezo (Mercosur). Zato so v teh dneh okrepili proteste in ovirajo promet po državi, odložili so tudi kupe smeti, predvsem pnevmatik. Kmetje ocenjujejo, da bo dogovor ogrozil njihovo preživetje, francoski predsednik Emanuel Macron pa da jih premalo brani.
Francoski kmetje se pritožujejo nad pretirano birokracijo, nizkimi dohodki in slabimi letinami, predlagani dogovor z Mercosurjem pa je izzval novo jezo, saj se kmetje bojijo, da bi tako v EU začelo prihajati cenejše meso in pridelki južnoameriških tekmecev, ki se jim ni treba držati strogih pravil EU o pesticidih, hormonih, rabi zemljišč in okoljskih ukrepih.
Macron in francoski premier Michel Barnier sta po poročanju tujih medijev sicer znova zatrdila, da Francija nasprotuje ratifikaciji trgovinskega sporazuma z blokom Mercosur, ki ga sestavljajo Argentina, Brazilija, Paragvaj in Urugvaj. Sporazum bi ustvaril največje prostotrgovinsko območje na svetu.
Macron je v ponedeljek dejal, da Francija ni edina država, ki nasprotuje sporazumu. “V nasprotju s splošnim prepričanjem Francija ni edina, ki nasprotuje sporazumu, ampak je proti več držav,” je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP Macron dejal v Braziliji, kjer se je udeležil vrha skupine G20. Sporazum, ki je nastajal več desetletij, po njegovem prepričanju “temelji na predpogojih, ki so zdaj zastareli”.
“Slišim jezo, napetosti in nerazumevanje kmetov glede osnutka sporazuma med EU in Mercosurjem. Francija mu odločno nasprotuje,” pa je na družbeno omrežje X zapisal Barnier.
Zagovorniki sporazuma sicer poudarjajo, da bi spodbujal izvoz avtomobilov, strojev ali farmacevtskih izdelkov iz EU.
Dogovoru pa močno nasprotujejo francoski kmetje, ki so se tako znova množično podali na ceste, potem ko so minulo zimo protestirali proti politiki EU, saj menijo, da vlada premalo aktivno zagovarja njihove interese.
Po poročanju AFP se je več kot 100 kmetov danes zjutraj odpravilo proti francosko-španski meji pri Perpignanu, kjer nameravajo več dni blokirati promet. Na jugozahodu države pa se je denimo okoli 30 traktorjev usmerilo proti sedežu regionalnih oblasti v Bordeauxu.
Po poročanju spletne strani časnika Le Monde so kmetje pred več stavbami v državi odvrgli tudi kupe starih pnevmatik, med drugim pred prefekturo v departmaju Lot-et-Garonne, ki se nahaja na jugozahodu države.
Že v ponedeljek so kmetje organizirali več kot 80 protestov po vsej državi, na katerih so postavili lažne vislice in lesene križe, ki simbolizirajo smrt francoskega kmetijstva, po poročanju Le Monda pa se bodo blokade cest in protesti nadaljevali tudi v sredo.
Kmetijski sindikat FNSEA in sindikat mladih kmetov Jeunes Agriculteurs, ki skupaj predstavljata večino kmetov v Franciji, sta proteste podprla.
Vendar pa je Pariz na ravni EU, kjer nima pravice veta, bolj kot ne osamljen. Evropska komisija bo sicer po pričakovanjih sporazum podpisala še pred koncem tega leta.