ARTICLE AD BOX
V začetku januarja je Agencija za varnost prometa že 14. leto zapored podelila v brezplačni 10-mesečni najem merilnike hitrosti »Vi vozite« izbranim 15 občinam, ki so se prijavile na razpis.
Ti prikazovalniki so se izkazali kot učinkovit ukrep za zmanjšanje povprečnih hitrosti na cestah
Hkrati pa občinam omogočajo tudi zbiranje koristnih statističnih podatkov o prometu. V letošnjem letu pa na Agenciji načrtujejo še postavitev merilnikov varnostne razdalje. Ta je namreč poleg neprilagojene hitrosti tudi eden od najpogostejših vzrokov prometnih nesreč.
V Agenciji za varnost prometa (AVP) opažajo, da je neustrezna, predvsem prekratka varnostna razdalja, v zadnjih nekaj letih eden od petih najpogostejših vzrokov za nastanek prometnih nesreč. V zadnjih treh letih se je zgodilo kar 5.710 prometnih nesreč zaradi neustrezne varnostne razdalje. Pri tem je ena oseba umrla, 71 se jih je težje poškodovalo, 2.483 pa lažje. Ker na trgu poleg merilnikov hitrosti že nekaj časa obstajajo tudi merilniki varnostne razdalje, so na AVP pilotno kupili tri takšne sodobne opozorilne sisteme. Postavili jih bodo na tri izbrane, prometno najbolj kritične točke v Sloveniji glede na statistiko prometnih nesreč in na povprečni letni dnevni promet (PLDP).
Kako deluje prikazovalnik varnostne razdalje?
Tak sistem je sicer nekoliko bolj zapleten, kot je merilnik hitrosti. Sestavljata ga dva sklopa, in sicer kamera z računalnikom in prikazovalnik, ki je od kamere oddaljen približno 100 metrov. Kamera najprej v navideznem vnaprej določenem polju zazna vozilo, ki potem znotraj poligona prevozi navidezno premico. Sistem nato z računalnikom zazna in izračuna čas, ki preteče med prvim in drugim vozilom, ki prevozita to navidezno premico. Če je le-ta krajši od dveh sekund, potem prikazovalnik (zaslon) takoj pokaže, da varnostna razdalja ni ustrezna in obratno. Na ta način dovolj zgovorno (s piktogramom) ustrezno opozori voznika, da mora razdaljo povečati, oziroma ga pohvali, če je ustrezna.
Sistem poleg tega, da opozarja voznike na ustrezno razdaljo. Tudi beleži in hrani izmerjene rezultate, ki so potem naročniku na voljo za statistično obdelavo oziroma osnova za morebitne druge infrastrukturne ukrepe za umirjanje prometa (minimalna varnostno razdalja, povprečna varnostna razdalja, število vozil, tip vozila, …). Pri tem je treba omeniti še, da so zbrani podatki anonimizirani.
Nekaj tovrstnih prikazovalnikov v Sloveniji že deluje
Pri partnerskem podjetju v projektu so tako iz podatkov, ki so na voljo, zaznali, da se je varnostna razdalja v prvih mesecih povečala za 30–35 odstotkov. Pozneje pa je učinkovitost nekoliko upadla. Še vedno pa ocenjujejo, da se je varnostna razdalja povečala za kakšno četrtino, kar je vsekakor premik v pravo smer.
»Zaradi pozitivnih izkušenj, ki jih imamo občine in Agencija z rezultati in učinkom radarskih prikazovalnikov hitrosti, razmišljamo, da bi po zaključku pilotnega projekta podobno shemo z brezplačno podelitvijo občinam uvedli tudi s temi novimi merilnimi sistemi,« je povedala direktorica Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser. Ob tem je namignila, da ostaja Agencija zavezana sodobnim trendom na področju varnostne prometne infrastrukture tudi z razmišljanjem o nakupu kompleksnejših sistemov, ki bi merili tako hitrost kot varnostno razdaljo.
The post FOTO: Kmalu na cestah novi prikazovalniki, preverite, kaj bodo kazali appeared first on Lokalec.si.