DeepSeek prepovedan v več državah: Kje in zakaj?

3 hours ago 6
ARTICLE AD BOX

DeepSeek prepovedan v več državah: Kje in zakaj?

Kitajski start-up DeepSeek je v zadnjih tednih postal ena izmed najbolj prenašanih aplikacij umetne inteligence (AI), vendar so se kmalu po njegovem lansiranju pojavili varnostni pomisleki. Nekatere vlade so že sprejele odločitve o prepovedi njegove uporabe, druge pa še preučujejo možne varnostne tveganja, povezana s to tehnologijo.

Ker je DeepSeek kitajsko podjetje, je njegovo delovanje podvrženo kitajski zakonodaji, ki omogoča tamkajšnjim obveščevalnim agencijam dostop do vseh podatkov, deljenih prek mobilnih in spletnih aplikacij, navaja Euronews. To je vzbudilo resne skrbi o kibernetski varnosti in možnem uhajanju informacij. Študije so pokazale, da je njegov model DeepSeek-R1 lahko dovzeten za ustvarjanje škodljive in pristranske vsebine, kar dodatno povečuje previdnost državnih regulatorjev po svetu.

Države, ki so prepovedale DeepSeek

Tajvan: celovita prepoved vladnih agencij

Tajvanska vlada je pretekli teden prepovedala uporabo DeepSeeka v vseh vladnih agencijah in kritični infrastrukturi. Ministrstvo za digitalne zadeve je v izjavi poudarilo, da gre za kitajski izdelek, ki “predstavlja tveganje za nacionalno informacijsko varnost”. Posebej so opozorili na možnost čezmejnega prenosa podatkov in morebitno uhajanje informacij, kar po njihovem mnenju predstavlja veliko varnostno tveganje.

Združene države Amerike: Teksas in vladne agencije ukrepajo

Čeprav v ZDA ni uvedene splošne prepovedi, je Teksas postal prva ameriška zvezna država, ki je DeepSeek prepovedala na napravah, ki jih izdaja vlada. Republikanski guverner Greg Abbott je 31. januarja izjavil, da “Teksas ne bo dovolil kitajski komunistični partiji, da se infiltrira v kritično infrastrukturo naše države prek umetne inteligence in aplikacij za zbiranje podatkov.”

Poleg tega je ameriška mornarica uradno prepovedala uporabo DeepSeeka med svojimi člani, pri čemer so navajali “morebitne varnostne in etične pomisleke”. Podoben ukrep je sprejela tudi NASA, ki je blokirala dostop do DeepSeekove tehnologije in zaposlenim prepovedala uporabo aplikacije na službenih napravah. Po poročanju CNBC je NASA v internem obvestilu zapisala, da DeepSeek ni pooblaščen za uporabo z Nasinimi podatki in informacijami ter da njegovi izdelki ne smejo biti prisotni v omrežjih agencije.

Italija: prva evropska država s prepovedjo

Italija je 30. januarja postala prva evropska država, ki je blokirala DeepSeek. Državni organ za varstvo podatkov je prepovedal podjetjema Hangzhou DeepSeek Artificial Intelligence in Beijing DeepSeek Artificial Intelligence obdelavo podatkov italijanskih državljanov. Razlog za to odločitev je bila domnevna nepripravljenost podjetja za sodelovanje pri zahtevi po informacijah.

“V nasprotju s tem, kar je ugotovil organ, sta podjetji izjavili, da ne delujeta v Italiji in da evropska zakonodaja zanje ne velja,” je dejal italijanski regulator, ki je prav tako napovedal preiskavo delovanja podjetja.

Več držav morebitna tveganja, ki jih predstavlja DeepSeek še preiskuje. Belgijski, irski in francoski organi za varstvo podatkov so že napovedali preiskave in od podjetja zahtevali pojasnila o upravljanju osebnih podatkov uporabnikov. Prav tako so južnokorejski regulatorji izrazili zaskrbljenost nad morebitnim varnostnim tveganjem in napovedali nadaljnje preglede, preden bodo sprejeli dokončno odločitev.

Porta24; Foto: Pixabay/tungnguyen0905

Objava DeepSeek prepovedan v več državah: Kje in zakaj? je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article