Državni svet z vetom nad novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

6 days ago 22
ARTICLE AD

Državni svet z vetom nad novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

Državni svet je na izredni seji z 21 glasovi za in 13 proti izglasoval odložilni veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, poroča MMC RTV SLO. Svetniki so poslancem predlagali, naj ob ponovnem glasovanju v Državnem zboru novelo zavrnejo, saj menijo, da bi lahko povzročila škodo slovenskemu javnemu zdravstvenemu sistemu in bolnikom. Zdaj bo moral Državni zbor o noveli odločati še enkrat, pri čemer ne bo zadostovala večinska podpora prisotnih poslancev, temveč bo potrebnih najmanj 46 glasov vseh poslancev.

Predlagatelji veta so na seji izpostavili, da novela ne prinaša ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst niti ne izboljšuje dostopa do zdravstvenih storitev. Nasprotno, po njihovem mnenju uvaja obsežne spremembe in omejitve, ki bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter na delovanje javnega zdravstvenega sistema. Prvopodpisani pod predlog veta, državni svetnik Marko Zidanšek, je na seji poudaril, da novela “ne predvidi nobenih rešitev za težave, ki jih bodo povzročili sprejeti ukrepi, med drugim zmanjšanje števila obravnav pri koncesionarjih ali v čistem zasebnem delu”.

Ustavnopravni pomisleki in posegi v pravice

Zidanšek je novelo označil za ustavnopravno sporno in opozoril, da lahko povzroči večjo škodo tako zdravstvenemu sistemu kot pacientom. Kot navaja MMC RTV SLO, je svetnik ponovil pomisleke zakonodajno-pravne službe Državnega zbora, ki je opozorila, da bi bilo zaradi obsežnih sprememb primerneje sprejeti povsem nov zakon namesto novele. Po njegovem mnenju novela posega v ustavne pravice, kot so prepoved diskriminacije, enakost pred zakonom, pravica do zasebne lastnine, svoboda dela in svobodna gospodarska pobuda. Posebej je izpostavil člen, ki omejuje koncesionarje pri porabi presežkov prihodkov nad odhodki. “Določba predstavlja močan poseg v pravico do zasebne lastnine ter svobodne gospodarske pobude,” je dejal Zidanšek.

Read Entire Article