ARTICLE AD
Za dijake in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol se bo v torek začel spomladanski rok splošne mature. K prvemu delu izpita se je prijavilo nekaj manj kot 7000 kandidatov. Drugi del pisnega izpita bodo pisali 29. maja, ko se bo hkrati začela poklicna matura.
Na splošno maturo 240 dijakov več kot lani
Dijaki bodo splošno maturo v skladu z maturitetnim koledarjem v torek začeli s šolskim esejem iz slovenščine ali italijanščine oz. madžarščine kot maternega jezika. K temu delu izpita se je prijavilo 6987 kandidatov, lani 6747, so sporočili z Državnega izpitnega centra.
Letošnji tematski sklop Človek na razpotjih časa za maturitetni esej pri slovenščini obsega besedili Edvarda Kocbeka Strah in pogum ter Draga Jančarja z naslovom In ljubezen tudi.
Drugi del pisnega izpita bodo pisali 29. maja.
Pisni izpiti iz tujih jezikov bodo 31. maja, 6., 10., in 13. junija, iz filozofije, psihologije in sociologije 30. maja, iz biologije 11. junija, geografije 3. junija, umetnostne zgodovine 5. junija, zgodovine 9. junija, matematike 7. junija in iz kemije 2. junija.
Ustni maturitetni izpiti bodo na šolah potekali med 11. in 23. junijem.
Tudi poklicna matura se bo letos začela 29. maja s pisnim izpitom iz slovenščine oz. maternega jezika.
Delež uspešnih v zadnjih letih se ni bistveno spreminjal
Z uspehom na letošnjem spomladanskem roku splošne mature bodo kandidati seznanjeni 14. julija. Državni izpitni center bo istega dne ob razglasitvi rezultatov na gimnazijah maturantom omogočil tudi dostop do ocen preko spleta. Do vključno 16. julija pa je dijakom omogočen vpogled v izpitno dokumentacijo in ugovor na oceno tudi po elektronski poti.
Splošna matura letos poteka na 82 srednjih šolah. Lani je bilo v spomladanskem roku splošne mature uspešnih 92 odstotkov kandidatov, kar kaže, da se deleži uspešnih na maturi v zadnjih treh letih niso kaj bistveno spreminjali. Bilo je tudi 333 zlatih maturantov, od katerih jih je 20 doseglo vse točke.
Maturi se obeta korenitejša sprememba
Letos bo minilo 30 let od ponovne uvedbe mature v Sloveniji. V tem času jo je opravljalo četrt milijona kandidatov. Po mnenju stroke je prišel čas za korenitejše spremembe pri maturi. Tako predlog novele zakona o maturi, ki je v parlamentarnem postopku, in ga je pripravilo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, vsebuje spremembe poklicne mature ter izenačuje možnosti pristopa k maturi v dveh delih za kandidate na splošni in poklicni maturi.
Z rešitvami se želi zagotoviti višji nivo znanja za tiste dijake srednjih strokovnih šol, ki bi se v 3. letniku odločili, da bi radi nadaljevali študij na univerzah. Ti dijaki bodo lahko, če bo zakon uveljavljen, opravljali petpredmetno poklicno maturo.
Pri tem bodo opravljali maturo iz splošnoizobraževalnih predmetov na ravni splošne mature. Priprave bodo potekale na šoli, na kateri je dijak vpisan. Rešitve zagotavljajo tudi priložnosti za nadarjene dijake, ki so lahko na ta način bolj poglobljenega znanja deležni že v obdobju srednješolskega izobraževanja.
V srednjih šolah ob tem izražajo bojazen pred finančnimi, organizacijskimi in kadrovskimi težavami.
Novela je sicer usklajena z novo nastajajočim zakonom o visokem šolstvu. Sprememba mature je predvidena s šolskim letom 2030/31.