ARTICLE AD BOX
EU zaradi neskladja z zunanjo politiko blokira napredek Srbije
Prizadevanja Srbije za napredovanje v pristopnih pogajanjih z Evropsko unijo so znova naletela na oviro, potem ko več držav članic ni podprlo predloga za prehod v naslednjo fazo. Zavrnitev sankcij proti Rusiji in vprašanja glede usklajenosti zunanje politike Srbije z EU ostajajo ključni izzivi za državo, ki si prizadeva za članstvo v Uniji.
Na srečanju veleposlanikov za zaprtimi vrati je v ponedeljek razprava osvetlila razhajanja med državami članicami glede Srbije, poroča Euronews. Madžarska, kot ena največjih zagovornic srbske kandidature, je predlagala odprtje t. i. grozda 3, ki vključuje poglavja o konkurenčnosti, monetarni politiki, zaposlovanju in znanstvenih raziskavah. Kljub tehnični pripravljenosti Srbije, kot jo priznava Evropska komisija, pa soglasja ni bilo mogoče doseči.
Med državami, ki so nasprotovale predlogu, so bile Hrvaška, Nemčija, Nizozemska in skandinavske države, ki so izpostavile težave na področju temeljnih pravic, napete odnose med Beogradom in Prištino ter predvsem vztrajno zavračanje Srbije, da bi uvedla sankcije proti Rusiji. Zavrnitev sankcij je za EU simbol neskladja Srbije z vrednotami in politiko bloka, še posebej po ruski invaziji na Ukrajino.
Geopolitična vprašanja in dvomi o strateški usmeritvi Srbije
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v preteklosti poudarjal svojo zavezanost evropskim integracijam, vendar je istočasno izpostavljal “tradicionalno dobre odnose” z Moskvo. Vučićeva izjava, da se ne sramuje svojega stališča, je med evropskimi partnerji naletela na mešane odzive. Hkrati prostotrgovinski sporazum Srbije s Kitajsko, ki je julija odpravil 60 odstotkov carin med državama, dodatno odpira vprašanja o skladnosti Srbije z evropsko trgovinsko politiko, ki jo določa Bruselj.
Evropska komisija je v nedavnem poročilu zapisala, da je Srbija sicer dosegla napredek, a ohranjanje tesnih vezi z Rusijo in Kitajsko vzbuja dvome o njeni strateški usmeritvi. Vučićeva politika v marsičem spominja na strategijo madžarskega premierja Viktorja Orbána, ki prav tako stavi na tesnejše odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in kitajskim voditeljem Xi Jinpingom.
Madžarska v vlogi zagovornice Zahodnega Balkana
Madžarska, ki trenutno predseduje Svetu EU, si prizadeva za napredek držav Zahodnega Balkana v pristopnem procesu. “Državam Zahodnega Balkana smo pred dvajsetimi leti obljubili, da jim bo omogočen vstop, in čas je, da obljubo izpolnimo,” je izjavil Orbán. Kljub temu je madžarsko zavzemanje za Srbijo naletelo na ostre kritike, saj so države članice opozorile na potrebo po konkretnih rezultatih pred nadaljevanjem pogajanj.
Čeprav se širitveni proces uradno vodi po načelu zaslug, so končne odločitve močno politično pogojene. Srbija je tako ujetnica svoje notranje in zunanje politike, ki jo ovira pri premikih naprej. Medtem ko Vučić ohranja optimizem glede prihodnosti Srbije v EU, pa ostaja jasno, da brez večje usklajenosti z evropskimi vrednotami in politiko države članice ne bodo podprle napredka v pogajanjih.
Portal24; Foto: Wikimedia/Guelland/ MSC
Objava EU zaradi neskladja z zunanjo politiko blokira napredek Srbije je bila najprej objavljena na Portal24.