ARTICLE AD BOX
Predsedstvo Dijaške organizacije Slovenije in varuh dijakovih pravic sta na vlado ter ministrstvo za vzgojo in izobraževanje naslovila poziv k ukrepanju na področju praktičnega pouka v srednjih šolah. Številne dijake srednjih strokovnih šol namreč skrbijo razmere glede praktičnega pouka ter praktičnega usposabljanja na šolah.
Kot so danes sporočili iz dijaške organizacije, pričevanja dijakov temeljijo na realnih razmerah v šolah, prav tako pa tudi na strokovnih mnenjih profesorjev, ki poučujejo strokovne oz. praktične predmete. Dijaki pravijo, da se s temi problemi srečujejo že dlje časa, in ne opažajo vidnih izboljšav.
Dijaki in profesorji tako opozarjajo na bistveno premajhno število ur praktičnega pouka, zaradi česar dijaki ne pridobijo dovolj strokovnega oz. praktičnega znanja in veščin.
Profesorji menijo, da je težava v zastarelem učnem načrtu programa, saj večinoma izvira še iz časa osamosvojitve in se do danes ni nič spremenil oz. posodobil.
Mnogi delodajalci opozarjajo na premalo praktičnega znanja dijakov, kar posledično vodi do tega, da veliko delodajalcev ukinja možnosti opravljanja praktičnega usposabljanja z delom v svojih podjetjih.
Prav tako se pojavljajo vedno večje težave s pridobivanjem mentorjev oz. strokovnih profesorjev, ki jih precej primanjkuje. Velikokrat mentorji za praktični pouk niso dovolj usposobljeni ali ne spremljajo novih trendov na področju svojega dela.
Pojavlja se tudi slaba organizacija in neenaka kakovost praktičnega usposabljanja, saj se med šolami in regijami razlikuje, kar vodi do neenake kakovosti znanja in izkušenj.
Šolski programi se včasih prepočasi prilagajajo hitro spreminjajočim se potrebam gospodarstva, dijaki pa se učijo vsebine, ki niso več relevantne ali uporabne v sodobnem poklicnem svetu.
Dijaki slovenskih strokovnih srednjih šol opozarjajo tudi na omejene možnosti za mednarodne izmenjave in izkušnje. Dijakom strokovnih šol primanjkuje priložnosti za vključitev v mednarodne projekte ali prakse, kjer bi spoznali delo v tujini in pridobili širše izkušnje.
Ker želi dijaška organizacija doseči čim več konkretnih izboljšav, predlaga nekaj ukrepov. Med njimi so poglobitev učnih načrtov strokovnih programov ter njihova posodobitev, povečanje števila ur praktičnega pouka in zmanjšanje teoretičnih ur določenih strokovnih predmetov ter gradnja in opremljanje šolskih delavnic, kot tudi prostorov za praktično delo z sodobnejšo opremo in tehnologijo.
Prav tako predlagajo sodelovanje omenjenega ministrstva, vlade ter šol z delodajalci in podjetji glede praktičnega usposabljanja, sofinanciranja projektov in opreme, reševanje kadrovske problematike in povezovanje Slovenije s tujino za možnost mednarodnih izmenjav dijakov strokovnih programov.
Vladi in šolskemu ministrstvu pa predlagajo, da se podrobneje lotita raziskovanja ter reševanja omenjene problematike.