DZ sprejel novelo zakona o sodnih izvedencih, cenilcih in tolmačih

5 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Poslanci so na današnji seji DZ z 51 glasovi za in nobenim proti sprejeli novelo zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih, ki naslavlja problematiko pomanjkanja in starostne strukture trenutno imenovanih sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev. Podporo noveli so v razpravi napovedali tako v koaliciji kot v opoziciji.

Novela zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih predstavlja pomemben korak k učinkovitejšemu pravnemu sistemu in k večji pravni varnosti vseh udeležencev v sodnih postopkih, je uvodoma izpostavila ministrica za pravosodje Andreja Katič. Novela med drugim prinaša rešitve, ki naslavljajo težave s pomanjkanjem in starostno strukturo strokovnjakov, preglednejše postopke imenovanja ter preverjanja strokovnosti sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev, kot tudi pravne podlage za njihovo vrednotenje dela.

Med ukrepi je izpostavila vzpostavitev nove evidence razpoložljivosti sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev, ki bo omogočila sodiščem pregled nad kompetencami in razpoložljivostjo strokovnjakov, “kar je še posebej pomembno na področju varstva koristi otrok, kjer so sodni postopki pogosto daljši zaradi zamud pri pripravi izvedenskih mnenj,” je poudarila ministrica.

Drugi pomemben ukrep pa se po besedah Katič nanaša na okrepljen nadzor nad delom sodnih izvedencev in cenilcev, ki delujejo v okviru strokovnih združenj na trgu. Novela tako določa, da morajo združenja vsako leto izvajati reden nadzor nad delom petih odstotkov članov, ki so sodni izvedenci in cenilci, prav tako je treba izvesti izredne nadzore na zahtevo ministra, je izpostavila Katič.

“Eden od ključnih izzivov v sodnih postopkih je bila doslej pomanjkljiva regulacija na področju sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev. Sodišča so pogosto opozarjala na razlike v kakovosti mnenj izvedencev, kar je v nekaterih primerih vodilo do podaljševanja sodnih postopkov,” je v predstavitvi stališč poslanskih skupin opozorila Andreja Živic (Gibanje Svoboda). V Svobodi ocenjujejo, da prinaša novela ključne rešitve za dolgoročno izboljšanje kakovosti sodnih postopkov, zato jo v celoti podpirajo, ob čemer je Živic med drugim izpostavila boljše in bolj transparentno delo izvedencev in skrajšanje sodnih postopkov.

V SDS menijo, da novela sledi cilju, da se zagotovi zadovoljivo število sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev, ki jih kritično primanjkuje. Nekatere od sprememb je po mnenju SDS mogoče oceniti kot dobre, rešitev, ki naj bi po mnenju vlade omogočila, da bi sodišče lahko hitreje odredilo razpoložljivega sodnega prevajalca ali tolmača, pa SDS ne prepriča, je poudaril Jožef Lenart.

V SDS so izrazili skrb, da bi hitenje s sprejemanjem novele lahko vodilo v zniževanje meril za strokovnost sodnih strokovnjakov. Strinjajo se tudi z opozorilom zakonodajno-pravne službe, da z novelo spreminjajo več kot tretjino členov zakona, zato bi bilo primerneje, če bi namesto novele pripravili nov zakon. Ob tem je Lenart napovedal, da v SDS predlogu novele ne bodo nasprotovali.

V Novi Sloveniji pozdravljajo predvsem novost, da bosta oba javna razpisa, ki bosta objavljena v posameznem koledarskem letu, odslej odprta za vse strokovnjake, ki bodo želeli dobiti status sodnega izvedenca, cenilca in tolmača. “Srečujemo se namreč z velikim pomanjkanjem teh sodnih strokovnjakov, zato bo širši nabor zagotovo omilil njihovo pomanjkanje,” je poudaril Franc Medic.

Kljub posameznim izboljšavam novela po mnenju NSi ne nagovarja vseh današnjih izzivov na tem področju, ob čemer je med drugim izpostavil vprašanje nadzora nad sodnimi cenilci. Če sodnega cenilca določi sodišče, je treba počakati na pravnomočnost sodbe in šele potem se lahko uvede disciplinski postopek, kar pomeni dolgotrajnost postopka. Če pa sodni izvedenci in cenilci delo opravljajo na trgu, vsebinski nadzor nad njihovim delom opravljajo društva sodnih izvedencev in cenilcev. “Lahko si predstavljamo, da takšen nadzor ne more biti učinkovit,”je opozoril Medic. Tudi v NSi noveli ne bodo nasprotovali, je dodal v predstavitvi stališča.

Meira Hot (SD) je spomnila, da je ministrstvo za pravosodje v letu 2023 izdelalo analizo starostne strukture sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev, ki je pokazala, da starostna struktura brez sprejetja ustreznih ukrepov, ki bi učinkovito širili krog imenovanih strokovnjakov, pomeni veliko tveganje, da bo v naslednjih letih prišlo do pomembnega zmanjšanja števila imenovanj na določenih področjih oziroma do primerov, ko na določenem področju ne bo več nobenega imenovanega strokovnjaka, je izpostavila Hot.

V SD verjamejo, da bodo predlagane rešitve pomagale pri zagotovitvi boljše kakovosti, preglednosti in strokovnosti dela sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev kot tudi reševanja njihovega pomanjkanja, zato bodo predlagane spremembe podprli, je poudarila Hot.

Read Entire Article