ARTICLE AD
Strokovnjakinja, ki proučuje dolgoživost, dr. Sofia Milman, je prepričana, da je naše telo sposobno delovati 100 let in več. Kot vodja raziskav na Medicinski fakulteti Alberta Einsteina je delila svoje ugotovitve o dejavnikih, ki vplivajo na dolžino in kakovost življenja.
Smeh, voda in milo. Najbolj presenetljivi načini za krepitev odpornosti
Štiri ključne ugotovitve dr. Milmanove
Na podlagi svojih raziskav, ki vključujejo več kot 10.000 ljudi, starih 95 let, in njihovih bližnjih, je dr. Milman prišla do pomembnih zaključkov. Njeni rezultati nam pomagajo razumeti, zakaj nekateri ljudje živijo znatno dlje, hkrati pa se redkeje srečujejo s tipičnimi starostnimi boleznimi.
1. Staranje je mogoče upočasniti ali spremeniti
Dr. Milman trdi, da starost sama po sebi ni obsodba. Sodobne terapije lahko upočasnijo poslabšanje zdravja, nekateri postopki pa bodo morda v prihodnosti omogočili tudi povrnitev nekaterih procesov, povezanih s staranjem. Treba je le najti pravi pristop.
2. Zdravje je pomembnejše od dolge življenjske dobe
Zanimivo je, da superstarec niso nujno le tisti, ki doživijo 100 let. Ti ljudje se namreč izogibajo kroničnim boleznim, kot so diabetes, bolezni srca in ožilja ter demenca. Ne le, da živijo dlje, ampak ostajajo tudi aktivni, močni in duševno jasni.
Recept za dolgoživost. Preprosta juha je osnovni del prehrane sardinskih stoletnikov.
3. Dolgoletniki imajo lahko tudi škodljive navade
Zanimivost raziskave je, da mnogi ljudje z izjemno dolgo življenjsko dobo ne živijo nujno „idealnega“ življenja. Nekateri uživajo alkohol, kadijo in se ne držijo vedno zdravniških priporočil glede prehrane. Med dolgoživimi se torej ne more izpostaviti enega samega univerzalnega scenarija vedenja, ki bi ga bilo mogoče kopirati z zagotovljenim uspehom.
4. Aktiven način življenja je glavni dejavnik dolgoživosti
Po dr. Milman je najpomembnejši dejavnik dolgoživosti način življenja. Še posebej izpostavlja pomen telesne aktivnosti. Vadba je namreč najučinkovitejša izbira za podaljšanje življenja in izboljšanje njegove kakovosti. To so lahko preprosti sprehodi, joga, plavanje ali vadba z utežmi – ključno je, da gibanje postane redni del vašega življenja.„Čeprav znanost ne obljublja večnega življenja, lahko z zdravimi navadami, vključno z zdravo prehrano in telesno aktivnostjo, zagotovo podaljšate svoj življenjski cikel,“ povzema dr. Milman. In v kolikor bi morali izbrati le eno navado, naj bo to redna telesna vadba, saj prinaša največ koristi za telo in možgane, še posebej s starostjo.
The post Dočakati 100 let in ostati zdrav: 4 skrivnosti zdravnika appeared first on Little Saturday.