“Dogovorila si se z mafijo.” To je elektronsko sporočilo, ki pretresa ZD Trebnje

6 hours ago 8
ARTICLE AD

Preobrat v ZD Trebnje: Direktorica odstopila, občine zanikajo pritiske

Trebnje, 15. julij 2025 – Potem ko je direktorica Zdravstvenega doma Trebnje, Karmen Lukše, odstopila s funkcije, so se pred novinarje stopili predstavniki vseh štirih občin ustanoviteljic: Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog-Trebelno. Odločno so zavrnili navedbe o pritiskih na stroko in zatrjevali, da so zgolj zahtevali zakonitost, transparentnost in sodelovanje.

Karmen Lukše, nekdanja direktorica ZD Trebnje.

„Ni bilo nikakršnih pritiskov na zdravnike. Nikoli in nikdar ni nihče izmed nas storil česarkoli, kar se nam zdaj neupravičeno očita,“ je dejala Mateja Povhe, županja Občine Trebnje. Dodala je, da je dolžna zaščititi dobro ime občine in njenih predstavnikov.

Tudi Tomaž Ramovš, župan Šentruperta, je poudaril: „Gre za nepotrebno stopnjevanje napetosti, ki temelji na nepopolnih informacijah. Občine nikoli niso izražale nezadovoljstva z delom zdravstvenega osebja.“

Zahteve po dokumentaciji in pojasnilih

Jedro napetosti naj bi tičalo v odnosu med direktorico in svetom zavoda. Kot je povedal Franc Glušič, župan Mokronoga, direktorica ni zagotavljala dokumentacije, ki bi jo svet potreboval za sprejemanje odločitev: „Brez prilog ne moremo razpravljati o sistemizaciji delovnih mest ali o finančnih poročilih. Opozarjali smo jo na te napake, a brez odziva.“

Novinarska konferenca, občina Trebnje. Foto: Nadlani.si

Po njegovih besedah je direktorica celo samovoljno podpisovala sklepe, ki jih svet zavoda sploh ni obravnaval.

„Na seji smo obravnavali tudi točko o razvrstitvi njenega delovnega mesta v plačne razrede. Gradivo ni bilo nikoli predloženo svetnikom, pa je kljub temu podpisala sklep kot (oziroma namesto) predsednice sveta zavoda,“ je bil oster.

Tu je dokument, o katerem je govora:

#image_title

Ramovš je ob tem dodal: „Ko občine kot ustanoviteljice zahtevajo pojasnila, je dolžnost vodstva, da jih zagotovi. Ne gre za pritisk, ampak za upravičen nadzor.“

#image_title

Spoštovanje do zdravnikov

Župani so posebej poudarili, da imajo do zdravniškega osebja veliko spoštovanje.

„Strokovno delo Zdravstvenega doma nikoli ni bilo omadeževano. Do zdravnikov gojimo globoko spoštovanje,“ je dejal Dušan Skerbiš, župan Mirne.

Zato jih je toliko bolj presenetila napoved kolektivnih odpovedi zdravnikov. Glušič je bil jasen:

„Nihče od zdravnikov ni konkretno pojasnil, kakšni naj bi bili ti pritiski. To, da se v odziv na zakonite zahteve po transparentnosti grozi z odpovedjo, je zaskrbljujoče.“

Vprašal jih je tudi, glede na to, da se njim očita nekorektnost, kaj pa ta njihova napoved pomeni za paciente in ali morebiti to iz njihove strani pa je korektno: „Ali ne bo s tem ogrožena kakovost zdravstvene oskrbe? Kje je poklicna, zdravniška etika, pripadnost in odgovornost?“

Revizija: ugotovljena odstopanja

Po besedah županje Povhe je bila na zahtevo občin naročena zunanja revizija, ki je ugotovila več resnih nepravilnosti pri poslovanju zavoda, vključno z javnimi naročili, razpisi in plačami.

„Revizija je bila nujna. Zavezani smo transparentnosti,“ je dejala.

Novinarska konferenca, Trebnje, 15. 7. 2025.

Občine si želijo, da bi vodstvo zavoda sledilo investicijskim načrtom, ki jih imajo že pripravljene.

„Imamo projektanta, sredstva, predvideno širitev. A brez sodelovanja vodstva ZD to ne bo mogoče,“ je opozorila.

