ARTICLE AD
SLOVENIJO ZATRESLO KAR TRIKRAT V ENEM DNEVU
SLOVENIJA – Prvi dan maja je Slovenijo zaznamovala serija treh manjših potresov, ki so – čeprav večinoma neopazno – ponovno spomnili, da živimo na potresno precej aktivnem območju. Tresenje tal je bilo zabeleženo v osrednjem in severnem delu države, seizmografi pa so v razmiku le nekaj ur zaznali kar tri ločene dogodke.
Trikratna budilka iz globin
Prvi potres je 1. maja ob 0.14 uri zjutraj z magnitudo 0,5 stresel območje 1 kilometer južno od Gornjega Grada. Gre za šibek dogodek, ki ga je po podatkih Agencije za okolje RS (ARSO) čutil vsaj en prebivalec, kar je glede na moč presenetljivo, a možno zaradi plitke globine in bližine naselij.
Sledil je močnejši sunek ob 7.39, ko je magnitude 1,3 stresla območje 4 kilometre vzhodno od Ivančne Gorice. Tokrat so potres čutili vsaj dve osebi, kar ponovno kaže, kako občutljivo zna biti človeško telo za mikroseizmične tresljaje, predvsem v zgodnjih jutranjih urah, ko smo bolj pozorni na dogajanje v okolici.
Tretji potres se je zgodil ob 8.00, le 21 minut po drugem. Tresenje z magnitudo 1,0 so seizmografi zaznali 3 kilometre zahodno od Cerkelj na Gorenjskem. Ta dogodek – vsaj po trenutnih podatkih – ni bil čuteno zaznan med prebivalstvom.

Kaj pomenijo takšni mikro potresi?
Strokovnjaki opozarjajo, da gre pri tovrstnih potresih večinoma za povsem običajno tektonsko aktivnost, ki je posledica napetosti med posameznimi geološkimi ploščami. Slovenija se nahaja na stiku Alpskega loka in Dinarskega gorovja, kar pomeni, da so manjši potresi pri nas pogost in naraven pojav.
»Takšni potresi, ki imajo magnitudo pod 2, navadno ne povzročajo škode. So pa dober opomnik, da naša tla niso tako mirna, kot se zdi na prvi pogled,« pojasnjuje seizmologinja.
Potresna aktivnost v Sloveniji v številkah
V povprečju vsako leto v Sloveniji zabeležimo okoli 1000 do 1500 potresov, vendar jih je več kot 90 % tako šibkih, da jih ljudje ne občutijo. Potresi z magnitudo nad 3 so že precej redkejši, tisti nad 4 pa navadno povzročijo tudi materialno škodo.
Današnja potresna trojica spada med mikroseizmične dogodke, ki so zanimivi predvsem za znanstvenike in seizmološko opazovalno mrežo. Gre za odzive v zemeljski skorji, ki pogosto sprostijo nakopičeno energijo in s tem zmanjšajo verjetnost večjega potresa – a to ni pravilo, temveč zgolj teorija.
Lahko takšni potresi napovedujejo večji dogodek?
Kratki časovni razmiki med današnjimi potresi bi pri laikih morda vzbudili skrb, da gre za uvod v večji potres, a seizmologi opozarjajo, da zaenkrat ni nobenih znakov, da bi šlo za predhodno potresno aktivnost večjega obsega.
»Noben od teh potresov ni imel značilnosti, ki bi kazale na sprožanje večje tektonske prelomnice. Prav tako niso bili prostorsko zgoščeni na enem območju, kar zmanjšuje možnost kaskadnega potresnega odziva,« razlaga strokovnjak za geodinamiko.
Čutite potres? Poročajte!
Agencija ARSO redno vabi prebivalce, naj ob čutenju potresa izpolnijo obrazec na njihovi spletni strani. Vsak podatek pomaga seizmologom natančneje oceniti jakost in vpliv dogodka.
Majhna opozorila iz globin
Čeprav današnji potresi niso povzročili nobene škode in so večinoma minili neopaženo, predstavljajo dragocen opomnik na nenehno dejavnost naravnih sil pod našimi nogami. Slovenija je – pa če se tega zavedamo ali ne – potresno občutljiva država, kjer priprava, znanje in spremljanje ostajajo ključni.
»Ko govorimo o potresih, velikokrat pozabimo, da nas bodo skoraj zagotovo v prihodnosti ponovno stresli. Vprašanje ni ‘če’, temveč ‘kdaj’. In zato so tudi taki dnevi – brez škode, a s premiki – pomembni za razmislek o pripravljenosti,« je zaključila hišna strokovnjakinja.
Pripravil: N. Z.
Vir: ARSO
The post Danes nas je 3-krat streslo, ste čutili? first appeared on NaDlani.si.