Elektrika za gospodinjstva v Sloveniji še naprej med cenejšimi v EU, za negospodinjske odjemalce na ravni povprečja

4 hours ago 11
ARTICLE AD

Cene elektrike z vsemi dajatvami so bile v Sloveniji za gospodinjstva tudi v drugi polovici 2024 precej nižje od povprečja EU. Elektrika je bila cenejša le v šestih članicah. Po cenah elektrike za negospodinjske odjemalce pa je bila Slovenija na ravni povprečja. Pri plinu so bile medtem cene v Sloveniji v obeh primerih bližje povprečja.

Iz danes objavljenih podatkov evropskega statističnega urada Eurostat je razvidno, da se je povprečna cena elektrike za povprečnega gospodinjskega odjemalca v EU, vključujoč vse dajatve, v drugem lanskem šestmesečju glede na prvo polletje znižala 28,9 na 28,7 evra za 100 kilovatnih ur (KWh). Je pa ta cena še vedno bistveno nad ravnmi izpred energetske krize po ruskem napadu na Ukrajino.

Eurostat je ob tem izpostavil, da se je v primerjavi s prvimi šestimi meseci 2024 precej zvišal strošek omrežnine, namreč za 8,9 odstotka. Omrežnina je bila tako višja v 18 članicah unije.

Cena elektrike za povprečnega negospodinjskega odjemalca v EU, med katerimi so npr. podjetja, se je medtem po precejšnjem padcu v prvem polletju 2024 v drugih šestih mesecih lani spet nekoliko zvišala, in sicer z 22,4 evra na 22,8 evra za 100 KWh.

Po državah je bila najvišja povprečna cena elektrike za povprečnega gospodinjskega odjemalca tako še naprej v Nemčiji. Dosegala je 39,4 evra za 100 KWh. Nemčiji so sledile Danska, Irska, Belgija, Češka, Ciper in Italija. Nadpovprečno ceno je imela še Francija.

Eurostat cene elektrike meri tudi v standardih kupne moči

Na drugi strani lestvice je imela najnižjo ceno elektrike za gospodinjstva Madžarska, in sicer 10,04 evra za 100 KWh. Na dnu lestvice so bile še Bolgarija, Malta, Hrvaška, Slovaška in Romunija.

Nato pa sledi že Slovenija s ceno za povprečnega gospodinjskega odjemalca pri 20,06 evra za 100 KWh. Cena je glede na prvo polletje, ko je dosegala 20,84 evra, nekoliko padla. Slovenija se je tako uvrščala na 21. mesto med članicami EU, elektrika za gospodinjstva je bila cenejša le v šestih državah.

Eurostat cene elektrike meri tudi v standardih kupne moči (PPS), s katerimi se računsko izničijo razlike v ravni cen med državami. Po tem kriteriju je uvrstitev Slovenije glede cene elektrike za gospodinjstva nekoliko slabša. Uvršča se na 17. mesto, tako da je elektrika cenejša v 10 članicah.

Najdražja elektrika po tem kriteriju je na Češkem, sledijo Ciper, Nemčija, Poljska, Romunija in Italija. Najcenejša pa je elektrika po PPS na Malti, sledijo pa Luksemburg, Madžarska, Nizozemska, Švedska in Bolgarija.

Po cenah elektrike za povprečnega negospodinjskega odjemalca, vključujoč vse dajatve, je bila Slovenija medtem v drugem lanskem polletju z malenkost manj kot 22 evri za 100 KWh tik pod povprečjem unije. Obenem je bila cena za 0,94 evra višja kot v šestmesečju pred tem. Podobno ceno kot Slovenija sta imela Luksemburg in Belgija.

Najvišja cena za negospodinjske odjemalce je bila s 30,4 evra na Cipru, sledile so Danska, Madžarska, Nemčija, Irska, Italija in Hrvaška. Najcenejša pa je bila elektrika za negospodinjske odjemalce z 9,6 evra na Finskem. Sledile so Švedska, Malta, Bolgarija, Portugalska in Španija.

Eurostat je sicer danes objavil tudi podatke o cenah zemeljskega plina za gospodinjske in negospodinjske odjemalce v drugem lanskem polletju. V obeh primerih se je ustavil trend zniževanja cen po cenovnem šoku, ki ga je pred tremi leti povzročila ruska agresija na Ukrajino.

Povprečna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca v uniji, vključujoče vse dajatve, je tako z 11,04 evra za 100 KWh v prvem polletju narasla na 12,33 evra. To je bila celo najvišja cena od začetka podatkovne serije v 2008. Za negospodinjske odjemalce je bil medtem dvig v drugem lanskem polletju precej manj izrazit, s 7,20 na 7,45 evra.

Cena plina za povprečnega gospodinjskega odjemalca v Sloveniji je bila s skoraj 9,1 evra za 100 KWh sicer precej pod povprečjem unije, a obenem je bila cena še nižja v 15 članicah EU. Najvišja je bila sicer na Švedskem, Nizozemskem in v Italiji, najnižja pa na Madžarskem, Hrvaškem in v Romuniji.

Po ceni za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je bila Slovenija z nekaj več kot sedmimi evri za 100 KWh še bližje povprečju unije. Nižja od slovenske je bila cena v 14 članicah EU. Najdražji je bil plin za negospodinjske odjemalce prav tako na Švedskem, sledili sta Finska in Danska. Najcenejši pa je bil v Grčiji, Bolgariji in na Hrvaškem.
VIR: STA

The post Elektrika za gospodinjstva v Sloveniji še naprej med cenejšimi v EU, za negospodinjske odjemalce na ravni povprečja appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article