Evropski dnevi osveščanja o srčnem popuščanju opozarjajo na pomen zdravega načina življenja

4 hours ago 6
ARTICLE AD

V tem tednu zaznamujemo evropske dneve osveščanja o srčnem popuščanju, ki letos potekajo pod geslom Srčno popuščanje naj nas ne ustavi. Zgodnje prepoznavanje bolezni in pravočasno zdravljenje ter zdrav način življenja omogočajo, da je tudi življenje s srčnim popuščanjem lahko kakovostno, polno in daljše, menijo v društvu za zdravje srca in ožilja.

Srčno popuščanje je namreč ena najpogostejših bolezni srca, ki prizadene približno 64,3 milijona ljudi po vsem svetu. Ocenjuje se, da je v razvitih državah prevalenca bolnikov okoli dva odstotka, med starejšimi od 70 let pa kar 10 odstotkov. V Sloveniji je prevalenca med 20.000 in 40.000 bolnikov. Zaradi staranja prebivalstva in boljše obravnave akutnih srčno-žilnih stanj se pričakuje, da se bo število bolnikov do leta 2040 še podvojilo, so nedavno opozorili na novinarski konferenci Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije.

Poleg bistveno zmanjšane kakovosti življenja povzroča srčno popuščanje tudi visoko stopnjo umrljivosti, bolniki s srčnim popuščanjem pa potrebujejo tudi pogoste hospitalizacije. Približno 20 odstotkov bolnikov je po odpustu iz bolnišnice ponovno hospitaliziranih v enem letu. Težave, ki jih povzroča srčno popuščanje, so pogosto bistveno hujše kot pri večini rakavih obolenj, napredovalo srčno popuščanje pa je tudi bolj smrtno kot večini rakov, so zapisali v društvu.

Za preprečevanje ali čim poznejše pojavljanje bolezni je po mnenju predsednika društva Matije Cevca ključnega pomena zdrav življenjski slog, ki zajema redno telesno dejavnost oz. zmerno aerobno vadbo, kot so hoja, kolesarjenje ali plavanje, uravnoteženo prehrano z veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih živil in manjši vnos maščob ter soli, nadzor nad telesno težo, opustitev kajenja in zmerno uživanje alkohola.

Zgodnje prepoznavanje simptomov srčnega popuščanja je ključno za učinkovito zdravljenje. Simptomi vključujejo zasoplost, zlasti pri telesni dejavnosti ali ležanju, otekanje nog, gležnjev in stopal, nenadno povečanje telesne teže zaradi zadrževanja tekočine, utrujenost, hitro ali neredno bitje srca.

Evropski dnevi osveščanja o srčnem popuščanju so vsakoletni dogodek, ki ga že od leta 2010 koordinira Zveza za srčno popuščanje pri Evropskem kardiološkem združenju.

Read Entire Article