Embalaža živil verige s hitro prehrano vsebuje strupene snovi, opozarja študija Arnike

2 days ago 14
ARTICLE AD BOX

Nova študija neprofitne organizacije Arnika opozarja na zaskrbljujoče ugotovitve o prisotnosti strupenih kemikalij iz skupine perfluoriranih snovi (PFAS) v embalaži hrane, ki jo uporabljajo nekatere znane verige s hitro prehrano, kot so KFC, McDonald’s in Bageterie Boulevard. Za to skupino snovi, znanih kot „večne kemikalije“, je značilno, da lahko mirujejo in ostanejo v okolju več sto let, kar predstavlja resno tveganje za zdravje in okolje.

V okviru raziskave se je Arnika odločila, da bo preizkusila 99 vzorcev embalaže za živila, od katerih jih je 42 podrobno analizirala, vključno z embalažo iz recikliranih vrečk iz supermarketov, kot sta Lidl in Penny Market. Rezultati so pokazali prisotnost PFAS v vseh čeških vzorcih. Te snovi se pogosto uporabljajo v embalažnih materialih, ki pridejo v stik z mastnimi živili, saj preprečujejo izcejanje olj in maščob.

„Zaskrbljujoče je, da so zelo strupene PFAS najdene v embalaži, ki je kratkoročno v stiku z živili, vendar imajo lahko dolgoročne negativne učinke na naše zdravje,“ je dejala Jitka Straková iz Arnike. Med zdravstvenimi tveganji, povezanimi z izpostavljenostjo PFAS, se pojavljajo resne bolezni, vključno z rakom, povišanim holesterolom in zmanjšano plodnostjo. Študija je opozorila, da bi morala zaskrbljenost za javno zdravje privesti do takojšnje prepovedi uporabe teh snovi v embalaži živil.

Ena od presenetljivih ugotovitev študije je, da je bila kompostabilna embalaža iz sladkornega trsa in pšenice, ki naj bi bila bolj zelena alternativa embalaži iz polistirena, najbolj obremenjena s kemikalijami. Na žalost lahko tudi ta embalaža po zavrženju ohrani PFAS v obtoku, onesnaži kompost ali vodo in poslabša ekološke razmere.

Arnika je tudi opozorila, da so nekatere snovi iz te skupine, kot sta PFOS in PFOA, že prepovedane, vendar se namesto njih pogosto uporabljajo druge PFAS s podobnimi lastnostmi in nevarnimi učinki. Takšno stanje zahteva stroge zakonodajne ukrepe, ki bi vključevali prepoved celotne skupine PFAS v embalaži za živila. Takšen zakon že obstaja na Danskem, kar dokazuje, da je mogoče preiti na nestrupene alternative.

Družba McDonald’s je objavila zavezo, da bo do leta 2025 v vseh svojih poslovalnicah po svetu prenehala uporabljati strupeno embalažo, kar je primer, kako učinkovit je lahko pritisk javnosti in zakonodaje. Jitka Strakova in drugi strokovnjaki priporočajo, da se podobno odzovejo tudi druga podjetja in države, kar bi lahko bistveno izboljšalo stanje na področju embalaže po vsem svetu.

Spominske alternative lahko vključujejo uporabo papirja, obdelanega z voskom, ali bioplastičnih folij, ki niso povezane z nezaželenimi kemikalijami. Tak primer so škatle za pico na Češkem, ki ne vsebujejo PFAS in kljub temu uspešno opravljajo svojo funkcijo.

Vprašanje PFAS se rešuje po vsej Evropi; v Franciji, Nemčiji in na Nizozemskem so na primer ugotovili, da je prisotnost teh snovi v embalaži za živila zelo razširjena. Danska, ki je prva v Evropski uniji uvedla zakonsko prepoved, pa je vodilna na poti k varnejšim embalažnim materialom in varovanju javnega zdravja.

 

PFAS vstopajo v okolje iz različnih virov, vključno z odpadki, pranjem tekstila in uporabo gasilnih pen, ter tako ogrožajo našo naravo in zdravje. Glede na to, da lahko onesnažujejo pitno vodo in se zadržujejo v ekosistemih, je nujno, da ponovno razmislimo o načinu ravnanja s temi kemikalijami.

Skratka, ne glede na kratko življenjsko dobo embalaže za živila imajo lahko strupene snovi, kot so PFAS, dolgoročne posledice, ki jih moramo jemati resno. Ta študija je jasen poziv politikom, proizvajalcem in potrošnikom, naj nemudoma ukrepajo in poiščejo rešitve za zaščito našega zdravja in okolja.

The post Embalaža živil verige s hitro prehrano vsebuje strupene snovi, opozarja študija Arnike appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article