Evropska komisija preiskuje velike tehnološke platforme

5 days ago 9
ARTICLE AD BOX

Evropska komisija preiskuje velike tehnološke platforme

Evropsko potrošniško združenje BEUC je v svojem nedavnem poročilu opozorilo, da velike tehnološke platforme, kot so Meta, Apple in Google, še niso v celoti skladne z Zakonom o digitalnem trgu (DMA). Ta uredba EU, ki je v veljavi od leta 2023, zahteva, da platforme “vratarji” izboljšajo interoperabilnost svojih sistemov in odprejo ekosisteme za potrošnike. Čeprav so bile nekatere izboljšave že dosežene, BEUC poudarja, da je potrebno nadaljnje delo za odpravo ovir na trgu.

Sebastien Plant, predstavnik za konkurenčno politiko pri BEUC, je za Euronews izpostavil pomen interoperabilnosti: “Interoperabilnost je ključna za odprtje trga.” Dodal je, da kljub določenim napredkom velike platforme še vedno ne omogočajo potrošnikom popolne izbire. BEUC zato poziva Evropsko komisijo, naj še naprej podrobno preučuje skladnost platform z DMA in zagotovi, da bodo te platforme izpolnile svoje obveznosti.

Meta, Apple in Google pod drobnogledom zaradi omejevanja potrošniške izbire

BEUC je še posebej izpostavil težave pri interoperabilnosti aplikacij za takojšnje sporočanje, kot sta WhatsApp in Messenger, s storitvami tretjih oseb, navaja Euronews. Združenje predlaga, da se izvedeta testiranje v živo in analiza, kako te platforme omogočajo uporabnikom zavestne odločitve o interoperabilnosti. Prav tako BEUC poudarja, da bi morala Apple in Google narediti več za olajšanje uporabe aplikacij tretjih oseb.

Apple je sicer že omogočil uporabnikom lažjo zamenjavo privzetih aplikacij, vendar BEUC priporoča uvedbo enostavnejših rešitev, kot je nastavitev privzete aplikacije z enim klikom. Poleg tega bi moral Apple ob posodobitvi sistema iOS uporabnikom ponuditi možnost izbire brskalnika in poenostaviti odstranitev lastnih aplikacij. Google pa je pozvan, naj zagotovi večjo preglednost pri iskalnih rezultatih in omogoči pošteno konkurenco storitvam vertikalnega iskanja.

Komisija napoveduje stroge ukrepe proti kršiteljem

Evropska komisija je že sprožila preiskave proti Applu, Meti in Googlu zaradi domnevnih kršitev DMA. Na primer, Meta je bila junija obtožena prisiljevanja uporabnikov v izbiro med plačilom za uporabo Facebooka in Instagrama ali deljenjem osebnih podatkov. Prav tako je EU opozorila na Googlove prakse, ki naj bi favorizirale lastne storitve vertikalnega iskanja. Kršitelje DMA lahko doletijo visoke kazni, ki segajo do 10 odstotkov njihovega globalnega prometa.

Zakon o digitalnem trgu predstavlja pomemben korak k večji preglednosti in pravičnosti na digitalnem trgu, vendar BEUC opozarja, da bo za njegovo popolno izvajanje potreben večji nadzor in konkretni ukrepi. Evropska komisija naj bi svoje preiskave zaključila do marca 2025.

Portal24; Foto: Pexels/Pixabay

Objava Evropska komisija preiskuje velike tehnološke platforme je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article