ARTICLE AD BOX
Danes zaznamujemo evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo, ki ga je Svet Evrope na pobudo Slovenije razglasil 18. novembra 2017. V okviru projekta je pravosodno ministrstvo s partnerji sodelovalo pri razvoju digitalnega orodja za usposabljanje z omejeno uporabo in osnovnim naborom funkcionalnosti.
Kot so sporočili z ministrstva za pravosodje in ministrstva za digitalno preobrazbo, bo orodje, ki je v pilotni fazi, najprej uporabljala Hiša za otroke, in sicer v okviru svojega notranjega omrežja za usposabljanje izvajalcev forenzičnih intervjujev z otroki, oziroma za splošno usposabljanje izvajalcev, ki izvajajo razgovore z otroki v stiski.
Razvoj takega orodja že v pilotni uporabi pomeni izrazit kakovosten premik v načinu usposabljanja na vseh področjih, kjer poteka interakcija z otroki v stresni situaciji. Orodje v obliki vmesnika med izvajalcem usposabljanja, ki prevzame vlogo otroka, in usposabljajočim se izvajalcem razgovorov bo omogočala najkakovostnejše tovrstno usposabljanje, saj gre za najboljši približek realni situaciji, navajajo na ministrstvu.
Pilotna različica orodja bo tehnično omogočala izvedbo treh osnovnih vlog: trenerja, udeleženca in opazovalca.
Orodje pa je namenjeno vzpostavitvi komunikacije med dvema odraslima osebama, pri čemer prva oseba z nadzorom avatarja, ki predstavlja otroka, odgovarja na vprašanja druge osebe-udeleženec skozi različne scenarije, ki odražajo realne situacije intervjujev z otroki. V komunikaciji lahko pasivno sodeluje tudi tretja oseba kot opazovalec, ki v ločenem prostoru, preko računalnika, neposredno spremlja usposabljanje obeh udeleženih oseb, ter podaja pisne komentarje.
Hiša za otroke je javni zavod, kjer se v skladu z zakonom o zaščiti otrok v kazenskem postopku in njihovi celostni obravnavi v hiši za otroke izvaja celostna obravnava otroka, v sklop katere se uvršča tudi forenzični intervju za namene izvajanja kazenskega postopka. Zakon Hiši za otroke nalaga tudi izvajanje usposabljanj za zaposlene in druge predstavnike deležnikov. Digitalno orodje zato predstavlja pomemben segment za zagotavljanje zadanih nalog, ocenjujejo na ministrstvu.
V okviru Ciljnega raziskovalnega programa 2024 je ministrstvo za pravosodje pristopilo k nadaljnjemu razvoju orodja v obliki skupnega raziskovalnega projekta v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve, ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, ministrstvom za zdravje in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
“S tem bomo omogočili dodatne funkcionalnosti, dostop do usposabljanja širšemu krogu uporabnikov na daljavo preko interneta ter uporabo orodja za usposabljanje izvajalcev razgovorov z otroki tudi v drugih situacijah, kot so na primer šole, socialna služba, medicinske in terapevtske prakse in policijski postopki. Projekt se bo predvidoma zaključil 2026,” so še navedli na pravosodnem ministrstvu.
STA.