ARTICLE AD BOX
V tokratnem Zimskem pogovoru na BK TV je gostoval eden najbolj prodornih in navdihujočih slovenskih kreativcev, Aljoša Bagola.
V današnjem času se pogosto znajdemo v neprekinjenem krogu uresničevanja ciljev, hitrega tempa življenja in pritiska po uspešnosti. Redko se zaustavimo in vprašamo, kako to vpliva na naše zdravje, energijo in moč — dokler ne naletimo na zid. Tako je svojo izkušnjo opisal Aljoša Bagola, eden najbolj prepoznavnih ustvarjalcev v oglaševalski industriji, ki se je po letih uspehov soočil z izgorelostjo.
“Nisem si predstavljal, da bi se meni to lahko zgodilo”
Bagola je dolga leta živel v oglaševalskem vrvežu, nagrajen za svoje delo, občudovan in uspešen. Kot sam pravi: “Dokler je vse teklo kot namazano, si nisem postavljal vprašanj, kako vse to sploh zmorem.” Toda ko je na njegova vrata potrkala izgorelost, je sprva simptome zanikal. “Rekel sem si, da sem zgolj izčrpan. Malo sprehodov in nekaj dni odmora bo vse uredilo.”
A resnica je bila drugačna. Panični napadi in stiska so ga prisilili v soočenje z realnostjo. Pomembno vlogo je odigrala njegova žena, ki je prepoznala simptome izgorelosti še preden je diagnozo potrdil tudi sam. “Bilo je bridko priznanje samemu sebi. Kot ‘superman’ nisem znal sprejeti, da potrebujem pomoč.”
Presekanje vzorcev in prepoznavanje travm
Bagola poudarja, kako pomembno je razumeti vzorce, ki jih prenašamo iz roda v rod. Njegova mati mu je priznala, da je tudi sama pri dvajsetih letih “izgorela“ pod pritiski dela, družine in odgovornosti. To spoznanje mu je pomagalo razumeti, da so nekatere travme globoko zakoreninjene in se prenašajo skozi generacije.
“Na tej točki sem vedel, da moram te vzorce preseči zaradi svoje hčerke Sofije. Naši starši so delovali po svojih najboljših močeh, a danes imamo več znanja in možnosti, da se s temi stvarmi spoprimemo na zdrav način.”
Psihoterapija kot ključna opora
Bagoli je pri okrevanju izjemno pomagala psihoterapija. Njegova terapevtka, ki je tudi sama preživela izgorelost, je postala njegov vodnik skozi boleč proces. “Travme pogosto niso naše, temveč prihajajo iz naših družinskih dreves. Ko nas preplavijo, se počutimo nebogljene. Zato je pomembno, da se o tem odprto pogovarjamo.“
V Sloveniji je duševno zdravje še vedno tabu. “Namesto pogovora se pogosto zatekamo k alkoholu, odvisnostim ali pretiranemu delu, kar težave le poglablja,“ opozarja Bagola. Prav zato se je odločil napisati knjigo, ki je takoj postala uspešnica. “To je pokazatelj, kako zelo potrebujemo pogovor o teh temah.“
Izgorelost in poslovna kultura
Bagola se je po okrevanju vrnil v oglaševalsko industrijo, vendar je to zanj predstavljalo velik izziv. “Telo ti po izgorelosti pošilja alarme, da se izogibaš stresnim situacijam. Povratek v isto okolje je lahko izjemno zahteven.“
Globalna statistika izgorelosti je zaskrbljujoča. “Podjetja in zdravstveni sistemi premalo razumejo, kako globoko težave segajo. Izgorelost povzroča izgube v milijardah delovnih ur in vodi do dolgotrajnih zdravstvenih posledic. Poslovne kulture se morajo spremeniti — od zaupanja, sodelovanja do boljšega ravnovesja med delom in življenjem,“ poudarja.
Duševno zdravje kot prioriteta
Aljoša Bagola opozarja, da je ključ do duševnega zdravja dovoljšna zaloga energije in življenjske moči, s katero se zdravo soočamo z izzivi. “Ko so naši čustveni ‘imunski sistemi’ oslabljeni, postanemo ranljivi za stres, nerazrešene travme in toksične odnose.“
Zato poziva k širšemu razumevanju in sprejemanju duševnih stisk. Potrebujemo ekosistem spodbude in pomoči, ki bo omogočal ljudem, da se pravočasno opomorejo in se izognejo najhujšim posledicam. Duševno zdravje ni razkošje, temveč nujnost.
The post FOTO in VIDEO: Aljoša Bagola: “Kot ‘superman’ nisem znal sprejeti, da potrebujem pomoč” appeared first on Lokalec.si.