Franc Glušič je dodal: „Dejstvo je, da mora tudi zdravstveno osebje, ki ve, kakšne prostore potrebuje, podati strokovno oceno in mnenje, prav tako pa so k predložitvi dokumentacije pozivali tudi gospo Lukše. Želene dokumentacije nikoli nismo prejeli, posledično se aktivnosti za širitev niso mogle sprovesti.“

Tudi druga plat: direktorica govori o pritiskih

Medtem ko župani štirih občin ustanoviteljic odločno zanikajo vsakršne pritiske na vodstvo Zdravstvenega doma Trebnje, je nekdanja direktorica Karmen Lukše za več medijev pojasnila, da je prav pritiske občin navedla kot glavni razlog za svoj odstop.

»Na sejah sveta zavoda sem bila pogosto izpostavljena neprimernemu odnosu, žaljivkam in celo grožnjam, predvsem s strani predstavnikov ustanoviteljev iz občin Trebnje in Mirna,« je dejala Lukše. Dodala je, da so se pritiski vrstili tudi po tem, ko je imenovala novo strokovno vodjo: »Žal so se pritiski občin ustanoviteljic, predvsem prek članov sveta zavoda, nadaljevali, postajali vse močnejši, pogosto nedopustni.«

Po njenih besedah izredna revizija ni ugotovila večjih nepravilnosti, kljub očitkom občinskih svetnikov. Nekdanja predsednica sveta zavoda Jana Zajc pa je ob odstopu dejala, da so posamezniki svet zavoda izkoriščali za osebna maščevanja.

Nekdanji strokovni vodja ZD Trebnje dr. Zdenko Šalda je razmere opisal kot »mafijske prijeme«. Po njegovem mnenju se poskuša preusmeriti sredstva, namenjena za širitev zdravstvene infrastrukture, drugam:

»Nekdo na občini pa ne želi, da gre ta denar v zdravstvo.«

Komunikacija, ki razkriva napetosti znotraj ZD Trebnje

V uredništvo smo prejeli tudi elektronsko korespondenco iz začetka februarja 2025, ki dodatno osvetljuje odnose znotraj vodstva ZD Trebnje. V dopisih med nekdanjim strokovnim direktorjem Zdenkom Šaldo in zaposlenimi so razvidne ostre besede, med drugim tudi omenjanje »mafijskega delovanja« v Trebnjem, vpletenost krajevnih skupnosti ter neposredne obtožbe o izdaji.

Marijana Šekli v odgovoru Šaldi poudarja, da je njen cilj stabilizacija razmer:

»Moj cilj in mislim, da tudi cilj direktorice je, da z občinami umirimo situacijo in jo stabiliziramo, da bomo lahko v nadaljnje normalno delovali,« hkrati pa zahteva, da se je v komunikaciji več ne omenja.

Šalda pa v nadaljevanju piše:

»Očitno si se dogovorila z mafijo. Izdajalka! Pozivam te, da takoj odstopiš.«

Takšna komunikacija odpira vprašanja o osebnih pritiskih, notranjih razkolih in nivoju profesionalne etike, ki so spremljali razpad vodstva zavoda.

#image_title

Kaj sledi?

Kot je razkril Glušič, so zdravnikom predlagali, da sami predlagajo kandidata za v.d. direktorja do razpisa.

„Dogovorili smo se, da nas bodo kontaktirali glede tega, a odgovora ni bilo. Do zdaj ni bilo povratnega klica z zdravniške strani, čeprav je možnost pogovora ponujena. Kljub temu upamo, da bo prišlo do pogovora,“ je dejal.

Skerbiš je dodal:

„Mi smo vedno za dialog, če zdravniki želijo mediacijo ministrstva, jo podpiramo. Nikomur ne želimo slabo, želimo samo zakonito in uspešno vodenje zavoda. Bistveno pri vsem tem pa je, da imajo občani še naprej nemoten dostop do zdravstvene oskrbe, kot do zdaj.“

Kako se bodo razmere razvile v prihodnjih tednih in kdo bo prevzel vodenje ene ključnih zdravstvenih ustanov v regiji, ostaja odprto vprašanje. Vse strani poudarjajo pomen dialoga – a časa za dogovor ni več veliko.

Navkljub vsemu je županja občine Trebnje izrazila upanje, da zdravniki ne bodo uresničili grožnje s kolektivnim odhodom, saj so prepričani, da pritiskov iz strani občin ustanoviteljic ni bilo. Zdravniški kolektiv je po besedah županov spoštovan, očitki in spori pa so izključno vezani na ravnanje in delovanje nekdanje direktorice, ne stroke.

Do 30. julija bo treba imenovati novega v.d. direktorja. Občine vztrajajo, da brez sodelovanja vseh vključenih ne bo rešitve.


Vir: Novinarska konferenca Občine Trebnje, 15. 7. 2025, foto: Nadlani.si

Pripravil: N. J.

The post “Dogovorila si se z mafijo.” To je elektronsko sporočilo, ki pretresa ZD Trebnje first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article