ARTICLE AD
Zadeva Trenta: Sojenje Janezu Janši v zaključni fazi – tožilstvo zahteva dve leti zapora
Na celjskem sodišču se zaključuje eno najbolj razvpitih sojenj v zadnjih letih – zadeva Trenta. Janez Janša, nekdanji premier in trenutni predsednik SDS, skupaj z Brankom Kastelicem in Klemnom Gantarjem, odgovarja zaradi domnevno spornega nepremičninskega posla. Medtem ko tožilstvo vztraja pri dveh letih zapora za Janšo, se pred sodiščem vrstijo protesti. Glasni, čustveni – in številčni.
Med Aljaževim stolpom in Imosovimi računi
Ko človek pomisli na Trento, pomisli na planine. Mir. Lesene brvi čez Sočo. A v tej zgodbi – nič od tega. Samo zemljišče s propadajočo kmetijo, dolgimi sencami iz preteklosti in še daljšim spisom. Zgodba sega v leto 2005, ko je Janša kot fizična oseba pri podjetju Imos kupil stanovanje v Ljubljani. Ponudil je svoje obstoječe stanovanje. Drugi del kupnine pa – no, tu se zgodba šele začne.
Po podatkih tožilstva (poročajo Delo, 24ur in STA) naj bi Imos plačal kar 140.000 evrov za Janševo zemljišče v Trenti – čeprav naj bi bilo vredno največ 20.000 evrov. “Znesek drugega obroka mu je bil podarjen prek navideznega posla,” je povedal specializirani državni tožilec v sklepni besedi (RTVSLO). Janša naj ne bi zemljišča prodal neposredno podjetju Imos, temveč posredniku – podjetju Eurogradnje. To naj bi nato zemljišče preprodalo naprej.
Zveni banalno? Vse skupaj se vrti okoli kmetije iz 19. stoletja – propadle, nedostopne, sredi Triglavskega narodnega parka. Zgolj z leseno brvjo kot dovozno potjo. GURS-ove cenitve so bile skrajno nizke, obramba pa je zatrjevala, da so bile vrednosti izračunane “po ključu, ki ni imel stika z realnostjo”.

“Proces je potekal približno tako kot zadeva Patria.”
Tako je dejal Janša ob prihodu na današnje sojenje. S seboj je prinesel celo hišno številko s Tonderjeve domačije. Kot simbol. Morda tudi kot protest. “15, 20 let se govori le o nekih ničvrednih parcelah, kaže pa se ruševine, ki so nastale kasneje,” je dodal. V tej igri simbolov – kamen iz Trente ni le kos zemlje, ampak tudi politično stališče.
Obramba – zlasti Kasteličev zagovornik Gorazd Fišer – je uvodoma dejala, da je pričakoval umik obtožnice. “Tožilstvu obtoženim ni v ničemer uspelo dokazati očitanih dejanj,” je bil jasen. Spomnil je, da plačilo 200.000 evrov avansa – za katerega tožilstvo trdi, da je služil kot vir za nakup Janševega zemljišča – ni bilo naročeno s strani Kastelica, temveč “le podpisano v pogodbi, ki mu je bila predložena”.
Protesti – troblje, piščalke in Zdravljica
Pred sodiščem v Celju – znova množica. Po podatkih 24ur.com se je zbralo več kot 500 Janševih podpornikov. S transparenti, trobljami, pesmijo. “Vsa Slovenija bi morala biti na nogah!” je zakričal protestnik iz Vrhnike. Eden izmed Gorjancev je vprašal: “Zakaj ne obsodijo Jankovića, ki ima sigurno več grehov?” Drug iz Ljubljane je še dodal: “Zakaj mora Kučan povedati, kdo bo naš predsednik vlade!”
“Vsi smo Janševi, to sojenje je narobe svet,” je bilo slišati večkrat. Sodišče pa – precej neimpresionirano. A dogajanje zunaj je bilo dovolj glasno, da je, kot poroča dopisnica Dela, motilo potek razprave.

Kaj je sploh sporno?
Tožilstvo je prepričano, da je bil celoten posel zasnovan kot fiktivni – zgolj z namenom, da bi se Janši olajšal nakup stanovanja. Pomagal naj bi mu nekdanji direktor Imosa Branko Kastelic, prek podjetja Eurogradnje (ki ga je vodil Klemen Gantar). Za Gantarja tožilstvo predlaga pogojno kazen – eno leto zapora s preizkusno dobo dveh let.
Na zatožni klopi danes – trojica: Janša, Kastelic, Gantar. In ob njih: odvetnik Franci Matoz, ki se je med drugim proslavil že v primeru Patria.
Zadeva Trenta – več kot pravni proces?
Zadeva Trenta je tudi politična pripoved. Ne le zaradi Janše, ampak tudi zaradi odziva javnosti. Primer zadeva integriteto oblasti, sprašuje pa se tudi, kako deluje slovensko pravosodje – in komu ljudje sploh še verjamejo.
»To je podoben konstrukt kot Patria,« je še enkrat poudaril Janša pred sodiščem danes zjutraj. Spomin na zadevo Patria je še kako živ – Janša je bil tedaj obsojen na dve leti zapora zaradi obljubljenega mita pri nakupu oklepnikov. Sodba je bila kasneje razveljavljena – a politične posledice so ostale.
Kaj sledi?
Sodba še ni padla. Predvidoma bo izrečena v prihodnjih tednih – čeprav točen datum ni znan. Sodni senat vodi sodnica Mojca Turinek, ki do danes še ni nakazala, kakšna bo razsodba.
Celjsko sodišče je ta teden zavrnilo tudi informacije, ki so se pojavile v nekaterih medijih in po družbenih omrežjih – da naj bi sodba že obstajala. “Gre za čisto ponarejanje,” so zatrdili za RTVSLO.
Politične posledice bodo – tako ali drugače
Če bo Janša obsojen – gre za novo epizodo v njegovem že tako zapletenem političnem življenju. Dve leti zapora pomeni, da bi lahko izgubil mandat in vpliv v parlamentu, v kolikor sodba postane pravnomočna. Če bo oproščen – bo ta razsodba dodatno utrdila njegovo tezo o političnem pregonu. In okrepila polarizacijo v slovenski družbi.
Zadeva Trenta je torej več kot le vprašanje: koliko je vredno zemljišče v Trenti. Gre za zgodbo o zaupanju – ali njegovi izgubi. O oblasti. In o tem, kako blizu so lahko (pre)osebni interesi in državna moč.
Epilog (za zdaj)
Do izreka sodbe bo morala javnost počakati. Po poročanju 24ur.com sklepne besede obrambe danes še potekajo, zato ni pričakovati končne odločitve v istem dnevu. In vendarle – trenutek resnice prihaja. Morda ne danes. Ampak kmalu.
Tisti, ki vidijo v zadevi politični proces, bodo govorili o krivosodju. Drugi – o pravni državi. A resnica? Verjetno bo, kot vedno, nekje vmes.
Vir: RTVSLO, 24ur.com, Delo, STA, objava na FB
Pripravil: N. Z.
The post Dve leti zapora za Janšo? first appeared on NaDlani.si.